DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Başarılı bir online yarışma nasıl düzenlenir?

Başarılı bir online yarışma nasıl düzenlenir?

Markalar, sosyal mecralar üzerinde marka bilinirliklerini artırmak ve tüketicilerle etkileşime geçmek için online yarışmalardan yararlanıyor. Bu yarışmalarda, takipçilere belli ödüller veya fırsatlar sunuluyor ve böylelikle de kullanıcıların markayı tanımaları sağlanıyor.

Son yıllarda, birçok firma bu çalışmalarla, etkileşim oranlarını artırarak, yeni hedef kitlelere ulaşma şansı buluyor. Başarılı bir online yarışma yaratmak için de bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Amacınızı belirleyin

Her pazarlama çalışmasında olduğu gibi, yarışmalarda da bir amacınız olması gerekiyor. Bu online yarışma ile neyi amaçlıyorsunuz? Birkaç örnek vererek konu hakkında detay verelim. Marka bilinirliğinizi artırmak, yeni hedef kitlelere ulaşmak, hali hazırdaki takipçilerinizle etkileşiminizi artırmak veya yeni ürünlerinizi tüketicilere tanıtmak, bu amaçlar arasında yer alabilir.

Bir online yarışma düzenlerken, bir amacınızın olması, yarışmanın gereksinimlerini sağlamanızda size yardımcı olacaktır. Bu nedenle atacağınız ilk adımın bu olması gerekiyor.

Yarışmayı planlayın

Amacınızı belirledikten sonra, yarışmanın planını oluşturmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle kullanıcıların bu yarışmaya nasıl katılacaklarını belirleyebilirsiniz. Onların sizin ürünlerinizle fotoğraf çekmelerini mi istiyorsunuz yoksa kanalınızdaki içerikleri beğenip paylaşmalarını mı istiyorsunuz? Farklı yarışma gereksinimleri de burada kullanılabilir. Önemli olan kullanıcıların, nasıl bu yarışmaya katılacaklarını belirlemek olacaktır.

Bunların yanı sıra, yarışmanızı planlarken aşağıdaki soruları da yanıtlamanız gerekecek.

  • Bu yarışma ne zaman yapılacak ve ne kadar sürecek?
  • Katılımcılardan hangi bilgiler istenecek?
  • Hangi platformlar üzerinden bu yarışma yapılacak?
  • Yarışma nasıl bitecek?

Bu soruların yanıtlarını verdiğinizde, online yarışmanızla ilgili belli bir plan oluşmaya başlayacaktır.

Katılım koşulları ve kuralları belirleyin

Yarışmanız için katılım koşulları ve yarışma kurallarını belirlemeniz de gerekecektir. Bu koşulların önceden belirlenmesi, yarışma sırasında veya sonrasında yaşanabilecek sorunların önüne geçer ve marka olarak sıkıntılar yaşamamanızı sağlar.

Katılım koşulları ve kurallarının katılımcılar tarafından anlaşılması ve onlar tarafından görülmesi oldukça önemli. Bu nedenle yarışmaya katılmadan önce bu koşulları onların görebilecekleri şekilde sunun.

Bunun yanı sıra, kullanıcılardan aldığınız bilgilerin hangi amaçla kullanılacağını da onlara belirtmeniz, kişisel bilgi güvenliği açısından kullanıcıların daha rahat bir şekilde yarışmaya katılmalarını sağlar.

Yarışmanızın reklamını yapın

Bu yarışmalarınızı hangi platformlar üzerinde yapmayı planlıyorsanız, bu mecralarda tanıtım çalışmaları yapmaya başlamanız gerekiyor. Bunun yanı sıra sadece tek bir sosyal mecra üzerinde bu yarışmayı yapıyor olsanız dahi, diğer platformlarda da bu yarışmanın reklamını yaparak, buradaki takipçilerinizi bilgilendirebilirsiniz.

Burada önemli olan yarışmadan birkaç gün önce reklamlara başlamanız gerektiğidir. Birkaç gün önce bu tanıtımlara başladığınızda, takipçilerinizi bilgilendirmiş olacaksınız ve onlar da yarışma gününden haberdar olacaklardır. Daha önceden tanıtım yapmak, daha fazla kişinin bu yarışmaya katılmasını sağlayabilir.

Tabii ki yarışma süreci içerisinde bu yarışmadan haberdar olup katılacak kişiler olabilir daha fazla kişiye ulaşmak için önceden tanıtım yapmak yararlı olacaktır.

Kazananların nasıl seçileceğini belirtin

Yarışmaya katılan kişilerin nasıl seçileceğini de söylemeniz yararlı olacaktır. Katılımcılar, kimin, nasıl kazanacağını bilmek isteyeceklerdir. Bu nedenle nasıl bir kura yönteminiz olduğunu ya da hangi kriterlere dayanarak birinci seçeceğinizi katılımcılara söyleyin.

Kazanan kişiyi duyurun

Yarışma sonrasında kazanan kişi veya kişileri sosyal hesaplarınızdan duyurun. Sosyal mecralar üzerinden bir yarışma düzenliyorsanız, buradan kazananların isimlerini duyurabilirsiniz. Eğer internet siteniz üzerinden bir yarışma yaptıysanız, yarışmanın landing sayfası üzerinden kazananları duyurabilirsiniz.

Yarışma sonrasında, katılan herkese teşekkür etmeniz ve onlara da bir kupon kodu ile bir sonraki alışverişlerinde indirim sağlamak, katılımcıların da memnun bir şekilde ayrılmasını sağlayacaktır.

Yarışma sonuçlarını analiz edin

Yarışma sonrasında, elinizdeki verileri analiz etmek bir sonraki yarışmanızı daha etkili bir şekilde yapmanızı sağlayabilir. Kaç kişinin katıldığı, kullanıcılardan ne tür bilgiler alındığı ve bu yarışma ile toplamda kaç kişiye erişildiğini inceleyerek bir analiz yapabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıPazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!