DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

LinkedIn ve e-ticaret için önemi

LinkedIn ve e-ticaret için önemi

E-ticaret siteleri hedef kitlelerini tanımak, anlamak ve kitlenin isteklerini değerlendirmek için sosyal medyayı her geçen gün artan bir oranda kullanıyorlar. Özellikle iş dünyasına hitap eden ve aylık 65 milyon ziyaretçisiyle dikkat çeken LinkedIn aktif olarak kullanmanız gereken bu sosyal ağ sitelerinden biri.

 

Bu önemli platform üzerinde gerçekleşen tanışmalar, anlaşmalar ve ortaklıklar sayesinde bazı e-ticaret şirketleri çok ciddi ticaret hacimlerine ulaşabilmeyi başardılar. İşte profesyonellerin buluşma noktası olan LinkedIn’in, e-ticaret siteleri ve girişimleri için sağladığı öne çıkan avantajları…

 

LinkedIn ve avantajları

Bir yatırımın büyüyerek gelişebilmesi için gereken potansiyel LinkedIn’de mevcut. Bugün 300 milyondan fazla üyeye ulaşmış olan bu sosyal ağda, 2 milyonun üzerinde de firma, kurumsal hesapları ile yer alıyorlar. Günde yaklaşık 170 binin üzerinde yeni üye kaydeden LinkedIn’de hedef kitle, iş ortağı ya da tedarikçiye ulaşmak isteyenler bu hedeflerine çoğu zaman kolaylıkla ulaşabiliyorlar.

 

İş ve ticaret hacminizi geliştiriyor

İstatistiklere göre, LinkedIn üzerinde birbirini takip eden firmaların yüzde 45’i zaman içinde bir araya gelerek yeni ortaklıklara ya da iş anlaşmalarına imza atıyor. LinkedIn’i aktif olarak kullanan firmaların yüzde 94’ü LinkedIn üzerinden personel ilanı veriyor ya da arama yaparak ihtiyaç duydukları profesyonellere ulaşıyorlar. LinkedIn bunun gibi birçok konuda e-ticaret şirketlerinin de faydalanabilecekleri hem ticari, hem de tanıtım ihtiyaçlarını karşılayacağı bir noktada yer alıyor.

 

Dünya profesyonellerinin takip ettiği tek sosyal ağ

LinkedIn, 200’den fazla ülkede, 23 farklı dilde hizmet vererek büyük bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor. LinkedIn’i en çok 101 milyon üyeyle ABD kullanıyor, arkasından 26 milyon üyeyle Hindistan geliyor. Türkiye bu sıralamada gelişmekte olan ülkeler arasında 17’inci sırada bulunuyor.

 

LinkedIn’de yer almanın ve fark edilmenin ipuçları

LinkedIn’den faydalanabilmek için yapmanız gerekenler özen istiyor ancak zor değil. Bu profesyonel sosyal ağda etkili olarak yer alabilmek için, şirket veya e-ticaret kuruluşunuzun profilini yeterli bir biçimde doldurmalısınız. Bir şablon üzerinden ilerleyerek dolduracağınız profilinizle yapacağınız paylaşımların içeriğini görseller ve istatistiklerle de zenginleştirebilirsiniz.

 

Aktif bir kullanıcı olun

LinkedIn’de paylaşımlarda bulunmak ya da var olan tartışmalara katılmak bilinirliğinizi artırmanızın yanı sıra diğer kullanıcı ve şirketlerle bağlantı kurmanıza da yardımcı olabilir. LinkedIn üzerinde ağırlıklı olarak sektörel paylaşımlar gerçekleştirildiği için, bu paylaşımlardan e-ticaret sektörü ile ilgili bilgilerinizin de her zaman güncel kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sektöre yeni giren oyuncular ve potansiyel rakiplerinize dair en yeni bilgileri de bu kaynaktan elde edebilirsiniz.

 

LinkedIn’de kendinizi tanıtırken fazla agresif bir tutum sergilemek veya sürekli reklam yapmaya çalışmak iyi bir fikir olmayacaktır. Gerçekten hedeflediğiniz kitleleri ve sizi ilgilendiren, sektörünüzle ilgili gruplara dâhil olun ve tartışmaların sürekli eleştiren değil, yapıcı olan tarafı olmaya gayret edin.

 

Sosyal ağları daha iyi kullanabilmek için oluşturacağınız stratejileri IdeaSoft E-ticaret Bilgi Bankası sayfalarından takip edebilirsiniz. Eğer siz de e-ticarete ilgi duyuyor ve daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız size her konuda destek verecek olan IdeaSoft’un akıllı e-ticaret paketleri ile hemen tanışmak için demo hesabınızı hemen oluşturun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!