DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ön ödemeli kart nedir? Avantajları nelerdir?

Ön ödemeli kart nedir? Avantajları nelerdir?

E-ticarette ön ödemeli kart kullanımı son yıllarda birçok marka tarafından teşvik ediliyor. Bu kartların teşvik edilmesinin nedeni ise e-ticarete henüz tam anlamıyla güvenmeyen ve kredi kartı bilgilerinin çalınacağından korkan tüketicileri e-ticaretten alışverişe yönlendirmek olarak düşünülebilir.

Ön ödemeli kart nedir?

Öncelikle ön ödemeli kartın ne olduğunu açıklayalım. Ön ödemeli kartlar, kredi kartları gibi çalışmaktalar. Kullanıcılar bu kartları aldıklarında, kartın içine istedikleri miktarda bir para yüklerler ve sonrasında bu kartın geçtiği herhangi bir yerden (online ya da offline) kartın limiti kadar alışveriş yapabilirler.

Kartın içinde sadece kullanıcının yüklediği limitte para olduğu için, bu meblağdan daha fazlası alışverişlerde kullanılamaz. Kartın içindeki meblağ bittiğinde tüketici yeniden para yüklemesi yaparak kartı kullanabilir.

Ön ödemeli kartlar nerelerde kullanılabilir?

Ön ödemeli kartlar özellikle e-ticaret sitelerinde kullanılma amacı taşısalar da fiziki mağazalarda bu kartın kabul edildiği yerlerde de alışveriş yapabilirler.

Ön ödemeli kartların avantajları nedir?

Ön ödemeli kartların farklı kullanım alanları bulunuyor ve farklı tüketici grupları için çeşitli avantajlar sağlıyor.

Banka hesabı açmaya gerek olmaz

Bu kartlardan yararlanmak için bir banka hesabı açmanıza gerek olmaz. Ön ödemeli kartların satıldığı noktalardan ya da internet üzerinden bu kartları talep edebilirsiniz. Kartın size ulaşmasından sonra, kartı size gönderen şirketin anlaşmalı olduğu bankamatikler ya da diğer noktalar üzerinden kartınıza para yükleyebilir ve anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Banka üzerinde herhangi bir hesap açmadığınız için, kredi kartı almak için gerekli belgelere gerek duyulmaz ve bir işiniz olup olmaması ön ödemeli kart almanıza engel değildir. Kartın satışının yapıldığı yerlerden kartı talep etmeniz ön ödemeli karta sahip olmak için yeterli.

Kartın limiti kadar harcarsınız

Bu kartlara yüklenecek olan paranın limitini tüketici belirler. Bazı kartlarda yıllık ya da aylık yükleme limiti de bulunabilir. Yani başka bir deyişle kartın limitini aşmanız mümkün değil.

Tüketici, karta 200 TL yüklediği takdirde, internet üzerinden ya da fiziki mağazalarda maksimum 200 TL’lik alışveriş yapabilir.

İnternet üzerinde güvenlik sağlar

İnternetten alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin çalınmasından korkan tüketiciler için ön ödemeli kartlar oldukça kullanışlı. Bu kartlarla alışveriş yaptığınızda, kartın belli bir limiti olacağı için kimlik bilgilerinize ulaşılsa bile bu kartın içindeki paradan daha fazlası harcanamaz.

SSL sertifikasına sahip ve 3D Secure kullanan e-ticaret şirketlerinde kimlik hırsızlıkları çok nadir görülen durumlar olsa da güven sorunu yaşayan kullanıcılar, internetten alışverişlerde ön ödemeli kartlar kullanmayı tercih edebilirler.

Bu kartlar kredi kartı kadar da güvenlidir. Kartın kaybolması durumunda ilgili kurumla irtibata geçerek kartı kullanıma kapatabilirsiniz.

ATM’lerden nakit para çekebilirsiniz

Ön ödemeli kartlara yüklenen paralar, ATM’ler üzerinden nakit olarak da çekilebilir. Bu karta yüklediğiniz parayı kullanmadığınız takdirde dilediğiniz zaman ATM üzerinden bu parayı çekebilirsiniz.

Öğrenciler ve 18 yaş altı tüketiciler için uygundur

Henüz kendi parasını kazanmayan ve ebeveynlerine bağlı olan öğrenciler ile 18 yaşın altındaki tüketiciler ön ödemeli kartları kullanarak online alışveriş yapabilirler.

Aileler, çocukları için ön ödemeli kartlar alabilir ve bu kartlara belli bir limitte para koyarak, çocuklarının alışveriş yapmasını sağlayabilir ve onların harcadıkları paranın da takibini yapabilirler. Herhangi bir limit aşımı olamayacağı için, ön ödemeli kartlar, ailelerin bütçe kontrolü yapmalarını ve çocuklarının harcamalarını düzenlemelerini sağlar.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıön ödemeli kart
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!