DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

E-ticarette müşteriye güven sağlamanın 5 yolu

E-ticarette müşteriye güven sağlamanın 5 yolu

​Mağaza alışverişi ile internet üzerinden yapılan alışverişin farklarından biri de müşterinin güvenini kazanma yöntemlerinde gizlidir. Günümüzde müşterilerin bir kısmının internet üzerinden alışverişe halen başlamamış olmalarının nedenlerin başında sitelerin güvenilirliği konusundaki bilgi eksiklikleri geliyor.

 

Fiziksel bir mağazadan alışveriş yapanlar, ürün konusunda merak ettikleri her detayı kolayca öğrenebilecekleri, ürünü kısa sürede kullanmaya başlayacaklarını ve en önemlisi ürünle ilgili bir sorun oluştuğunda çözüm için ne gibi seçenekleri olduğunu biliyorlar. Ama fiziksel mağazalar ile sanal mağazaların arasındaki bu olumsuz gibi görünen farkı lehinize çevirmenin yolları da olabilir.

 

IdeaSoft olarak e-ticarette müşterilerinize güven sağlayabilmek için işinize yarayabilecek bazı ipuçlarını sizler için bir araya getirdik…

 

1- Site görünümü ile güven aşılamak

Güven sağlamakta ilk izlenimin payı çok büyüktür. Web sitenizi ilk defa ziyaret eden birinin uyumsuz renkler, kullanışsız tasarım veya bozuk bir anlatım ile karşılaşması sizin adınıza eksi puan olacaktır. E-ticaret sitenizin görünümü ne kadar profesyonel olursa “güvenilir marka” olarak anılma şansınız da o kadar artar.

 

2- Fiyatlarda sürpriz yaşatmayın

Ürün sayfasına fiyatı yazarken dikkat edilmesi gereken nokta, alıcıya sonradan beklemediği ekstra masraflar çıkarmayacak şekilde düzenlenmesidir. Eğer müşteriniz bir malı X TL olarak görmüşse “satın al” düğmesine tıklandığında ek kargo ve paketleme masrafları ile fiyatın X+15 TL ye çıktığını görmekten hoşlanmaz. Bu sebepten ürün sayfasında varsa diğer masrafları da baştan yazmanız, web sitenizin bu konuda kötü şöhret kazanmasını engelleyecektir.

 

3- Güven sağlayıcı ifadeler kullanın

Siz güvenilir olduğunuzu biliyorsunuz, fakat potansiyel müşterilerinize de bunu hissettirmenin yollarını bulmak gerekiyor. Örneğin satış esnasında kullanıcıya ait kişisel bilgilerin 3. kişilerle kesinlikle paylaşılmayacağı konusunda ufak bir not etkili olabilir. Bunun yanı sıra ürünün iade şartlarını da sitenizde belirtmenizde fayda var.

 

4- SSL kullanımı

Ödeme işleminizin SSL ile şifrelendiğinden emin olun. Eğer IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini kullanıyorsanız bu konuda zaten endişe etmenize gerek yok. IdeaSoft e-ticaret sitenizdeki güvenliği üst seviyeye taşıyacak önemlerle donatılmıştır. Fakat farklı bir alt yapı kullanıyorsanız bu anlamda çok hassas olmanızı öneririz.

 

5- Sosyal meydanın gücü

Sosyal ağ sitelerinin kullanımı e-ticaretin her alanında olduğu gibi müşterinin güvenini kazanma konusunda da son derece etkili olabiliyor. Müşterilerin pozitif yorumlarının sosyal medya sitelerinde yayılması e-ticaret sitenizin “şöhretini” arttırır. Potansiyel birçok müşteri de bu şöhreti bir güvenilirlik işareti olarak görüp alış verişlerinde sitenizi tercih etmeye başlayabilir. Mutlu müşteriler tarafından yapılan reklam, en iyi reklamdır.

 

Bir e-ticaret sitesi olarak güven aşılamak, her zaman çok kolay olmayabilse de son derece önemli bir konudur. Kullandığınız e-ticaret alt yapısı bu anlamda en büyük yardımcınız olacaktır. IdeaSoft, sağladığı benzersiz seçenekleri ile güven veren bir e-ticaret sitesi sahibi olmanız için her zaman yanınızda. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketinin sizlere sunacağı benzersiz özellikleri denemek için ücretsiz demo hesabınızı hemen oluşturun…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: müşteri ilişkileriSatış öncesi müşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!