DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Canlı destek sistemi e-ticaret firmalarına ne gibi avantajlar sağlıyor?

Canlı destek sistemi e-ticaret firmalarına ne gibi avantajlar sağlıyor?

Müşteri destek hizmetlerini bir adım öteye taşımak ve müşterilere satış öncesinde ve sonrasında kaliteli bir hizmet sunmak için yararlanabileceğiniz yöntemlerden biri de canlı destek sistemidir. Canlı destek sistemini sitenize entegre ettiğinizde, müşterilerinize daha hızlı bir şekilde yanıt verebildiğiniz için onların akıllarındaki soruları yanıtlamış olacağınız gibi, bu destek sürecinde onların satın alma kararlarını da etkileyebilirsiniz.

Canlı destek sistemi kullanmanın e-ticaret firmalarına sağladığı bir takım avantajlar da bulunuyor. Bu rehberimizde de bu avantajların üzerinde duracağız.

Maliyetleri düşürmenizi sağlar

Canlı destek sistemi, bir çağrı merkezine kıyasla daha düşük maliyetlidir. Telefon ile hizmet veren çağrı merkezleri yerine, canlı destek sistemlerine yatırım yaptığınızda, çağrı merkezinin altyapı ve malzeme maliyetlerine kıyasla daha düşük ödemeler yapmanız, maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olur.

Sayfayı terk etme oranlarını düşürmenize yardımcı olur

Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı site içerikleri ya da ürünlerle ilgili anlamadığı bir konu olduğunda canlı destek sayesinde hızlı bir şekilde geri dönüşüm alabilir. Canlı destek sistemi olmadığında kullanıcı aklındaki sorulara yanıt bulamayacağı için sayfayı terk edebilir. Bu da sayfayı terk etme oranlarının yükselmesine neden olabilir. Bu sebeplede bu oranları düşürmek için canlı destekten yararlanabilirsiniz.

Müşteri destek kalitesini artırırsınız

Canlı destek ile müşterilerinize daha hızlı bir şekilde ulaşmanız ve onların sorunlarını çözmeniz genel olarak müşteri destek kalitenizi artırmanızı sağlar. Doğru kurgulandığında ve doğru bir ekiple desteklendiğinde canlı destek sistemi sayesinde, site ziyaretçilerinize daha kolay bir şekilde ulaşmış olur ve onları bekletmeden onlara yardımcı olmuş olursunuz. Bu da hem hizmet kalitesini hem de müşteri memnuniyetini artırmanıza yardımcı olur.

Müşteri aktivitelerini takip edebilirsiniz

Siteyi ziyaret edenlerin ya da müşterilerinizin site üzerindeki aktivitelerini takip etmek için de canlı destek sisteminden yararlanabilirsiniz. Müşterilerinizin hangi sayfalarda canlı desteği etkinleştirdiklerini takip edebilir, bu sayfalarla ilgili hangi soruları sorduklarını öğrenebilir, canlı destek için ne kadar süre beklediklerini analiz edebilirsiniz. Bu veriler sonrasında kullanıcıların yorumları, beklentileri ve soruları karşısında verdiğiniz hizmetleri daha iyi bir hale getirecek önlemler almaya başlayabilirsiniz.

Birçok geri bildirim toplayabilirsiniz

Kullanıcıların aktivitelerini takip ederek bu verileri analiz etmenin yanı sıra canlı destek sırasında kullanıcılardan bir takım geri bildirimlerde alabilirsiniz. Onların sordukları sorular üzerinden yola çıkabileceğiniz gibi görüşmeler sırasında müşteri temsilcileriniz de kullanıcılara bir takım sorular sorarak, onların görüşlerini alabilirler. Burada aldığınız geri bildirimler sonrasında da hizmetlerinizi daha iyi hale getirmek için neler yapabileceğiniz konusunda stratejiler geliştirebilirsiniz.

Ziyaretçilerin satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz

Canlı destek sistemini kullanırken tüketicilerin satın alma kararlarını da doğrudan etkileyebilirsiniz. Belli bir ürün ya da hizmet hakkında bilgi almak isteyen kullanıcılara doğru bir şekilde yaklaşarak, onları ikna etme yoluna gidebilirsiniz. Aynı zamanda internet üzerinden bir görüşme yaptığınız için, kullanıcıları ilgili ürün sayfalarına yönlendirebilir, ödeme sürecinde desteğe ihtiyacı olan kullanıcıları doğru bir şekilde yönlendirerek, satın alma işlemlerini tamamlamaya başlayabilirsiniz.

Kullanıcı deneyimini geliştirebilirsiniz

Kullanıcılar canlı destek ile size ulaştıklarında siteyi kullanma ve doğru ürünlere yönlenme konusunda kullanıcıları bilgilendirerek, onların kullanıcı deneyimlerini geliştirmeye de başlayabilirsiniz. Onların bu deneyimini geliştirmeniz, ziyaretçilerinizin site üzerinde daha fazla vakit geçirmelerini sağlayacağı için elde edeceğiniz geri dönüşümlerin de artmasına olanak sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!