Devamlı terfi alan kişilerin 5 ortak özelliği

terfi almak

İş yerinde terfi alabilmek bazen zor olabiliyor ve çalışanlar yıllarca aynı pozisyonda kalarak, şirkette ilerleyemiyorlar. Fakat bir de devamlı terfi alarak kariyerlerini başarılı adımlarla yukarıya taşıyanlar bulunuyor.

İş yerinde devamlı terfi alan kişilerin başarılarının arkasında bazı ortak özellikler bulunuyor. Bu özelliklere göz atmak ve iş hayatında uygulamak kariyerinizde size yardımcı olabilir.

Bu kişilere iş hayatında başarıyı getiren ve terfi almalarını sağlayan 5 özellik ise şöyle:

Çözüm üretirler

Çözüm odaklı olmak iş hayatında her zaman bir artıdır. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında çözüm üretebilmek, sakin kalmak ve problemi çözebilecek alternatifler yaratmak oldukça önemli.

Soruna takılı kalmak ve “Şimdi ne yapacağız?” gibi olumsuz bir yaklaşım yerine “Bu sorunu nasıl çözebilirim?” yaklaşımında olmak ve gerçekten sorunu çözebilecek fikirler üretmek üst yönetimdekilerin gözüne girmenizi sağlar. Bu tür yaratıcı fikirler ve her daim pozitif duruş sergilemek terfi almanızda size yardımcı olur.

Konfor alanında kalmazlar

Herkesin bir konfor alanı vardır ve bu alandan kolay kolay çıkmak istemezler. Konfor alanı güvenlidir ve her şey bellidir ancak bu alanın dışı bilinmezlerle doludur ve bu nedenle korku duygusu oluşturur. Fakat yeni şeyler yaratmak ve yeni fikirler üretmek için konfor alanının dışına çıkmak gerekir.

Bu nedenle de konfor alanının dışına çıkmak yeni fikirler yaratmayı sağlar ve iş hayatında başarıyı getirir. Bu da tabii ki terfi alma konusunda yardımcı olan faktörlerden biridir.

Patronu incelerler

Patronun davranışlarını incelemek, düşünce yapısını kavramak ve işe yaklaşımını gözlemlemek de devamlı terfi alanların ortak özelliklerinden biridir. Patronunuzun davranışlarını gözlemleyerek, iyi bir lider olmayı öğrenebilir ya da onun yaptığı hataları görerek kendi kariyerinizde bu hataları yapmamaya özen gösterebilirsiniz.

Büyük ve küçük resme bakmayı bilirler

Devamlı terfi alanlar günlük işlerini yaparken büyük ve küçük resmi görmeyi bilirler. Yaptıkları işte hangi riskleri alırlarsa başarılı olabileceklerini görürler. Bunun yanı sıra sorumluluklarının farkındadırlar ve davranışlarının nasıl bir sonuç getireceğini görebilirler.

Bu davranış türü de geleceğe yönelik planlar yapmalarını ve aldıkları kararların kendilerini ve şirketi nasıl bir şekilde yönlendireceğini bilmelerini sağlar. Geleceğe dair ön görülerde bulunabilmek ve planlar yapabilmek de terfi almanızda yardımcı olur.

Takım oyuncusudurlar

Takım oyuncusu olmak da önemli bir karakteristik özelliktir. Başkalarıyla beraber kararlar alıp uygulayabilmek, başkalarının fikirlerini dinleyebilmek ve onlarla uyum içinde çalışabilmek oldukça önemli bir özelliktir. Başarılı ve iyi liderlerin hepsi iyi bir takım oyuncusudur. Bir işte başarıyı kendilerinin değil, arkalarındaki takımla beraber elde ettiklerini bilirler ve krediyi sadece kendilerine vermezler.

Bu nedenle de başkalarıyla beraber uyum içinde çalışmak, takımın aldığı kararlarda söz sahibi olabilmek ve gerektiğinde başkalarının fikirlerini takip etmek terfi almak konusunda size yardımcı olacaktır.

Kimse sizi oturduğunuz yerden fark etmeyecek

Terfi alabilmeniz için kendinizi göstermeniz gerekiyor. Oturduğunuz yerde kendi işinizi yaparak başkalarıyla iletişim kurmadan terfi beklemek oldukça yanlış bir yaklaşım. Kariyerinizde daha iyi bir yere gelebilmek için bazen elinizi taşın altına koyup riskler almalı, kimsenin yapmak istemediği işleri yaparak kendinizi göstermelisiniz.

Diğer Yazılar

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret dünyasında müşterilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin başında, ürün yorumları geliyor. İnternetten alışveriş yapan kullanıcıların ilk incelediği detaylardan biri daha önce üründen satın almış kişilerin verdikleri puanlar ve yorumları oluyor. Müşteri yorumları, güveni kazanma, satışları artırma ve marka imajını güçlendirme açısından büyük önem taşıyor. Sattığınız ürünleri doğru şekilde gösterdiğinizden emin olarak müşterilerle olan iletişiminizi…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret sitelerinin yüksek satışlar yaparak başarılı olması için müşteri memnuniyetini sağlayarak iade sayılarını azaltmak büyük önem taşıyor. Müşterilerin ürünleri iade etme oranı memnuniyetleri ile paralel olarak seyrettiğinden iade sayılarını azaltmak büyük oranda memnun müşterilere sahip olmaktan geçiyor. İade sayılarını azaltmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için kullanılabilecek bazı yöntemler bulunuyor.  Bu yöntemlerin başında adil ve şeffaf…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret indirim kuponları sayesinde müşterilere çeşitli avantajlar sunarak satışları artırabilirsiniz. Kupon stratejileri, müşterilerin alışveriş yapma motivasyonunu artırmak, sadakat oluşturmak ve yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Satış arttırma taktikleri arasında başı çeken indirim kuponları ile özel teklifler oluşturabilir böylece e-ticaret sitenize müşteri çekebilirsiniz. E-ticaret sitenizde yapacağınız indirim kampanyaları,  yeni müşteriler bulmanıza ve var olan müşterilerinizin…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

Bireysel e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği soru şirketsiz e-ticaret yapmak mümkün mü? Evet, şirket olmadan veya açmadan da e-ticaret yapmak mümkündür. Günümüzde birçok platform ve pazar yeri, bireylerin veya küçük girişimcilerin ürünlerini çevrimiçi satmalarına olanak tanır. Bu platformlar aracılığıyla, bir şirket kurma formalitelerine gerek kalmadan, kişisel bir hesapla ürünlerinizi listeleyebilir, satış yapabilir ve…(Continue Reading)

Ferad Osman Sali
28 Aralık 2023

E-ticaret, gün geçtikçe dünyası giderek daha fazla girişimcinin ve işletmenin tercih ettiği büyüyen bir alan haline geldi. Fakat başarılı bir e-ticaret işletmesi yönetmek sadece ürünleri satmakla sınırlı değil. Aynı zamanda temel finansal kavramları anlamak ve doğru bir şekilde uygulamak da gerekli. E-ticaret işletmesi yönetirken gelir ve giderlerinizi dikkatlice analiz etmek başarılı olmanız için büyük önem…(Continue Reading)