DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Devamlı terfi alan kişilerin 5 ortak özelliği

Devamlı terfi alan kişilerin 5 ortak özelliği

İş yerinde terfi alabilmek bazen zor olabiliyor ve çalışanlar yıllarca aynı pozisyonda kalarak, şirkette ilerleyemiyorlar. Fakat bir de devamlı terfi alarak kariyerlerini başarılı adımlarla yukarıya taşıyanlar bulunuyor.

İş yerinde devamlı terfi alan kişilerin başarılarının arkasında bazı ortak özellikler bulunuyor. Bu özelliklere göz atmak ve iş hayatında uygulamak kariyerinizde size yardımcı olabilir.

Bu kişilere iş hayatında başarıyı getiren ve terfi almalarını sağlayan 5 özellik ise şöyle:

Çözüm üretirler

Çözüm odaklı olmak iş hayatında her zaman bir artıdır. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında çözüm üretebilmek, sakin kalmak ve problemi çözebilecek alternatifler yaratmak oldukça önemli.

Soruna takılı kalmak ve “Şimdi ne yapacağız?” gibi olumsuz bir yaklaşım yerine “Bu sorunu nasıl çözebilirim?” yaklaşımında olmak ve gerçekten sorunu çözebilecek fikirler üretmek üst yönetimdekilerin gözüne girmenizi sağlar. Bu tür yaratıcı fikirler ve her daim pozitif duruş sergilemek terfi almanızda size yardımcı olur.

Konfor alanında kalmazlar

Herkesin bir konfor alanı vardır ve bu alandan kolay kolay çıkmak istemezler. Konfor alanı güvenlidir ve her şey bellidir ancak bu alanın dışı bilinmezlerle doludur ve bu nedenle korku duygusu oluşturur. Fakat yeni şeyler yaratmak ve yeni fikirler üretmek için konfor alanının dışına çıkmak gerekir.

Bu nedenle de konfor alanının dışına çıkmak yeni fikirler yaratmayı sağlar ve iş hayatında başarıyı getirir. Bu da tabii ki terfi alma konusunda yardımcı olan faktörlerden biridir.

Patronu incelerler

Patronun davranışlarını incelemek, düşünce yapısını kavramak ve işe yaklaşımını gözlemlemek de devamlı terfi alanların ortak özelliklerinden biridir. Patronunuzun davranışlarını gözlemleyerek, iyi bir lider olmayı öğrenebilir ya da onun yaptığı hataları görerek kendi kariyerinizde bu hataları yapmamaya özen gösterebilirsiniz.

Büyük ve küçük resme bakmayı bilirler

Devamlı terfi alanlar günlük işlerini yaparken büyük ve küçük resmi görmeyi bilirler. Yaptıkları işte hangi riskleri alırlarsa başarılı olabileceklerini görürler. Bunun yanı sıra sorumluluklarının farkındadırlar ve davranışlarının nasıl bir sonuç getireceğini görebilirler.

Bu davranış türü de geleceğe yönelik planlar yapmalarını ve aldıkları kararların kendilerini ve şirketi nasıl bir şekilde yönlendireceğini bilmelerini sağlar. Geleceğe dair ön görülerde bulunabilmek ve planlar yapabilmek de terfi almanızda yardımcı olur.

Takım oyuncusudurlar

Takım oyuncusu olmak da önemli bir karakteristik özelliktir. Başkalarıyla beraber kararlar alıp uygulayabilmek, başkalarının fikirlerini dinleyebilmek ve onlarla uyum içinde çalışabilmek oldukça önemli bir özelliktir. Başarılı ve iyi liderlerin hepsi iyi bir takım oyuncusudur. Bir işte başarıyı kendilerinin değil, arkalarındaki takımla beraber elde ettiklerini bilirler ve krediyi sadece kendilerine vermezler.

Bu nedenle de başkalarıyla beraber uyum içinde çalışmak, takımın aldığı kararlarda söz sahibi olabilmek ve gerektiğinde başkalarının fikirlerini takip etmek terfi almak konusunda size yardımcı olacaktır.

Kimse sizi oturduğunuz yerden fark etmeyecek

Terfi alabilmeniz için kendinizi göstermeniz gerekiyor. Oturduğunuz yerde kendi işinizi yaparak başkalarıyla iletişim kurmadan terfi beklemek oldukça yanlış bir yaklaşım. Kariyerinizde daha iyi bir yere gelebilmek için bazen elinizi taşın altına koyup riskler almalı, kimsenin yapmak istemediği işleri yaparak kendinizi göstermelisiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!