Girişimcilerin başarısız olmalarına neden olan 9 durum

Girişimcilik son dönemlerde favori mesleklerden biri haline gelse de tecrübesizlik ve bilgisizlik nedeniyle birçok girişimci başarısızlıkla yüzleşmek zorunda kalıyor.

Yeni bir iş kurularken ve internet üzerinden satış yapmak için bir site kurulmaya çalışılırken, izlenmesi gereken bir takım adım vardır. Girişimciler kendi işini kurmadan önce, daha önceden başarısız olmuş girişimcilerin yaşadığı sorunlardan ders almaları ve aynı hatalara düşmemeleri, başarılı olmalarında yardımcı olacaktır.

Yazılı bir iş planının olmaması

İş planı olmayan girişimcilerin büyük bir çoğunluğu başarısızlıkla yüzleşmek zorunda kalmıştır. İş planı, kuracağınız işle ilgili atmanız gereken tüm adımları barındıracağı için, nasıl bir yol izlemeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Adım adım yapılması gerekenleri belirlediğinizde bunları bir strateji haline getirdiğinizde, işinizde daha başarılı olabilirsiniz.

İlgili rehber: İş planı nasıl hazırlanır?

Kötü zaman yönetimi

Zaman yönetimi de girişimcilikte önemli bir rol oynuyor. İşlerinizi iyi bir şekilde planlamadığınızda ve kendinize belli zaman dilimleri koyarark hedeflerinizi belirlemediğiniz için zaman yönetimi konusunda da sıkıntı yaşarsınız. İşlerinize ne kadar vakit harcamanız gerektiğiniz ve her bir görev için ne kadar süre ayırmanız gerektiğini planlamanız size hem zaman kazandıracaktır hem de işlerinizi ne kadar sürede yapabileceğiniz konusunda size fikir verir.

Ailenin ve arkadaşların işe müdahale etmesine izin vermek

Yapılan en büyük hatalardan biri de girişimcilerin, ailelerin ve arkadaşlarının işlerine müdahale etmelerine izin vermeleridir. Onların karışması, devamlı olarak alacağınız kararları etkileyecektir. İşinizle ilgili sürekli farklı kafalardan farklı seslerin çıkması hem kafanızı karıştıracaktır hem de planlarınızı eyleme geçirmenizi zorlaştıracaktır. Ailenizi ve arkadaşlarınızı mümkün oldukça işinizden uzak tutmanız sizin için yararlı olacaktır.

Sermaye ayırmamak

Bir girişim kurarken belli bir sermayenin olmayışı da yapılan hatalardan biridir. Kendi işinizi kurma fikri kulağa hoş gelse de işin başından itibaren bir takım harcamalarınız olacaktır. Bazı durumlarda, daha önceden planlamadığınız bir takım harcamalar da önünüze çıkabilir ve işinizi ayakta tutabilmek için belli bir sermayeye ihtiyacınız vardır.

Pazar araştırması yapmamak

Kendi işinizi hayata geçirmeden önce, pazar araştırması yapmanız da çok önemlidir. Pazar araştırması, yapacağınız işin hedef kitlesinin belirlenmesini sağlayacağı gibi, işin kar getirip getirmeyeceğini ve işin ne kadar uzun soluklu olacağı konusunda da size fikir verir.

Pazar araştırması yapmadan sektöre giren girişimcilerin birçoğu hem sektördeki rekbatten habersizdir hem de nasıl bir hedef kitleye ulaşacağını bilmez. Bu nedenle de bir süre sonra beklediklerini alamadıkları için işlerine son verme kararı alırlar.

Planları eyleme geçirmemek

Planlarınızı uygulamadığınız ve hayata geçirmediğiniz süre o planların bir önemi olmayacaktır. Yapmanız gereken işleri vaktinde yapmamanız ve planlarınızı bir eyleme geçirmemeniz de girişiminizin başarısızlığa uğramasına neden olur.

Yanlış ve tecrübesiz insanları işe alma

Yanlış ve tecrübesiz insanlarla çalışmak da girişimleri başarısızlığa götüren sebeplerden biridir. Sizinle aynı vizyonu paylaşmayan kişileri işe almak, alacağınız kararların devamlı olarak sorgulanmasına neden olabilir. Aynı zamanda, aynı görüşe sahip olmadığını kişiler, planlarınızı sizin istediğiniz şekilde uygulayamayacakları için de işler istediğiniz gibi gitmez.

