DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

B2B firmaları için Instagram pazarlama ipuçları

B2B firmaları için Instagram pazarlama ipuçları

B2B firmalarının eli sosyal medya pazarlama konusunda biraz bağlanmış oluyor. Bu mecralar genellikle B2C odaklı olduğu için, birçok platformda B2B odaklı çalışmalar yapmak zor olabiliyor. Ancak marka bilinirliği artırmak ve tüketicilerin hakkınızda konuşmalarını sağlamak için bu mecralarda yer alabilirsiniz.

Instagram son yıllarda popülerliğini oldukça artırmaya başladı ve gelişmiş reklam modelleri ile geniş kullanıcı kitlesi nedeniyle de firmalar Instagram’ı yoğun bir şekilde kullanıyor. Peki, B2B firmaları bu mecradan nasıl yararlanabilirler?

Bilgi birikiminizi paylaşın

B2B alanındaki bilginizi paylaşmak, bu alanda bir otorite olmanıza yardımıcı olur. Sosyal medya pazarlamayı sadece satış odaklı düşünmeyin. Bir fikir ve konu hakkında bilginizi paylaşmak sizi bir fikir önderi olarak öne çıkartacağı gibi markanızın da değerini artırmanıza yardımcı olur. Sektör ve yaptığınız işle ilgili bilgilerinizi paylaşabileceğiniz görsel veya grafik çalışmaları hazırlayabilirsiniz.

Yaratıcı olun

B2B olduğunuz için ürünlerinizin yeterince ilgi çekici olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak işe biraz yaratıcılık katmak, hem ürünlerinizi sergilemenizi hem de farklı görsel içerikler hazırlamanıza yardımcı olur. Aşağıdaki örnekte Cisco’nun Star Wars gününde yaptığı paylaşımı görebilirsiniz. Bu tür yaratıcı ve ilgi çekici dokunuşlar, ürünlerinizi farklı şekillerde paylaşmanıza yardımcı olur.

b2b-instagram2

Üretim aşamasını gösterin

B2B firması olarak üretim yapıyorsanız, Instagram hesabınızda ürünlerinizin nasıl yapıldığını, fabrikadaki üretim aşamalarını hem fotoğraflar hem de videolar ile Instagram hesabınızda paylaşabilirsiniz. Ürünlerin nasıl yapıldığı tüketicilerin bir hayli ilgisini çektiği için, bu içerikler hem markanızı hem de ürünlerinizi farklı şekillerde tanıtma fırsatı bulabilirsiniz.

İletişime ve etkileşime geçin

Instagram üzerinde aktif olmak bir hayli önemlidir. Bu sebeple de takipçilerinizin harekete geçmesini beklemeden onlarla iletişim ve etkileşim içinde olabilirsiniz. Onların paylaşımlarına yorum bırakın, ilgili konularda onlarla iletişime geçerek aktif bir şekilde Instagram hesabınızı yönetin. Bu çalışmaları yapmak karşılıklı olarak etkileşimlerinizi artırmanıza yardımcı olur.

Şirketle ilgili bilgi veren grafik çalışmaları yapın

İnfografikler blog çalışmalarında görsel olarak bilgi vermeyi sağlar. Bu tür çalışmaları bölümlere ayırarak, Instagram hesabınız üzerinde de paylaşabilirsiniz. Görsel veya grafik çalışmalar üzerinde şirketiniz veya sektörünüzle ilgili bilgilerin yer aldığı paylaşımlar yapabilirsiniz.

Şirketin iç yüzünü paylaşın

Günümüzde tüketicilerin beklentilerinden biri de şirketlerin daha transparan olmaları. Böylelikle hem şirketi daha iyi tanıyabilirler hem de onlara daha fazla güven duyabilirler. Şirket kültürünüzü, çalışanların günlük çalışma alanlarını, ofisinizden kareleri paylaşabilirsiniz.

b2b-instagram1

Video içeriklerden yararlanın

Video içerikler diğer içeriklere kıyasla daha fazla etkileşim ve geri dönüşüm sağlamaktadır. Instagram içeriklerinizde video içerikler kullanabilirsiniz. Şirketin sahne arkası, ürünlerin üretim aşamalarını, müşterilerinizden gelen geri bildirimleri ya da bilgi amaçlı animasyon veya sesli anlatımlı kısa videolar hazırlayarak Instagram hesabınızda paylaşabilirsiniz.

Müşteri yorumlarını paylaşın

Müşterilerinizin sizinle ilgili yaptığı yorumlarla ilgili kolajlar oluşturabilir ve markanızın müşteri memnuniyet oranını sergilemek için bu tür görsel çalışmalar hazırlayabilirsiniz. Paylaşımlarınızda müşterilerinizi etiketleyerek onları da öne çıkarabileceğiniz gibi, bu paylaşımlar üzerinden ek olarak etkileşim yaratabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!