DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook reklamlarını daha etkili nasıl kullanırsınız?

Facebook reklamlarını daha etkili nasıl kullanırsınız?

Sosyal medya, işinizi tanıtmak ve e-ticaret sitenize trafik çekmek için oldukça önemli bir araç. Sosyal mecraları etkin bir şekilde kullanarak hem etkileşimlerinizi artırabilir hem de bu etkileşimler sonrasında internet sitenizin trafiğini artırabilirsiniz.

Facebook, internet sitesine en çok trafik yönlendiren sosyal ağ. Birçok marka bu nedenle sosyal medya pazarlamasında Facebook’un üzerinde daha çok duruyor. Ancak son dönemlerde Facebook’un değişen algoritmaları, markaları daha çok reklam vermeye yönlendirdi. Organik erişimin düşmesinden dolayı, markalar etkileşimlerini artırabilmek için Facebook reklamlarından yararlanıyor.

Daha önceki yazılarımızda Facebook’da etkileşimin mi takipçi sayısının mı daha önemli olduğu üzerinde durmuştuk. Facebook reklamlarından faydalanmayı düşünüyorsanız bu yazıyı da okumanız yararlı olacaktır; çünkü reklam verirken bu ikisi arasında kalabilirsiniz.

Öncelikle bir ajans ile anlaşmadıysanız ve Facebook reklamlarını kendiniz vermeyi planlıyorsanız, Facebook’un yardım sayfasını incelemeniz gerekiyor. Böylelikle reklamlar ve erişim hakkında daha detaylı bir bilgi edinebilirsiniz.

Hedefleme yapmayı unutmayın

Facebook reklamlarından iyi bir sonuç alabilmek için en önemli etken, reklamlarınızı hedefleme yaparak vermeniz. Doğru hedef kitleye ulaşarak erişim oranlarınızı artırmak ve sitenize ziyaretçi çekebilmek için reklamlarınızı da doğru bir şekilde hedeflemeniz gerekiyor.

Facebook reklamlarında hedeflemeleri şu kriterlere göre yapıyorsunuz:

  • Yaş,
  • Konum
  • Cinsiyet
  • Doğum tarihi
  • İlişki durumu
  • Dil
  • İlgi alanları (Kitap, film, uygulamalar, oyunlar, iş ünvanı vb.)
  • Eğitim durumu
  • Bağlantılı olduğu sayfalar ve gruplar

Hedef kitlenizi bu sonuçlara göre daralttığınızda çok daha etkili bir sonuç alırsınız. Reklam veren birçok kişinin yaptığı hatalardan biri doğru hedefleme yapmamak. Genellikle ne kadar büyük bir kitleye verirsem o kadar çok insana ulaşırım düşüncesi bulunuyor. Ancak bu sadece sizin reklam için ayırdığınız bütçenin yanmasına neden oluyor.

Bunun nedeni ise, markanızın belli bir hedef kitlesi bulunuyor. Herkes sizin müşteriniz olamaz. Bu nedenle de doğru kişilere ulaşmanız gerekiyor. Facebook reklamlarındaki bu hedefleme de bu işe yarıyor. Hedeflemeniz dar olduğunda, sizinle ilgili daha çok kişiye ulaşarak, daha fazla geri dönüşüm alabilirsiniz.

Reklamlarınızda doğru ve ilgi çekici başlık kullanın

İlgi çekici bir başlık, kullanıcıların dikkatini çekmeyi çoğu zaman başarır. Buna bir kesinlik vermek doğru olmaz; çünkü gün içinde çok fazla reklamla karşı karşıya kalındığı için bazı reklamlar gözden kaçabiliyor.

Etkileşimi artırmak için reklamınızın başlığını iyi bir şekilde oluşturmanız gerekiyor. Yıllardır kullanılan klişe başlıklardan kaçınıp yaratıcı içerikler ortaya koymanız gerekiyor.

Reklam içeriklerinizde de yaratıcı olun

Reklam için yazdığınız metinde de yaratıcı olmanız oldukça önemli. Yaratıcı olurken bir yandan da ürün veya hizmetinizle ilgili anahtar kelimeleri de kullanmayı unutmayın. Böylelikle bu anahtar kelimeler kullanıcıların da dikkatini çekecektir.

Görsel seçerken dikkatli olun

Başlık ve reklam içeriği kadar kullandığınız görselin de önemi oldukça fazla. Reklamınız için ilk bakışta dikkat çekici bir görsel seçmeye özen gösterin.

Çekici insanların resimleri ve parlak renklerin kullanımı görsellerde dikkat çeken unsurlar arasında yer alıyor. Bunların yanı sıra küçük vektörel şekiller ve yazılarla da görselinizi daha dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz.

Reklamlarınızın takibini yapın

Verdiğiniz reklamların takibini yapmanız oldukça önemli. Reklamların istatistiklerini inceleyerek hangi reklam tiplerinin daha çok ilgi gördüğünü ve ne kadar erişim sağlanarak geri dönüşüm sağlandığını ölçebilirsiniz. Bu ölçümlemeleri yapmak ilerleyen zamanlarda vereceğiniz reklamlar için size bilgi sağlamış olur.

Reklamlarınızın ölçümlemelerini hem reklam panelinden hem de Facebook İstatistikler bölümünden yapabilirsiniz. Facebook istatistikleri etkin kullanarak gelecek paylaşımlarınızı bu analizlere göre yapabilirsiniz.

Sponsorlu reklamlarla kullanıcıların zaman tünellerinde görünün

Facebook sayfanızda paylaştığınız ilgi çekici içeriklere de reklam verebilirsiniz. Bu reklamları öne çıkardığınızda, bu gönderiler kullanıcıların kendi ana sayfalarında “sponsorlu” içerik olarak görünecek. Bu nedenle Facebook’un tüm reklam seçeneklerinden yararlanarak daha çok kişiye ulaşabilir ve sitenize çektiğiniz trafiği artırabilirsiniz.

Bu tür sponsorlu içerikler kullanıcıların ana sayfalarında göründüğü için daha çok dikkat çekebiliyor. Sayfanın sağ tarafında kalan reklamlar kullanıcıların gözünden kaçabiliyor; fakat zaman tünellerinde gezinirken, bu tür içeriklere daha çok dikkat ediyorlar.

Reklamlarınızı parçalara bölün

Tek bir reklam vermek yerine reklam kampanyalarınızı belli parçalara bölün. Tek bir kampanyanız olsa dahi farklı reklam grupları oluşturun. Farklı görseller ve başlıklarla bu reklamları gruplayabilirsiniz.

Aynı şekilde bu reklamları gruplandırdığınızda farklı hedeflemeler yaparak testler yapabilirsiniz. Farklı kitlelerden ne kadar geri dönüşüm aldığınızı ölçümleyerek yeni reklam kampanyalarınız için strateji de oluşturabilirsiniz.

Reklam bütçelerinizi buna göre oluşturmayı da tabii ki unutmamanız gerekiyor. Elinizdeki bütçeyi tek bir reklama yatırmak yerine farklı reklam gruplarıyla A/B testleri yaparak daha kapsamlı kampanyalar oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasısosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!