Sizinle aynı görüşe sahip ancak tecrübesiz kişilerle çalışmak da istediğiniz sonuçları alamamanıza neden olur. Tecrübe eksikliği, yeni girişimlerde oldukça öne çıkan bir durumdur; çünkü devamlı olarak bir sorunla ya da zorlukla karşılaşılan bir dönemde, bu sorunları daha önceden yaşamış kişilerin tecrübelerinden yararlanmak gerekir. Bu nedenle de takımınızı oluştururken, tecrübeye ve sizinle aynı görüşe sahip insanları seçmeye dikkat edin.

Kendini işe adamamak

Kendini işine tamamıyla adanmak da başarısızlığın neden olan durumlardan biridir. Aklınıza her gelen fikri hayata geçirmek iyi bir yöntem değildir. Kendinizi tamamen adamadığınız bir fikrin peşinden gitmek, bir süre sonra fikrinizin değişmesine neden olacaktır. Yapacağınız iş, devamlı olarak sizi heyecanlandırmalı ve böylelikle de kendinizi işinize daha odaklanırsınız.

Her şeyi tek başına yapmak

Her şeyin tek başına altından kalkmanız oldukça zordur. E-ticaret tarafında yapılması gereken birçok iş vardır. Sitenin kurulumu, e-ticaret alt yapısının kurulması, sitenin yönetimi, reklam ve pazarlama, içerik oluşturmak ve bunun gibi birçok işle tek başınıza uğraşmak yorucu olacağı gibi çok fazla da vaktinizi alacaktır.

İşinizi yaparken size yardımcı olacak bir ekiple çalışmak bu nedenle oldukça önemlidir. Tek başınıza yapabileceğiniz görevler olsa da bunu bir ekiple beraber yapmak daha hızlı bir şekilde sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
2 Mart 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi dendiğinde birçok kişinin aklına yavaş yüklenen siteler, zor açılan ürün sayfaları, kullanımı zorlaştıran tasarımlar ve teknik sorunlar gelir. Bu bakımdan çoğu kişi bunların kullanışsız olduğunu düşünür. Ancak gerçekte ücretsiz sunulan bu imkanların avantajları ya da dezavantajları seçilen firmalara göre değişkenlik gösterir. Eğer doğru bir platform seçerseniz, ücretsiz sistemler de sorunsuz bir…(Continue Reading)

Senem Savcu
19 Şubat 2023

Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları, online alışveriş dünyasına adım atmak isteyen satıcıların ve girişimcilerin aklında bulunan sorulardan biridir. Eticaret.com, sektöründe kullandığı teknolojik sistemler sayesinde, sahip olduğu free paket içinde şunları teklif etmektedir: Bu bakımdan e-ticarete güzel bir başlangıç yapmanız sağlanır. Ücretsiz e ticaret sitesi avantajları göz önünde bulundurulduğunda süreç oldukça kolaydır. İlgili Rehber: E-ticaret Sitesi…(Continue Reading)

Senem Savcu
16 Şubat 2023

Online alışveriş tüketicilere fiziksel bir mağazaya kadar ürünleri görme ve satın alma imkanı sunar. Kişiler nerede olursa olsun, bu sistemlerden yararlanması mümkündür. Aynı zamanda bu dünyaya adım atmak istiyorsanız en iyi ücretsiz e-ticaret sitesi açmak mümkündür. Bu kapsamda mevcut olan çok sayıda firma vardır. Hem yerli hem de yabancı seçenekler oldukça fazladır. Ancak bir e-ticaret…(Continue Reading)

Senem Savcu
11 Şubat 2023

E ticaret sitesi nasıl kurulur? Sorusu, markasını dijitale taşımak isteyenler tarafından merak edilmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapma her geçen gün artan bir trenddir. Zira insanlar acil olmayan ihtiyaçlarını internetten sipariş vermeyi her zaman pratik ve rahat bulur. Bu bakımdan bu sektörde mevcut olan çok sayıda firma vardır. E-ticarete başlamak başlangıçta zor gibi dursa da takip…(Continue Reading)

Senem Savcu
9 Şubat 2023

E-ticaret dünyası her geçen gün gelişen bir dünyadır. Çünkü insanlar internetten alışveriş yapıp, ürünün adresine kadar gelmesini her zaman avantajlı olarak görür. Eğer bir şeye acil gereksinim duyulmuyorsa, çoğu kişi internetten bakmayı tercih eder. Bu dünya oldukça canlı olduğu için pek çok girişimci veya küçük ve orta boyutlu işletme buraya adım atmak ister. Dijitalleşme sürecini…(Continue Reading)