seyhun
23 Kasım 2016

Her türlü ticari faaliyette olduğu gibi e-ticarette de stok ve envanterin önemi büyük. E-ticaret firmaları geliştikçe ürün yelpazeleri genişliyor buna bağlı olarak da stok miktarlarının oluşturduğu parasal değer her geçen gün daha da büyüyor. Firma gelir gider dengeleri için bu kadar önemli olan envanter ve stok değerlemesi e-ticarette karlılığı doğrudan etkileyebilecek ölçeklerde olduğu için bununla…(Continue Reading)

seyhun
18 Ekim 2016

Depo yönetimi ve lojistik, e-ticaret operasyonlarının başarıyla yürütülmesinde oldukça önemli olan aşamalar olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü lojistik sistemini iyi kurgulamayan e-ticaret firmaları, bir süre sonra müşteri şikayetlerinin artmaya başlaması, satışlarda azalma ve hatta işletmeyi kapatmak zorunda kalma gibi risklerle karşı karşıya kalabiliyor. Peki e-ticaret firmaları, depo yönetiminde en çok hangi sorunları yaşıyor ve bunları çözmek…(Continue Reading)

seyhun
7 Ekim 2016

E-ticaretin adeta ayrılmaz bir parçası olan lojistik ve kargo, firmaların güvenilirliğini doğrudan etkileyen ve müşterilerin alışveriş yaptıkları platformları tercih etmelerinde büyük önem taşıyan bir konu. Kısa sürede büyük bir pazar haline gelen e-ticaret sektörü birtakım lojistik sorunlarını da beraberinde getirdi. Her ne kadar lojistik firmaları bu hızlı değişime ayak uydurmaya çalışsa da yine de e-ticaret…(Continue Reading)

seyhun
27 Mayıs 2016

​Yapılan araştırmalara göre müşterilerin satın alma kararından son anda vazgeçmelerin altında yatan en önemli nedenlerden biri kargo maliyetleri. Özellikle bedeli düşük ürünler için, neredeyse ürün maliyeti kadar bir de kargo ücreti ödemek müşterilerin alışverişten vazgeçmelerine neden olabiliyor. Diğer yandan kargo maliyeti yüksek olan büyük hacme veya ağırlığa sahip ürünlerde çıkan ek maliyet yine müşteriler açısından…(Continue Reading)

seyhun
28 Ocak 2016

Tüketiciler için online alışverişin en büyük sorunlarından biri teslimatı beklemek. Buna teslimat sürecindeki zaman ve mekan kısıtlılığı da eklenince ürüne bir an önce kavuşmak isteyen e-ticaret müşterileri için online alışveriş tecrübesi her zaman için çok olumlu olmayabiliyor. Alıcının evine veya işyeri adresine yapılan teslimat hala Avrupa’da da en yaygın teslimat sistemi fakat süreci iyileştirmek adına…(Continue Reading)

seyhun
15 Ocak 2016

Bir e-ticaret işletmecisi olarak en önemli sürecin ürün satmak olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu nedenle enerjinizin, bütçenizin, zamanınızın büyük bölümünü de satışa yapmak için harcamanız da normal. Satış gerçekleştirmenin e-ticaret işinizin kazancı için en önemli süreçlerin başında geldiği bir gerçek. Peki, ürünlerin paketlenmesinin de satışlarınıza etki edebileceğini ve karlılığınızı artırabileceğini hiç düşündünüz mü? Bugünün tüketicileri, gerek…(Continue Reading)

seyhun
27 Kasım 2015

E-ticarette müşteri memnuniyeti ve bağlılığı, işletmelerin, başarılı olabilmek ve bu başarıyı sürdürebilmek için özen göstermeleri gereken en önemli konuların başında geliyor. E-ticaret işinizin her aşaması için müşteri memnuniyetini artırabilmenizi sağlayacak farklı ve etkili yöntemlerden bahsetmek mümkün. Teslimat süreci de bu konuda size oldukça önemli fırsatlar sunuyor. Müşterilerinizi memnun etmek, sizi seçtikleri için doğru karar verdiklerini…(Continue Reading)

seyhun
10 Kasım 2015

Birçok e-ticaret mağazası sattıkları ürünleri işlerinin en önemli parçası olarak görse de ambalaj tasarımı ve ürün paketleme de en az satılan ürünler kadar önemlidir. Bir müşterinin satın aldığı ürünle ilgili ilk düşünceleri henüz paketi açılmamışken oluşmaya başlar. Çevrimiçi alışveriş yaygınlaştıkça kullanıcıların da bu gibi detaylara verdikleri önem artıyor. Bu durumu doğru analiz edip paketleme planlamanızı…(Continue Reading)

seyhun
26 Ekim 2015

Özellikle bilimkurgu filmlerinden alışık olduğumuz yapay zekaları ile insanlarla iş birliği içinde veya tamamen özerk bir şekilde çalışan robotlar, günümüzde de bazı alanlarda giderek daha fazla etkinlik kazanıyor. Lojistik de bu alanların başında geliyor. Robotların depo bölümünde aktif olarak kullanılmaya başlandığı günümüzde bu durum, ticaret sektörünün geleceğini etkileyebilecek şekilde gelişmeye devam ediyor… Sensörler sayesinde kırıp…(Continue Reading)

seyhun
23 Ekim 2015

Teslimat süreci ticaret işinin istikrarlı ve düzgün bir şekilde yürütülebilmesi için en önemli süreçlerin başında geliyor. Bu yüzden, teslimat sürecinin her aşamasının en ince detayına kadar kontrol edilmesi ve hesaplanması büyük önem taşıyor. Yine de bu süreç ne kadar sistemli ve profesyonel bir şekilde yürütülürse yürütülsün her zaman öngörülemeyen bir takım sorunlar ve bunun sonucunda…(Continue Reading)

seyhun
22 Ekim 2015

Drone, yani ‘insansız hava aracı’ son yıllarda farklı amaçlar için yoğun olarak kullanılmaya başlandı. Bugün drone’ların bir kullanım alanı da ürün teslimat süreci olarak değerlendirilerek bu konudaki çalışmalar ve denemeler devam ediyor. Dünyaca bilinen alışveriş sitesi Amazon’un teslimat için drone’lar üzerindeki çalışmaları sürerken ABD’de ilk teslimat gerçekleştirildi. Bu gelişmeler ise drone’ların teslimat sürecinde nasıl avantajlar…(Continue Reading)

seyhun
8 Ekim 2015

Tüketiciler açısından değerlendirildiğinde, online alışveriş, ürüne sahip olmak için beklemeyi gerektirdiğinden, fiziksel mağazalardan yaptıkları alışverişlere göre çok daha farklı bir duygusal süreci kapsıyor. Yapılan bazı araştırmalar, ürünlerin paketlenme şekillerinin; paketi açarken tüketicilerin heyecan, beklenti ve memnuniyetleri üzerinde daha ilk adımda olumlu ya da olumsuz büyük etkiler yarattığını net olarak ortaya koyuyor. Örneğin markalı şık bir…(Continue Reading)