SEO çalışmalarınızda kullanabileceğiniz 10 araç

seo araclari

Dünkü yazımızda, SEO çalışmalarında rakip analizini nasıl yapabileceğinizden bahsetmiştik. Rakip analizi yapmanın yanı sıra, e-ticaret sitenizde SEO ile ilgili birçok çalışma da yapmanız gerekiyor.

Bu çalışmaları kendiniz yapabileceğiniz gibi dışardan destek alarak da yaptırabilirsiniz. Eğer kendiniz bu çalışmaları yapmayı planlıyorsanız, SEO için bazı araçlara ihtiyacınız olacak. Hem rakip takibi hem de SEO performans ölçümlemeleri, anahtar kelime bulma gibi işlemler için bu araçlar oldukça işinize yarayacaktır.

Bu yazıda, SEO çalışmalarınızdaki farklı amaçlara hizmet edecek bazı araçları sizlere tanıtacağız.

Sitechecker.pro

Sitechecker, web siteniz için SEO önerilerinde bulunan kullanımı oldukça basit bir araçtır. Teknik bilgi gerektirmeyen bu aracı kullanarak arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Sitechecker sayesinde hem sitenizdeki potansiyel SEO sorunlarını bulabilir hem de sorunları nasıl çözmeniz gerektiği ile alakalı öneriler alabilirsiniz. Ücretsiz versiyona sahip bu uygulama sayesinde sıralandığınız kelimeler ile bilgiler edinebilir, SEO denetimi yapabilir, backlink’lerinizi kontrol edebilirsiniz.

Keywordtool.io

Yeni anahtar kelimeler bulmak için kullanabileceğiniz bir araç olan keywordtool.io, size tek bir kelime etrafında birçok farklı kelime grubu önerisinde bulunuyor. Bu araç aynı zamanda, bu kelimelerin arama hacimlerini ve Adwords rekabetini de veriyor; ancak bunu görebilmek için Premium üyeliğe geçiş yapmanız gerekiyor. Ücretsiz olarak sadece anahtar kelime önerileri alabiliyorsunuz.

Moz, Open Site Explorer

Moz’un Open Site Explorer aracını kullanarak, takip etmekte olduğunuz sitelerin alan adı otoritelerini ve sayfa otoritelerini takip analiz edebilirsiniz. Bu sayfaların içlerinde yer alan link sayılarını, en değerli sayfalarını da inceleyerek, rakip analizlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu özellikler ücretsiz olarak sunulsa da daha detaylı verilere ulaşmak için, ücretliye geçiş yapmanız gerekecektir.

SEMrush

SEMrush’ı kullanarak detaylı anahtar kelime araştırmaları yapabilirsiniz. Bu kelimelerin arama motorlarındaki hacimlerini, CPC değerlerini, rekabetlerini ve aradığınız kelimelerle ilgili olabilecek diğer kelime gruplarının sonuçlarını da görebiliyorsunuz. Aramaya başlamadan önce arama çubuğunun yanında Türkiye’yi seçmeyi unutmayın.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanarak da anahtar kelime ve gruplarını arayabilir, bu kelime gruplarının aylık arama hacimlerini görebilirsiniz. Bu aracı kullanmak için Adwords hesabınız olması ve bu hesapla giriş yapmanız gerekiyor.

KWfinder

KWfinder, anahtar kelime bulucu olarak da Türkçe’ye çevirebileceğimiz bu araç ile, anahtar kelimelerinizin arama hacimlerini, CPC değerlerini ve rekabeti görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra bu anahtar kelimeleri kullanan siteleri de görebiliyorsunuz. Anahtar kelime araştırmak için oldukça uygun bir araç diyebiliriz.

Website Penalty Indicator

Website Penalty Indicator ile sitenizin arama motorlarından herhangi bir ceza alıp almadığını görebilirsiniz. Google’ın son güncellemeleri sonrasında sitenizdeki durumu incelemek için bu araçtan faydalanabilirsiniz. Bu değişikliklere uyum sağlamak, sayfa değerinizin düşmemesi için oldukça önemli.

Varvy SEO Tool

Varvy SEO Tool ile internet sitenizin ve içeriklerinizin nasıl bir performansa sahip olduğunu görebilirsiniz. Site üzerinde iyi çalışan ya da sorun çıkartan bölümleri detaylı bir şekilde bu aracı kullanarak görebilirsiniz. Özelliklerden bazıları ise şöyle: Googlebot ulaşılabilirliği, mobil uyumluluk, güvenlik, sayfa yüklenme hızı, site haritası, görsel metinler, toplam link sayısı.

SE Ranking

Rakiplerinizin otoritelerini, belli bölgelere göre takip etmenizi ve analiz etmenizi sağlayan SE Ranking, rakiplerinizin tahmini trafiklerini ve tahmini site görünürlüklerini de size sunuyor.

GTmetrix

Ücretsiz bir araç olan GTmetrix ile site hızınızı test edebilirsiniz. SEO çalışmalarında, sitenin ve sayfaların açılma hızları da oldukça etkili bir rol oynuyor. Bu nedenle bu araç sizin için oldukça önemli. Sitenizin açılma hızını test edebilir ve hangi alanlarda sorunlar olduğunu bu araç ile görebilirsiniz. Site hızı test araçları yazımızda, diğer ücretsiz programlara da ulaşabilirsiniz.

SpyFu

SpyFu, rakip analizi için kullanabileceğiniz bir SEO aracı. Bu araç ile, rakip firmaların SEO performanslarını, tahmini olarak organik ve Adwords tıklamalarını ve organik anahtar kelimelerini görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra rakip firmanıza, rakip olan diğer internet sitelerini de bu araç üzerinden görebiliyorsunuz.

[snippet slug=”blog-content-action” /]

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)