DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Facebook gönderilerinizde daha fazla etkileşim nasıl alabilirsiniz?

Facebook gönderilerinizde daha fazla etkileşim nasıl alabilirsiniz?

Facebook’un son birkaç yıldır devamlı olarak değiştirdiği algoritmaları, organik erişim oranlarını ciddi ölçüde düşürmeye başladı. Bunun sebebi ise, markaları Facebook üzerinde sponsorlu içeriklere başvurmaya itmek.

Facebook’un gelirlerinin bir kısmı markaların verdiği reklamlar oluşturuyor ve sosyal ağ da bu gelirleri artırmak için, organik erişimi kısıtlama yolunu gidiyor. Başka bir deyişle, içeriklerinize reklam vermediğiniz takdirde, binlerce takipçiniz olsa dahi, bu takipçilerin çok küçük bir kısmı sizin içeriklerinizi doğrudan görüyor.

Facebook, sponsorlu içerikleri daha çok öne çıkarsa da organik erişimi artıracak bazı kapılar bırakıyor. Eğer bir içeriğin etkileşim oranı artarsa, bu içerik organik olarak daha fazla kişiye gösterilmeye başlıyor. Bunun için de gönderilerinizin, beğeni, paylaşım ve yorum sayılarını artırmanız gerekiyor.

Peki, Facebook’a büyük bir reklam bütçesi ayırmadan, gönderilerinizin erişimini organik olarak artırmak için neler yapabilirsiniz?

Zamanlama çok önemli

Etkileşim oranlarınızı artırabilmek için, gönderilerinizin zamanlamasını çok iyi bir şekilde yapmanız gerekiyor. Bunu analiz edebilmek için de, Facebook sayfanızın “İstatistikler” bölümünü iyi bir şekilde kontrol etmeniz ve gerekli ölçümlemeleri yapmanız gerekiyor.

İstatistikler bölümünde, “Gönderiler” bölümünün altında, takipçilerinizin Facebook’ta aktif oldukları saat dilimlerini ve en çok kişiye eriştiğiniz günleri görebilirisiniz.

Bunun yanı sıra diğer bölümler altında bulunan gönderilerin erişim bilgilerini inceleyerek de en çok etkileşim sağladığınız zaman aralıklarının analizini yapabilir ve sizin için en ideal olan gönderi zamanını bulabilirsiniz.

Her firma için bu zaman dilimleri farklılık gösterebilir bu nedenle kendi analizlerinizi yapmanız oldukça önemli.

Videonun gücünden yararlanın

Son dönemlerde video içeriklerin değeri artmaya başladığı için Facebook’da kendi platformuna yüklenen videoların gösterimini daha da artırmaya başladı.

Organik olarak erişiminizi artırmak için video içeriklerden yararlanabilirsiniz. Kendi ürettiğiniz videoları ya da markanızla ilgili videoları bu platformda paylaşmak, organik olarak eriştiğiniz kişilerin sayısını da arttıracaktır.

Başka kaynaklardan video paylaşmak (Örnek: Youtube) eskisi kadar organik erişimi artırmıyor. Çünkü Facebook, bu konuda Youtube’a ya da diğer video platformlarına rakip olmaya çalışıyor ve sizin Youtube linki ile yaptığınız paylaşımlar video içerik olarak değerlendirilmediği için organik erişimi kısıtlı oluyor. Bunun yerine videolarınızı Facebook’a yüklemek daha etkili olabilir.

En çok etkileşim getiren içerik türünüzü belirleyin

Yine Facebook’un İstatistikler bölümünden, en çok etkileşim aldığınız içerik türlerini belirleyebilirsiniz. Toplamda Facebook üzerinde paylaşabileceğiniz içerik türleri şu şekilde:

  • Sorular
  • Metinler
  • Görseller (Fotoğraf ve GIF)
  • Videolar
  • Link paylaşımları
  • Kupon ve indirimler

Bu içerik türlerinden hangisinin size en çok etkileşimi sağladıktan sonra içerik stratejinizi yeniden oluşturabilirsiniz. Global araştırmalar, soru sormanın en çok etkileşimi sağladığını söylese de, tek başına soru sormak da yeterli olmuyor. Bu soruları bir içerikle beraber (fotoğraf, video, blog linki) paylaşmak, kullanıcıların bu içeriklerle de etkileşime girmesine olanak sağlıyor.

Metinlerinizi çok uzun tutmayın

Kullanıcılar zaman tünellerinde, çok uzun metinlere dikkat etmeyebiliyorlar. Metinlerden çok görsel öğeler daha fazla dikkat çektiği için, paylaşımlarınızda kullandığınız metinleri sınırlamanız da oldukça önemli.

100 karakteri geçmeyen paylaşımlar en fazla etkileşimi sağlarken, 300 karakterin üzerindeki paylaşımlar, kullanıcıların dikkatinden kaçabiliyor. Bu nedenle de vermek istediğiniz mesajı kısa bir şekilde vermeniz oldukça önemli.

Hashtag kullanırken bir daha düşünün

Instagram ya da Twitter’da hashtag kullanmak size bazı faydalar sağlıyor olabilir; ancak Facebook, hashtag kullanımı konusunda diğer platformlar kadar kullanışlı değil. Bu hashtag’ler diğer platformlarda bir anahtar kelime özelliği sunuyor olsa da, Facebook bu konuda bu kadar kapsamlı değil.

İçeriklerinizde hashtag kullanırken bu unsuru göz önünde bulundurmalısınız. Tabii ki bir kampanya düzenliyorsanız ya da konu ile ilgili bir hashtag bulduğunuzda bunu kullanabilirsiniz; fakat Facebook’ta hashtag kullanımında aşırıya kaçmanın size bir avantajı olmayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasısosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!