DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Mobilde dokunmatik ekranlar için 5 klavye optimizasyon önerisi

Mobilde dokunmatik ekranlar için 5 klavye optimizasyon önerisi

E-ticaret sitelerine mobilden gelen trafiğin hızlı bir şekilde artmasıyla beraber, mobile olan yatırımlar da giderek artıyor. Ancak mobil site ve uygulamalardaki kullanılabilirlik de bir o kadar önemli hale gelmeye başlıyor.

Mobil siteye ya da mobil uygulamaya yatırım yapan şirketler, bazen bu kullanıcı deneyimini göz ardı edebiliyor. Küçük detayların üzerinde durulmaması da kullanıcı deneyimini olumsuz bir şekilde etkilediği için, tüketiciler bazı markaların mobil site veya uygulamalarını kullanmak istemiyor.

Mobile uyumlu sitelerin kullanımındaki karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de klavyelerin yeterince iyi performansta çalışmıyor olması.

Akıllı telefonların ekranları küçük olduğu için klavye kullanımı da e-ticaret sitelerinde bilgi girişi yaparken zorlaşabiliyor. Bunun yanı sıra klavyeler tam olarak siteye uyumlu şekilde optimize edilmemişse o zaman kullanıcı deneyimi kötü bir şekilde etkileniyor. Tüketicilerin kullanıcı deneyimlerini artırmak ve bilgi girişlerinde onlara kolaylık sağlamak için dokunmatik ekranların optimizasyonunda bazı öğelere dikkat etmeniz gerekiyor.

Otomatik tamamlama özelliğini kapatın

Akıllı telefonlardaki otomatik tamamlama (Auto-correct) özelliği normal kullanımlarda kullanıcılara faydalı olabilir; ancak bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaparken, bu özellik kullanıcılara sıkıntı çıkartabilir.

Adres ve kimlik bilgilerinin girişi sırasında bu özelliğin açık olması, kullanıcının farkında olmadan farklı bir kelime girişi yapmasına neden olabilir. Adres satırında yanlış bir kelimenin girilmesi de tüketicinin sipariş ettiği ürünün yanlış bir adrese gitmesine yol açabilir.

Bu durumda kullanıcı bu hatayı fark etmeyebilir ve işleme devam edebilir. Ancak teslimat gerçekleşmediğinde müşteriniz bu durumdan sizi ve kargo firmasını suçlu tutabilir. Bu da müşteri ilişkilerinizin kötüye gitmesine ve tüketicinizin mağdur duruma düşmesine neden olabilir.

Uygun klavye tiplerini gösterin

Tüketiciler mobil cihazları üzerinden web sitelerini ziyaret etseler de alışveriş işlemlerini masaüstü bilgisayarlarından tamamlamayı tercih edebiliyorlar. Bunun nedenini de gerekli bilgilerin girişlerinin ve ödeme işlemlerinin yapımının telefonda zor olmasına bağlıyorlar.

Bu tip durumlarda kullanıcılara mümkün olan en iyi çözümü sunarak, mobildeki kullanıcı deneyimlerini artırmanız gerekiyor. Bunun için de klavye seçenekleri üzerinde durmak gerekiyor.

Örnek üzerinden gitmek gerekirse; adres satırının girişi yapılırken, klavyenin harfler seçeneği kullanıcıya sunulmalı. Cep telefonu ya da kredi kartı numaraları sorulduğunda ise klavyenin “rakamlar” bölümü kullanıcıya otomatik olarak sunulmalı.

Kullanıcı zaten küçük bir ekran üzerinden işlem yapıyor ve bu durumda da bir de devamlı olarak klavye tipini değiştirmemeli. Bunun için klavye optimizasyonunu sizin yaparak, kullanıcının deneyimini artırmanız gerekiyor.

”İleri” ve “Geri” butonlarına yer verin

Klavye bölümünün üstünde “İleri” ve “Geri” seçeneklerine yer vermeye özen gösterin. Kullanıcı her boşluğu doldurmaya çalıştığında parmağıyla o küçük alana tıklamaya çalışmamalı.

ileri ve geri butonları kullanıcının bu geçişleri daha kolay ve daha hızlı yapmasına olanak sağlar. Kullanıcıların bazıları ekrana dokunarak bu geçişleri de yapabilir; ancak markanızın onlara bu iki opsiyonu sunması, her kullanıcı tipi için kullanıcı deneyimini geliştirmeyi sağlamış olur.

İlgili tuşlar tek bir klavye ekranı üzerinde bulunsun

Örnek olarak e-posta adres girişinin yapıldığı bir menüde, klavye üzerindeki Türkçe karakterler kaldırılıp, e-posta adreslerinde kullanılan semboller bu klavye üzerinde gösterilebilir. Böylelikle kullanıcı klavye tipini değiştirmeden tek bir klavye ekranı üzerinden karakter girişlerini yaparak işlemlerini tamamlayabilir.

Otomatik büyük harf özelliğini gereken yerlerde kullanın

Dokunmatik ekranların klavyelerinde cümle başlarındaki ilk kelime ve noktadan sonraki ilk kelimenin baş harfi otomatik olarak büyük harfle yazılıyor. Ancak bu özelliğe bazı alanlarda gereksinim duyulmuyor.

İsim ve adres bilgilerinde bu özellikten faydalanılabilir; ancak e-posta adresinin girişinin yapıldığı satırda bu özelliği kapatabilirsiniz. E-postalarda büyük harf kullanılmadığı için kullanıcı doğrudan küçük harflerle bilgilerini doldurabilmeli.

Bu tip küçük detaylar, belki sizin için çok önemli olmayabilir ve göz ardı edilebilir. Ancak kullanıcı deneyimini artırmak için bu tür küçük detayların üzerinde durmakta yarar var. Bu tür detaylara özen göstererek kullanıcıların mobil siteniz ya da mobil uygulamanız üzerinden daha rahat alışveriş yapmasını sağlayarak mobildeki geri dönüşüm oranlarınızı da artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımobil ticaret
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!