Sosyal medya içerik takvimi oluştururken bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler

Sosyal medya içerik takvimi oluştururken bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler

Sosyal medya çalışmalarında beklenenin üstünde bir performans alabilmek ve her zaman aynı standardı koruyacak paylaşımlar yapabilmek için bir plan dahilinde hareket etmeniz gerekir. Sosyal mecralarda paylaşacağınız içerikleri önceden planlamanız ve bir takvim üzerinden ilerlemeniz, bu mecralardan alacağınız geri dönüşümleri artırmanıza yardımcı olurken, hangi çalışmaların size iyi sonuçlar verdiğini görmenizi sağlayarak, ilerleyen dönemler için daha iyi stratejiler oluşturmanızı sağlar.

Sosyal platformlardaki paylaşımlar için bir takvim oluştururken bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken konular bulunuyor. Bu rehberimizde de bu konuların üzerinde duracağız.

Neden bir sosyal medya içerik takvimi oluşturmalısınız?

Zaman yönetimi

Zaman yönetimini yapabilmek ve içeriklerinizi zamanında yayına hazır hale getirmek için bu içerik takvimine ihtiyacınız vardır. Sosyal mecralar üzerinde hangi zaman dilimlerinde hangi içerikleri paylaşacağınızı önceden bilmeniz, bu içerikleri zamanında hazırlamanıza yardımcı olur.

Ekip yönetimi

Bu takvimi oluşturduğunuzda ekibinizi yönetmeniz ve onların çalışmalarını takip etmeniz de daha kolay olur. Ekibinizin ne yoğunlukta çalışacağını görebileceğiniz gibi onların hangi işleri tamamladıklarını da bu takvim üzerinden takip edebilirsiniz.

Başarılı kampanyaları görürsünüz

Takvim üzerindeki içerikleri takından takip ederek başarılı sonuçlar aldığınız kampanyalarınızı da analiz edebilirsiniz. Geniş zamanlı bir çalışma yapıldıysa bu kampanyaları ilerleyen dönemlerde sosyal mecralarda yeniden paylaşarak, yeni takipçilerinizden de geri dönüşümler alabilirsiniz.

Büyük kampanyalar planlama gerektirir

Sosyal mecralar üzerinde düzenleyeceğiniz büyük kampanyalar için bir ön hazırlık sürecinin olması gerekir. Bu da belli bir planlama gerektirir. Takviminizi oluşturduğunuzda ilerleyen dönemlerde hazırlayacağınız büyük kampanyalarınız için bir planlama yaparak, ön hazırlıklarınızı daha erkende n yapmaya başlayarak, kampanyanızı en iyi hale getirecek çalışmalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

İlgili rehber: Facebook gönderilerinizde daha fazla etkileşim nasıl alabilirsiniz?

Takvim oluştururken dikkat etmeniz gerekenler

Hedef kitlenizi iyi tanıyın

İçeriklerinizin talep görebilmesi için hedef kitlenizi iyi bir şekilde tanımanız gerekir. Hedef kitlenizin hangi sosyal ağlarda aktif bir şekilde yer aldığını, hangi konulara daha fazla ilgi gösterdiğini, onların demografik yapılarını ve hangi zaman dilimlerinde aktif olduklarını yakından takip etmeniz, sosyal mecralar için oluşturacağınız içeriklerin konseptini ve içeriğini belirlemenizi sağlar.

İlgili rehber: Hangi sosyal medya platformunun sizin için daha uygun olduğunu nasıl seçebilirsiniz?

Onların ilgi alanlarına yönelemediğiniz durumlarda, yaptığınız paylaşımlardan beklediğiniz geri dönüşümleri almanız bir hayli zorlaşacağı için yatırım getiriniz de düşmeye başlayacaktır.

Ne tür içerikler yayınlacağınıza karar verin

Hedef kitlenizle ilgili araştırmalarınızı yaptıktan sonra sosyal ağlar üzerinde ne tür içerikler paylaşacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu içeriklerin konsepti, içeriklerin kaçının satış, kaçının etkileşim odaklı olacağı, içerik formatları gibi birçok konuya planlama aşamasında karar vermeniz gerekir.

Planınızı oluştururken, herbir içeriğin asıl amacını da belirlemeye özen gösterin. Tüm paylaşımlarınızın amacı satış odaklı olmak zorunda değil. Etkileşim ve yeni takipçiler kazanarak, marka bilinirliğini artırmak için de paylaşımlar yapabilirsiniz. Planlarınıza tüm bu amaçlarınıza hitap edecek içerilerinizi dahil etmeniz gerekir.

Paylaşım zaman dilimlerinizi iyi seçin

Paylaşımlarınızdan en iyi geri dönüşümleri alabilmek için doğru gün ve saatlerde bu paylaşımlarınızı yapmaya özen göstermeniz gerekir. Aktif olduğunuz sosyal ağların istatistik özelliklerinden yararlanarak, takipçilerinizin hangi zaman dilimlerinde aktif bir şekilde bu mecraları kullandığını analiz ederek, sosyal medya takvimlerinizde bu zaman dilimlerini paylaşımlar için kullanabilirsiniz.

İlgili rehber: Sosyal medya paylaşımı için en uygun zaman nasıl bulunur?

Bu istatistik verilerinin yanı sıra kendiniz de A/B testleri yaparak hangi zaman dilimlerinde daha yüksek geri dönüşümler elde ettiğinizi ölçümleyerek sizin için en iyi performansı verecek zaman aralıklarını bulabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)