E-ticaret sitenizin Facebook sayfasını daha aktif hale getirecek öneriler

IS 220115 eticarette facebook onerileri 680x300 1

E-ticaret sitelerinin daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilmesi için başarılı bir sosyal medya pazarlaması yürütmek önem taşıyor. Bu anlamda kullanıcı sayısı olarak hala sosyal ağlar arasındaki liderliğini devam ettiren Facebook, e-ticaret siteleri için önemli bir mecra.

Facebook’ta aktif olmanız ve sayfanızı ziyaret eden takipçilerinize, güncel paylaşımlar sunmanız gerekiyor. Facebook sayfasını düzenli olarak güncellemeyen e-ticaret siteleri; takipçilerinin, Facebook’a bir sonraki girişlerinde sayfalarını ziyaret etme olasılıklarını ortadan kaldırabiliyor. Eğer siz de Facebook sayfanızdan yeterli verim alamadığınızı düşünüyorsanız öncelikle, Facebook sayfanızın aktifliğini yitirme nedenlerini doğru analiz etmenizde büyük yarar var. Peki nerede yanlış yapıyor olabilirsiniz?

Facebook paylaşımlarında en sık yapılan hatalar

Facebook’tan yeterli etkiyi alamayan firmaların en sık yaptığı hataları şu şekilde sıralayabiliriz;

– Ne paylaşacağı konusunda emin olamamak

– Paylaşım zamanını doğru belirleyememek

– İçeriği nasıl paylaşması gerektiği konusunda emin olamamak.

Bu konulara şimdi biraz daha yakından bakalım…

1. Paylaşım konusunu belirlemek

Bazı e-ticaret siteleri; Facebook sayfalarını sadece ürün ve hizmetlerini veya şirketlerini tanıtma platformu olarak görebiliyor. Bu durumda, e-ticaret siteleri Facebook sayfalarında sadece tanıtım yapması gerektiğini düşünerek daha az paylaşım yapıyor ve bu nedenle etkileşim oranları bir süre sonra azalıyor. Ayrıca Facebook sayfalarında yalnızca tanıtım içeriği paylaşan e-ticaret sitelerinin takipçileri, bu durumdan sıkılarak sayfayı takip etmekten vazgeçebiliyor.

Bu risklerden kaçınmak için öncelikle; hedef kitlenizi cezbedebilecek, çok çeşitli yararlı içerikler oluşturmanız gerekiyor. Bu anlamda, paylaşımlarınızın büyük oranda dikkat ve ilgi çekici, pozitif, eğlenceli ve yararlı içeriklerden oluşması çok önemli. Ayrıca, gönderilerinizde görselliğin gücünü kullanmak için; infografik, fotoğraf ve videolardan oluşan içerikler oluşturmanızda da yarar var.

2. Paylaşım zamanlarını önceden tespit etmek

E-ticaret sitenizin Facebook sayfasında paylaşımlarınız için vakit bulamıyorsanız, bu sorununuzu şu yollarla çözebilirsiniz:

– İçerik takvimi oluşturma

Her hafta başında kısa bir beyin fırtınası yaparak, takipçileriniz için bulduğunuz ve onların da paylaşmak isteyebilecekleri içerik fikirlerini PostPlanner gibi bir uygulama kullanarak paylaşabilirsiniz.

– Sosyal medya yönetim aracı kullanma

HootSuite, Buffer, Sprout Social gibi sosyal medya yönetim araçlarından birini kullanarak günler, hatta haftalar sonra göndermeyi planladığınız mesajların zamanlamasına karar verebilirsiniz. Ayrıca, Facebook sayfanızdaki gönderme ara yüzünün zamanlama özelliğinin bulunduğunu da hatırlatalım.

3. Gönderi paylaşma

E-ticaret sitenizin Facebook sayfasında paylaştığınız gönderilerinizi; Facebook’un ara yüzündeki ‘ana bölümler’ sayesinde, daha işlevsel bir biçimde kullanabilirsiniz. Bunun için; Facebook sayfanızın penceresindeki, gönderilerinizi biçimlendirebilmenizi kolaylaştıracak öğelere göz atmakta yarar var.

– Durum

Paylaşmak istediğiniz yazılı içerikleri girebileceğiniz ve e-ticaret sitenize bağlantı veya başka bağlantılar verebileceğiniz bölüm.

– Fotoğraf/ video

Fotoğraf ve videolarınızı yükleyebilir, bir fotoğraf albümü oluşturabilirsiniz. İsterseniz metin içerikli gönderinize fotoğraf da ekleyebilirsiniz.

– Önemli gelişmeler

Özel teklifler oluşturabileceğiniz ve etkinliklerinizi listeleyebileceğiniz bölüm.

– Hedeflemeler

Cinsiyet, yaş, konum, ilgi alanı vb. gibi hedeflemelerle; gönderilerinizin belirlediğiniz kitlelere ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz.

– Konum

Gönderilerinizde gerektiğinde; örneğin bir etkinlik için, konum bildirebilirsiniz.

– Özel İfadeler

Nasıl hissettiğinizi veya o anda ne yaptığınızı; ifadelerden birini seçerek, takipçilerinizle paylaşabilir ve bu sayede gönderinize bir parça mizah katabilirsiniz.

– Reklam

Gönderilerinizi desteklemek ve onların daha fazla sayıda potansiyel müşterinize ulaşmasını sağlamak için Facebook’a reklam verebilirsiniz.

– Görünürlük

Konum, dil vb. kriterleri temel alarak gönderilerinizin; belirlediğiniz kriterlerdeki insanlara ulaşmasını veya onu herkesin görebilmesini sağlayabilirsiniz.

– Gönderi programlama

Paylaşacağınız gönderilerinizi önceden planlayabilir veya gönderme zamanınızı, daha sonra belirlemek üzere “taslak” olarak kaydedebilirsiniz.

Paylaştığımız önerilerle, siz de Facebook sayfanızı daha aktif hale getirerek takipçilerinizi artırabilirsiniz. IdeaSoft e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel, akıllı çözümleriyle yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)