DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medyada günde kaç paylaşımda bulunmalısınız?

Sosyal medyada günde kaç paylaşımda bulunmalısınız?

Sosyal medyada daha fazla kişiye ulaşmanın yolu, doğru sıklıkta içerik paylaşmaktan geçiyor. Ve potansiyel müşterilere verilmek istenen mesajın sıklığı, mesajın etkisi açısından büyük önem taşıyor.

 

Diğer taraftan; ‘sosyal medyada optimum paylaşım sıklığı’ konusunda tek ve kesin bir kuralın olmaması,  e-ticaret şirketlerinin bu konuda karar verirken zorlanmalarına neden olabiliyor. Çünkü bir sosyal medya platformunda ‘gereğinden fazla’ paylaşımda bulunmak; takipçileri yorarak, etkileşim oranını düşürebiliyor. Buna karşın ‘seyrek paylaşım’ da; takipçilerin ilgisini dağıtarak, onları takip etmekten vazgeçirebiliyor.

 

IdeaSoft sizlere, yakınlarda yapılan araştırmalardan yola çıkarak; sosyal medyada ideal paylaşım sıklığı konusunda önemli ipuçları sunuyor.

 

Facebook’ta ideal paylaşım sıklığı

Track Social’ın 2011 yılında yaptığı araştırmada, Facebook’ta ‘ideal paylaşım sıklığının’ haftada 5 ile 10 arasında olduğu sonucuna varılmış. 2012 yılında tekrarladığı araştırmasında Track Social; günde 1 içerikten fazla paylaşımda bulunmanın, etkileşim oranlarını çok hızlı olmasa da düşürdüğünü saptadı.

 

Büyük markaların Facebook’ta paylaştıkları içerikleri 3 ay boyunca inceleyen SocialBakers’ın incelemesinde ise, bu markaların günde ortalama 1 içerik paylaşıkları belirtiliyor. İncelemeye göre bir marka, günde 2 içerik paylaştığında; her paylaşım ortalama yüzde 57 beğeni ve 78 yorum alıyor; eğer markanın paylaşım sayısı artarsa, bu oranlar da düşüyor. Ve incelemede; genel bir kural olarak haftada 1 içerik paylaşmanın, “hedef kitleyle kurulan bağı sona erdirebilecek denli az”; günde 2 paylaşımın ise, “hedef kitlede bıkkınlık yaratmaya yakın” bir frekans olduğu sonucuna varılıyor.

 

Bu bilgilerden yola çıkarak ve yeni algoritmasının ‘içerik güncellemeye’ verdiği önemi de dikkate alarak Facebook’ta etkileşim oranınızı artırmak için; haftada 5 ile 10 arası paylaşımda bulunmak ideal olabilir.

 

Twitter ideal paylaşım sıklığı

Twitter’da ideal paylaşım sıklığı, ölçmek istediğinizin ne olduğuna göre değişiyor. Sık tweet paylaşmanız, “retweet” edilmeniz veya daha geniş bir kitleye ulaşmanız açısından etkili olabilir. Örneğin; takipçi sayınızı artırma ve devamlı yeni insanlara ulaşma amacındaysanız, daha fazla sayıda tweet paylaşabilirsiniz. Track Social’ın araştırmasında; bu anlamda ideal sayının günde 30 tweet olduğu sonucu çıkmış.

SocialBakers ise büyük markaların rastgele 11,000 tweet’ini seçerek yaptığı araştırmasında; kullanıcılar için ideal paylaşım sayısının günde 3 tweet olduğu sonucuna varmış.

 

Eğer Twitter’daki birincil amacınız etkileşiminizi artırmaksa, Track Social’ın araştırmasındaki; “günün 5. tweet’inden sonra etkileşim oranının düştüğü” sonucunu da dikkate almakta yarar var. Yani eğer paylaştığınız her tweet’iniz için “en fazla değeri elde etmek” istiyorsanız, günde 5 tweet paylaşmanız ideal olabilir.

 

Google+ ve LinkedIn ideal paylaşım sıklıkları

Araştırma sonuçları, Google+’da haftada 5 ile 10 arası paylaşımda bulunmanızın ideal olabileceğini gösteriyor.

 

LinkedIn’de yayınlanan bir makaleden yola çıkarak; ayda 20 paylaşım, hedef kitlenizin yüzde 60’ına ulaşmanız için yeterli olabiliyor. Bu demektir ki; LinkedIn’de hafta içi her gün 1 gönderi paylaşarak hedef kitlenizin yüzde 60’ına ulaşabilirsiniz.

 

Sosyal medyadaki paylaşımlarınızın, takipçilerinize “bıkkınlık verecek” kadar sık ya da onların dikkatini dağıtacak kadar seyrek olması etkileşimlerinizi olumsuz etkiliyor. Bununla birlikte, paylaşımlarınızın ‘ideal sıklığını’ ancak defalarca deneyerek en sağlıklı biçimde netleştirebilirsiniz. E-ticarette doğru sosyal medya yönetimi ile ilgili olarak zamanlama ve sosyal ağ seçimi konularındaki makalelerimizi de okumanızda fayda var.

 

E-ticarette başarı için ihtiyacınız olan tüm desteğe, IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri sayesinde ulaşabilirsiniz. IdeaSoft’la tanışmak için, hemen demo hesabınızı oluşturun, IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketlerini 15 gün boyunca ücretsiz kullanın!

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!