E-ticarette kullanabileceğiniz sosyal kanıt çeşitleri ve sosyal kanıtın önemi

Sosyal kanıt ticarette çok uzun zamandır kullanılan pazarlama yöntemlerinden biri. Günümüzde e-ticaretin yaygınlaşmasıyla beraber e-ticaret firmaları için de bu pazarlama aracı önemli bir görevi üstlenmiş durumda.

Sosyal kanıtı e-ticaret sitenizi için farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Sosyal kanıt unsuru olarak öne çıkabilecek birçok farklı unsur bulunuyor ve bunları edinerek, firmanız hakkında konuşulmasını sağlamanız, tüketicilerin firmanıza olan bakış açısını da değiştirecektir.

İlgili rehber: Sosyal kanıt nedir ve e-ticaret firmalarına yararları nelerdir?

Sosyal kanıt neden önemli?

Sosyal kanıt, genel olarak tüketicilerin bir firmaya nasıl yaklaştığını gösteren ve tüketicilerin bir firmaya karşı görüşlerini etkileyen bir faktördür. Bir örnek üzerinden ilerleyecek olursak, yan yana iki farklı restoranı ele alabiliriz. Birinin önünde kuyruk varken ya da içerisi tamamen doluyken, diğer boşsa tüketiciler belli bir sebepten dolayı dolu olan restoranı tercih etmektedirler.

Daha önce bu iki restorana gitmemiş olan tüketiciler de, sadece restoranların doluluk durumlarına bakarak bir takım fikirler edineceklerdir ve boş olanı tercih etmeyerek, dolu olan restorana gitmeyi seçeceklerdir. Bunun sebebi de tüketicilerin yaptığı tercihin doğru olduğunu düşünmeleridir.

İlgili rehber: Sosyal kanıtı e-ticaret şirketiniz için nasıl kullanabilirsiniz? 1. Bölüm

İlgili rehber: Sosyal kanıtı e-ticaret şirketiniz için nasıl kullanabilirsiniz? 2. Bölüm

Tüketiciler satın alma kararlarını vermeden önce bu sosyal kanıt öğelerine değer vermektedirler. Bir ürün hakkındaki izlenimler, firma hakkında yapılan yorumlar ve firmanın dışarıda nasıl bir izlenimi olduğu, tüketicilerin bu markayı tercih etmesine ya da etmemesine sebep olmaktadır.

Kullanabileceğiniz sosyal kanıt çeşitleri

Ünlü kişilerle yapılan çalışmalar

Yıllardır uygulanan ve sektörde “reklamda ünlü kullanmak” olarak da geçen bu sosyal kanıt çeşidi halen etkisini korumakta. Sevilen ve geniş kitlelerce bilinen bir ünlü kişiyle çalışıldığında, reklam sadece ürün odağında olmaktan çıkmış olur ve bunun yanı sıra bu ünlü simanın da ulaştığı hedef kitleye bir mesaj iletilmiş olur.

Son yıllarda bu çalışmalar aynı zamanda Influencer Marketing çalışmalarıyla da desteklenmeye başladığı için, sosyal mecralardaki ünlü kişi veya hesaplarla da bu tür sosyal kanıt amaçlı pazarlama çalışmaları yapılmakta.

İlgili rehber: Influencer Marketing nedir ve avantajları nelerdir?

Uzman kişilerin görüşleri

Belli bir sektördeki ya da alandaki uzmanların görüşlerinin alınması, bu kişilerin firmayı ya da ürünü önermeleri de sosyal kanıt için önemli bir yere sahiptir. Belli bir konu hakkında söz sahibi ve etkili olan kişilerin yorumlarını e-ticaret sitenizde ya da ürünlerinizde kullanmak tüketicilerin ürüne olan bakış açısını değiştirmenize yardımcı olur.

Sertifikalar ve ödüller

Firmanızın aldığı ödüller ya da sertifikalar da sosyal kanıt değeri taşımaktadır. Web siteniz üzerinde bu detayları paylaştığınızda, tüketiciler bu sertifika ve ödülleri inceleyebilirler. Bu da doğal olarak ürün ve markanıza olan bakış açısını olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Ödül ve sertifikalarınızın olması, üçüncü parti kurumlar tarafından hizmetlerinizin ya da ürünlerinizin belli standartları karşıladığını gösterdiği için oldukça önemli bir sosyal kanıt niteliği taşımaktadır.

Kullanıcı yorumları

En önemli sosyal kanıt öğelerinden biri de kullanıcıların ürün ve firma ile yaptığı yorumlardır. Tüketiciler e-ticaret sitelerinde kullanıcıların ürünlerle ilgili yaptıkları yorumlara önem vermektedirler. Tüketiciler çoğu zaman bu yorumlardan yola çıkarak, satın alma kararlarını vermektedirler. Bir ürün, hizmet ya da firmadan memnun kalınmadığında bu kötü bir izlenim yaratır ve tüketiciler benzer sorunları yaşamamak için bu firmalardan alışveriş yapmak istemezler.

Siteniz üzerinde ürünlerinizle ilgili kullanıcı yorumlarını artırmanız, tüketicilerin de satın alma kararlarını etkileyeceği için özellikle üzerinde durmanız gereken çalışmalar arasında yer almaktadır.

Veri paylaşımları yapmak

Firmanız ve web sitenizle ilgili verilerin paylaşımını yapmak da tüketicilerin neden firmanızı tercih ettiğini gösterecek unsurlardan biridir. Özellikle sanal pazar yerlerinde mağazaların yanında müşteri memnuniyet puanları yer almaktadır. Bu mağazanın müşterileriyle olan etkileşimlerinin nasıl olduğunu dışarıya yansıtmaktadır.

Bu memnuniyet oranını yüksek olması, tüketicilerin yapacakları alışverişleri doğrudan etkilemektedir. Bunun yanı sıra web site ziyaretçileriniz, toplam yaptığınız satış, e-posta abone ya da üye sayılarınız gibi tüketicilerin sizi tercih ettiğini gösteren verileri kullanmak sosyal kanıt olarak öne çıkacaktır.

Diğer Yazılar

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurmak ve online satış yapmak için gereken tüm eksikleri tamamladığınızı ve ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldığı ve diğer konuları hallettiğiniz için online satış rakamlarına odaklandığınızda işlerin düşündüğünüz gibi gitmediğini görebilirsiniz.…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
21 Ekim 2022

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız. Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım…(Continue Reading)