DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satışları artırmak için internet sitenizde renkleri nasıl kullanmalısınız?

Satışları artırmak için internet sitenizde renkleri nasıl kullanmalısınız?

Araştırmalara göre, satın alma kararlarının yüzde 90’ında, görsel faktörler büyük rol oynuyor. Buna göre; karşımıza çıkan bir ürünü satın almaya veya almamaya, genellikle 90 saniye içerisinde karar veriyoruz. Bu 90 saniye içerisinde gerçekleşen karar verme sürecini üzerindeki en etkili değişken ise renkler…

 

Kurumsal kimliğinizin ayrılmaz bir parçası olan renkler, web sitenizde ve e-postalarda, farklı renk paletlerini ikna edici bir şekilde kullanmanıza engel değil. Renk psikolojisini ölçülü ve stratejik bir şekilde kullanarak site ziyaretlerini nasıl satışa dönüştürebileceğinizle ilgili ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz…

 

Renkler ve satın alma alışkanlıkları

QuickSprout’un derlediği istatistikler, renk kullanımının dönüşüm oranları üzerinde azımsanamayacak bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre alışveriş yapanların yüzde 85’i, renklerin satın alma kararları üzerinde doğrudan etkili olduğunu; yüzde 66’lık bir grup ise bir eşyanın arzu ettikleri rengini bulamadaklarında, onu almaktan vazgeçebileceklerini belirtmiş. Peki, e-ticarette renkleri nerelerde kullanabiliriz ve doğru renk kullanımı nedir?

 

Uyumluluk ile değer oluşturmak

E-ticarette renkleri web sitesi ve e-postalarda, aklınıza gelebilecek hemen heryerde kullanmak mümkün: Ana sayfa, başlıklar, kenarlıklar, düğmeler ve açılır pencereler… Renk kullanımında göz önünde bulundurulması gereken en önemli 3 faktör ise markaya, cinsiyete ve yaş grubuna uyumluluk. Bunun haricinde, kritik bazı soruları da yanıtlayabilmek önemli: “Kullanmaktan kaçınmam gereken renkleri biliyor muyum?” ve “Seçmiş olduğum renkler, iletmek istediğim mesajı doğru bir şekilde taıyabiliyor mu?”

 

Temel eğilimler: Kadın ve erkek

Renk tercihlerinde sosyolojik farklılıklar önem taşıyor. Renk ve cinsiyet üzerine bir anket sonuçlarına göre kadınların yüzde 35’i, maviyi favori renkleri olarak belirtmiş. İkinci ve üçüncü sırayı, yüzde 23 ve 14’lük paylarla mor ve yeşil izliyor. Kadınların en sevmediği renkler ise; turuncu (yüzde 33), kahverengi (yüzde 33) ve gri (yüzde 17) olarak kaydedilmiş. Bu bilgilere ek olarak, farklı araştırmalarda da kadınların “yeryüzü renkleri” olarak nitelendirebileceğimiz doğal renkleri ve ana renklerin tonlarını beğenmeye eğilimli olduğu belirtiliyor.

 

Anketlere göre; eğer hedef kitleniz erkekler ise kaçınmanız gereken renkler mor, turuncu ve kahverengi. Bunun yerine geleneksel algıda erkeklikle ilişkilendirilen mavi, yeşil ve siyah renklere ağırlık vermeniz öneriliyor.

 

Call-to-action (CTA) renkleri

Sosyolojik farklılıkların ötesinde, testlerle desteklenen bir başka iddia da, en yüksek dönüşüm oranına sahip renklerin, aslında en çok “gözümüze batan” renkler olduğu yönünde. CTA gibi dönüşüm elemanlarının dikkat çekicilik olma amacı taşıdığı düşünüldüğünde, bu iddia akla yatkın görünüyor. Buna göre ziyaretçileri etkileşime çağıran renkler kırmızı, yeşil, turuncu ve sarı. Siyah, gri, kahverengi veya mor gibi koyu renklerin ise, parlak renklere göre çok daha düşük dönüşüm oranına sahip olduğu söyleniyor.

 

Renkler e-ticarette dönüşüm oranlarını artırmaya yardımcı olacak etkili birer araç olabilecekleri gibi, aynı zamanda geniş bir uzmanlık alanı. E-ticaret ile ilgili uzmanlık gerektiren tüm alanlarda, Türkiye’nin e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft yanınızda. E-ticaret sitenizde zengin tema ve renk seçenekleri de sunan IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri ile tanışmak için ilk adımızı bugünden atın ve demo hesabınızı oluşturarak işinizi internete taşıyın.

 

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: KullanılabilirlikWeb sitesi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!