DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Z kuşağı nasıl düşünür ve satın alma kararlarını nasıl verir?

Z kuşağı nasıl düşünür ve satın alma kararlarını nasıl verir?

Z kuşağı her geçen gün şirketlerin daha çok odak noktasında olmaya başlıyor. Teknolojiyle iç içe olan bu kuşağın düşünce biçimini anlamak ve satın alma kararlarını nasıl verdiğini öğrenmek oldukça önemli olacaktır.

1990 ve 2000’lerin başında doğan bu kuşağın satın alma kararları Y kuşağı ile karşılaştırıldığında birçok açıdan farklılıkların olduğu görülüyor. Bu rehberde de Z kuşağının nasıl düşündüğüne ve ürün satın almadan önce neler yaptıklarını ele alacağız.

Satın alma işlemleri için teknolojiden yararlanırlar

Bu kuşak teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiği ve bir bakıma da bu teknolojik gelişmelerin içinde büyüdüğü için, bir ürünü satın almadan önce de ürünleri internet üzerinden inceler

Bu ürün incelemelerini ve araştırmalarını yapmak için de teknolojiden yararlanırlar. Burada da akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar devreye giriyor. İnternette aktiflikleri ve burada geçirdikleri sürenin fazla olması nedeniyle internet üzerinde var olan ve marka bilinirliğini bu alanda artırmış olan markalara yönelirler.

Bir ürün hakkında internet üzerinde bir bilgi bulamamak onlara garip gelmektedir ve tüm araştırmalarını internet üzerinden yapmaya alışmışlardır.

E-ticaret firmalarının bu kuşağa ulaşmak için, teknolojik gelişmelerden yararlanmaları ve internet üzerinde marka bilinirliklerini artıracak çalışmalar yapmaları gerekiyor.

Daha seçicidirler

Z kuşağı önüne konan her şeyi beğenen bir kuşak değil. Teknolojiyle çok iç içe olmalarından dolayı internet üzerinden araştırma yaparlar ve gün içinde birçok ürünle karşı karşıya gelirler. Bu ürünler hakkında detaylı aramalar ve araştırmalar yaptıkları için, almak istedikleri ürün konusunda da oldukça seçici davranırlar.

Aradıkları ürünün tüm özelliklerini ve kendilerine nasıl bir fayda sağlayacağını en ince ayrıntısına kadar aradıkları için, gereksiz buldukları ürünlere para ödemek istemezler. Bir ürüne para öderken, o ürüne verdikleri her kuruşun karşılığını almak isterler.

Hayalperesttirler

Z kuşağı aynı zamanda hayal kurmayı da çok sever. Hayallere dalmayı çok sevdikleri için de onları gerçek hayattan soyutlayarak, onları düşledikleri dünyalara götürecek ürünlere de ilgi gösterirler. Bu tür ürünlere ilgileri olduğu için de bu hizmetleri sunan şirketlere de daha fazla ilgi göstermeye başlarlar.

Ürünler hakkında bilgi sahibidirler

Bir ürün satın almadan önce devamlı olarak internet üzerinden araştırma yaptıkları için ürünler hakkında bilgi sahibidirler. Bir ürünü beğenseler dahi o ürünün alternatiflerini de araştırırlar ve aradıkları ürün hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinmeye çalışırlar.

Bilgi sahibi oldukları gibi bu ürünler hakkında internet sitelerinde ve forumlarda da yorum yaparak birbirleriyle bilgilerini paylaşırlar. Tabii ki bu kadar ürün araştırması yapmalarından dolayı da asla kötü bir ürün almak istemezler. Var olanın en iyisini araştırıp, onu almak Z kuşağı için oldukça önemli bir durumdur.

Kolaycılığa ve hazırcılığa alışkınlardır

Z kuşağı, X kuşağının çocuklarıdır ve X kuşağı çocuklarını yetiştirirken, onların her isteklerini yerine getirirken, onları biraz daha şımartmıştır. Bunun yanı sıra bir de X kuşağı boşanma oranlarının yüksek olduğu bir kuşak olduğu için de Z kuşağı çocuklarının ilgisizlik ve terk edilmişlik durumları, onları kolaycılığa ve hazırcılığa itmektedir.

Bu tip psikolojik etmenler Z kuşağını kolaycılık ve hazırcılığa itmektedir. Bunun sonucunda da bir şey için çok fazla çalışmaya gerek duymazlar. Bazı şeyleri hemen elde etmeye alışmışlardır ve bir şeyleri kolay elde etmeyi bir lüks olarak görmezler.

Bu durum sonucunda da hızlı tüketim konusunda Z kuşağı diğer kuşaklara göre oldukça öndedir.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!