DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette doğru renk kullanımı

E-ticarette doğru renk kullanımı

Pazarlama taktikleri arasında doğru renk kullanımı da bulunuyor. Her rengin, karşı tarafa yansıttığı bir duygu vardır ve renklerin psikolojisini kullanarak markalar, satışlarını artırmaya çalışır.

E-ticarette doğru renk kullanarak, tüketicilerin internet sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlayabilir, sepete ekleme butonuna tıklama oranlarını artırabilir ve ödeme sayfalarında onları doğrudan işlemlerini tamamlamaya yönlendirebilirsiniz.

E-ticaret sitenizi, logo ve diğer grafik çalışmalarınızı hazırlarken, renklerin yansıttıkları duygulardan yola çıkarak tüketicilerin bilinçaltına istediğiniz mesajları yollayarak, onların satın alma davranışlarında değişiklik yapabilirsiniz.

Renklerin anlamları

Mavi: Güven, dürüstlük, kurumsallık, sadakat ve kalite.

Kırmızı: Dikkat, aşk, sıcaklık, rahatlık ve öfke.

Sarı: Macera, mutluluk, refah ve yetkinlik

Yeşil: Dengeli, zevkli, sağlıklı, uyum ve para.

Pembe: Aşk, tutku, içenlik, romantizm ve kibarlık

Mor: Yaratıcılık, otorite, asalet ve saygı

Kahverengi: Dostane, dayanıklı, konforlu, organik ve doğal.

Siyah: Pahalı, zeki, güçlü ve gizemli.

Beyaz: Mükemmel, saf, kusursuz, bütün ve tamamlayıcı.

Turuncu: Sosyal iletişim, eğlenceli ve iyimser.

E-ticaret siteniz için doğru renkleri nasıl seçersiniz?

E-ticaret şirketiniz için doğru renkleri bulmak kolay bir iş değil. Hesaba katmanız gereken bazı etkenler bulunuyor. Hedef kitlenizi kadınlar mı yoksa erkekler mi oluşturuyor? Sattığınız ürünler hangi kategoride yer alıyor? Ziyaretçilerinize nasıl bir mesaj vermek istiyorsunuz? Kurumsal bir yapıda mı olacaksınız yoksa kullanıcılarla daha sıcak bir iletişimi kuran bir şirket mi olacaksınız?

Bu faktörler sizin e-ticaret siteniz için doğru renkleri seçmenize yardımcı olabilir.

Aşırı renk kullanımından kaçının

İnternet siteniz üzerinde aşırı renk kullanmaktan kaçının. Ana renk temanız 3 renkten oluşabilir. 3’ten fazla renk kullanımı, siteyi ziyaret edenleri yorabilir.

Seçtiğiniz bir rengin tüm tonlarını site üzerinde kullanmak ya da arka fon, buton, başlık, menü renklerinde 3’ten fazla renk kullanıyor olmanız, sitenizi itici bir hale getirebilir.

Son yıllarda internet sitelerinde kullanılan flat design, sadelik üzerine bir yapıya sahip. Sitenizin tasarımı gibi renk seçimlerinde de sadelik ön planda olmalı. Çok fazla rengi bir arada kullandığınızda ziyaretçilere vermek istediğiniz mesajı da ulaştıramazsınız.

Arka plan renk seçimi

Arka plan renginiz de oldukça önemli. Birçok internet sitesi beyaz ya da girinin beyaza yakın bir tonunu arka fon olarak kullanmayı tercih ediyor. Bu iki rengin kullanılmasının sebebi daha az dikkat dağıtarak, ziyaretçilerin sitenin içeriğine odaklanmalarını sağlıyor.

Beyaz arka font kullanırken, beyazın en açık tonunu (renk kodu: #ffffff) kullanmaktan kaçının. Ekran parlaklığını en üst seviyede kullanan ziyaretçiler beyazın yansıttığı ışıktan rahatsız olabilirler. Bunun yerine kırık beyaz tonlarını (örnekrenk kodu: #f6f6f6) kullanabilirsiniz.

Arka plan rengi olarak siyah da kullanılabilir. Siyah gücü yansıtır. Ancak siyahı arka plan rengi olarak kullancaksanız, ürünlerinizin canlı renklere sahip olması ve siyah plan üzerinde kendini gösterebiliyor olması lazım. Eğer renkler siyah üzerinde öne çıkamazlarsa, tasarımınız iç karartıcı ve anlaşılmayan bir hal alabilir.

Renkleri stratejik olarak yerleştirin

Renk seçimlerinizi yaptıktan sonra, bu renkleri site üzerine yerleştirirken belli bir strateji kullanmanız gerekiyor. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların en çok hangi bölümlere dikkat etmesini istiyorsanız, hedef renklerinizi bu alanlarda kullanmaya özen gösterin.

Örnek olarak, sitede dikkat çekmek istediğiniz call to action butonları, indirim ve kampanya duyuruları gibi öğelerin yazı renklerini ya da kutularını öne çıkartacak renkler kullanabilirsiniz. Böylelikle sitede dikkat çekmek istediğiniz yerler renkler aracılığıla öne çıkmış olur.

Tüm platformlarda bu renkleri kullanın

Sadece site üzerinde değil, pazarlama için kullandığınız diğer mecralarda da aynı renk temasının üzerinde durun. Böylelikle bu renklerle markanızla özdeşleşmeye başlar ve kullandığınız renkler, tüketicilere sizin markanızı çağrıştırır.

Sosyal medya hesaplarınızın arka fonlarında, kapak fotoğraflarında ve sosyal medyada yaptığınız paylaşımlarda aynı renk tonlarını kullandığınızda bir bütünlük oluşturmuş olursunuz. Böylelikle sosyal ağlar üzerinden de kullandığınız renklerle, ulaştırmak istediğiniz mesajı buradaki tüketicilere de ulaştırabilirsiniz.

Renkler sadece bir araç

Markanızla özdeşleşecek renkleri seçerken, bu renklerin sadece bir araç olduğunu da unutmamanız gerekiyor. Doğru renkleri doğru yerlerde kullanarak tüketicilere belli mesajlar verebilir ve onları istediğiniz yere yönlendirebilirsiniz.

Fakat, verdiğiniz hizmet, ürünün kalitesi ve müşteri hizmetleriniz günün sonunda markanızı yukarıya taşıyan öğeler olur. Site tasarımınız çok iyi olabilir, doğru renkleri de kullanmış olabilirsiniz; ancak müşterilerinizi memnun eden bir hizmet ve ürün sunamıyorsanız bu sizin kaybetmenize neden olur.

Doğru renk kullanımı, tüketicilerin bilinçaltına yönelik bir çalışma yapar. Fakat birçok kişi bunun bilincinde olmaz. Bu nedenle site tasarımı ve renk seçimine ayırdığınız özenin daha fazlasını satacağınız ürünleri bulmaya, doğru pazarlama stratejisine ve hizmet kalitenizi artırmaya da göstermelisiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıeticaret tasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!