DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Çalışanlarınızın iş yerindeki performansını nasıl artırırsınız?

Çalışanlarınızın iş yerindeki performansını nasıl artırırsınız?

Çalışanlarınızın iş yerindeki performansının yüksek olması, hem çalışanlarınızın mutlu bir şekilde çalışmasını hem de şirketinizin daha iyi işler ortaya koymasını sağlar. Bunu yapabilmek için de çalışanlarınızın mutluluğuna önem vermeniz gerekiyor.

Çalışanların birçoğu yaptıkları işten memnun olmadıkları için tam performanslarıyla çalışmak istemezler. Bu da tabii ki şirketlerin performanslarını doğrudan etkiler. İki tarafında bu durumdan kazançlı çıkabilmesi için, ilk adımı şirket yönetiminin atması gerekiyor. Bazı fırsatlar sağlandığında çalışanların işe olan yaklaşımları da değişmeye başlar.

Çalışanlarınızın fikirlerine değer verin

İş yerindeki her bir çalışanın fikirlerini dinlemeye ve değer vermeye özen gösterin. Ortadaki sorunla ya da iş geliştirme kısmıyla ilgili departmanlarda çalışmıyor olsalar bile onlar da aynı şirket için çalışıyorlar ve şirketin geleceğinde söz sahibi olmak isterler.

Şirket için alınacak kararlar yine de şirket yönetimi tarafından onaylansa da, çalışanlarınızın konu ile ilgili görüşlerini almak ve onlardan geri bildirimler almak sizin dışarıdan göremediğiniz bazı noktaları yakalamanızı sağlar.

Çalışanlarınızın eğitimine önem verin

İş yerinizdeki çalışanların kendi alanları üzerinde eğitim almalarını destekleyin. Onlara eğitim alabilecekleri kanallar sunun ya da kendi buldukları eğitim programlarına katılmalarında destek olun. Maddi olarak bu kursların hepsini karşılayamayabilirsiniz; ancak onları eğitime teşvik etmek için elinizden geldiğince maddi olarak destek olmaya çalışın.

Çalışanlarınız kendi alanlarında eğitim aldıklarında, yaptıkları işe daha hakim olacaklardır ve bu da işlerini daha iyi icra etmelerini sağlar. Bu da tabii ki şirketiniz için daha yararlı olacaktır.

Çalışma saatlerinde esneklik sağlayın

Burada bahsettiğimiz iş görüşmesinde “esnek iş saatlerine uygun musunuz?” sorusundaki “esnek iş saatleri” değil. Asıl bahsetmek istediğimiz konu, çalışanlarınızın kendi çalışma saatlerini seçmelerinde onlara özgürlük vermeye çalışın.

Bazı çalışanlarınızın sabah kalktığında verimli çalışamıyor olabilir. Bunun yerine onlara biraz esneklik sağlayabilirsiniz. Tabii ki bazı işler belli saat dilimleri arasında yapılması gerekiyor, ancak bazı işler daha esnek olabiliyor. Bu tip durumlarda önceliğiniz işin gereği gibi yapılıp yapılmadığı olmalı. Sırf insanları saat 9’da masa başında istemek onların saat 9’da çalışmaya başlayacakları anlamına gelmiyor.

Kendi çalışma saatlerini seçebilen çalışanlar bu konuda daha rahat olabilecekler ve onlara işlerinin bitişi konusunda belli deadline’lar belirlerseniz buna göre çalışacaklardır.

Başarılı olduklarında onları tebrik edin

Başarılar takdir edildiğinde daha da değerli olur. Çalışanlarınızı, kendi alanlarında sağladıkları başarılardan dolayı tebrik edin. Birçok yönetici işler iyi giderken ses çıkarmazken, bir sorun olduğunda sesini oldukça yüksek bir şekilde çıkartabiliyor.

Sorun yaşandığında tepki veriliyorsa, başarılı olunduğunda da takdir edilmeli. Çalışanlar yaptıkları işin takdir edildiğini gördüklerinde daha da hevesle ve mutlu bir şekilde çalışacaklar. Aynı zamanda yine takdir edilmek için, ellerinden gelenin en iyisini yaparak çalışmaya devam edeceklerdir.

Çalışanlarınızın kendilerine ve ailelerine vakit ayırmalarına izin verin

Çalışanlar, kendilerine ve ailelerine vakit ayıramadıklarında da mutsuz olmaya başlarlar. Yoğun çalışma saatleri ve ekstra mesailer üst üste geldiğinde çalışanlarınız ne kendilerine ne de ailelerine vakit ayırabilirler. İlk başlarda buna dayansalar bile bir süre sonra bu durum farkında olsun olmasınlar, onların üstünde bir baskı ve mutsuzluk oluşturur.

Çok mühim olmadığı sürece, çalışanlarınızı ekstra mesailerde bırakmayın. Onlara belli zaman aralıklarında ya da ihtiyaç halinde izinler vererek aileleriyle zaman geçirmelerine ya da kendilerine vakit ayırmalarına müsade edin. Böylelikle onların kafalarını boşaltmalarına ve işe döndüklerinde daha enerjik bir şekilde çalışmalarına olanak sağlamış olursunuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaretGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!