DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Youtube kanalınızı en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacak ipuçları

Youtube kanalınızı en iyi şekilde kullanmanızı sağlayacak ipuçları

Video içeriklerin günümüzdeki popülerliğiyle beraber Youtube kullanımı da bir hayli önemli bir hale geldi. Youtube kanalınızdaki aktifliğinizi artırmak ve kanalınızın sayfasından mümkün olan en iyi şekilde yararlanabilmek için bazı düzenlemeler yapmanız gerekiyor.

Google’ın bir ürünü olan Youtube, SEO açısından da önemli olduğu için videolarınızın ve Youtube kanalınızın bu uyumluluğa sahip olması, kanal sayfanızın daha fazla görüntülenmesini sağlayabilir. Tüketicilere sunduğunuz içeriklerin kalitesini artırmanız gerektiği gibi kanal sayfanızın ve videolarınız üzerinde yapacağınız ayarların da kalitesini artırmanız gerekiyor.

Bu rehberimizde, bu düzenlemeleri nasıl yapabileceğinize yönelik bazı ipuçlarına yer vereceğiz.

Öne çıkan video ekleyin

Kanalınızın ana sayfasını ziyaret eden kullanıcılar için öne çıkan videolar ekleyebilirsiniz. Böylelikle son eklediğiniz videolar burada sayfanıza abone olan kişiler tarafından görülebilir. Bu videolar otomatik olarak oynatılacağı için, kullanıcılar son paylaşımlarınızı buradan izleyebilirler.

Öne çıkan videolarda iki farklı seçenek bulunuyor:

  • Geri dönen aboneler için: Kanalınıza abone olan kullanıcılar, sayfanızı tekrar ziyaret ettiklerinde onlara daha farklı bir içerik sunabilirsiniz. Örnek olarak son yayınladığınız videoyu burada göstermeniz mümkün.
  • Yeni ziyaretçiler için: Kanalınıza abone olmayan yeni kullanıcılara göstermek için de farklı bir video seçebilirsiniz. Örnek olarak, kanalınızın tatım videosunu burada yeni ziyaretçiler sunarak, onlara içerikleriniz hakkında bilgi verebilirsiniz.

Kanalla ilgili anahtar kelimeler ekleyin

Kanalınızla ilgili olabilecek anahtar kelimeleri girerek, kanalınızın arama sonuçlarında çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bir reklam kampanyasında olduğu gibi, kanalınızla, markanızla ve videolarınızla ilgili anahtar kelimeleri kullanarak, Youtube üzerinde yapılan arama sonuçlarında kullanıcılara ulaşabilirsiniz.

Youtube’un, Google’dan sonra en büyük ikinci arama motoru olduğunu göz önünde bulundurursak, bu tür anahtar kelime kullanımları organik olarak sayfanıza erişimi artıracaktır.

Anahtar kelimelerin girişini yapmak için “İçerik oluşturu Stüdyosu” bölümünün altında yer alan “Kanal” seçeneğinde “Gelişmiş” bölümüne gelmeniz gerekiyor. Burada ilgili anahtar kelimeleri girerek, kaydetmeniz yeterli olacaktır.

İlişkilendirilmiş web sitesi

İlişkilendirilmiş web sitesi seçeneği ile videolarınızın üzerine sitenize yönlendirme yapabileceğiniz bağlantılar ekleyebilirsiniz. Bir ürünün tanıtımı yaptığınız videoların üzerine, ürünün satın alma sayfasına yönlendirecek linkler ekleyebilir ya da kampanyalarınızın tanıtımını yaptığınız internet sayfasına yönlendirerek, videolarınız üzerinden internet sitenize trafik çekebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı bağlayın

Ana sayfanızda, üstteki görselin sağ alt köşesinde diğer sosyal ağlarınızı göstererek, bu hesapların tanıtımını da yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra sosyal medya hesaplarınızın yanına internet sitenizin linkini de koyarak, bu sayfa üzerinden sitenize ziyaretçileri çekebilirsiniz.

Videolar için özel cover resimleri

Youtube’a video eklediğinizde, videonun öne çıkan görselini, Youtube otomatik olarak videonun içinden bir sahne seçerek almakta. Ancak bunu değiştirmeniz de mümkün. “Özel küçük resimler” seçeneğini kullanarak, videolarınıza özel olarak hazırladığınız görselleri seçebilirsiniz.

Bu görseller ne işe yarıyor? Videonun içindeki sahneler, ilk bakışta kullanıcıların ilgisini çekecek görseller olmayabilir. Bu nedenle de ilgi çekici görsellerle videolarınızın izlenme oranını artırabilirsiniz. Bu görselleri videonuzun çözünürlük oranınıda hazırladığınızda daha iyi olacaktır; çünkü video başlamadan önce öne çıkan görsel olacağı için düşük çözünürlüklü görsellerden kaçınmanız gerekiyor.

Bu görsellere isterseniz metinler ekleyebilir ya da videonun içinden daha can alıcı bir sahnenin bir karesini koyabilirsiniz. Böylelikle daha dikkat çekici olacaktır.

Youtube kartları kullanın

Youtube, birkaç ay önce yeni bir özelliğini video üreticilerine sundu. Bu özellik Youtube Kartlar olarak geçiyor. Eskiden,videonun üzerine baloncuklar oluşturup yazı yazarak herhangi bir yere yönlendirme yapılıyordu; fakat “Kart” özelliği sayesinde bu yönlendirmeler daha profesyonel bir şekilde yapılıyor.

Eski yöntem, videonun araç çubuğundaki “ek açıklamaları” kapa seçeneği ile kapatılabiliyor ve bu nedenle de kimi kullanıcılar bu açıklamaları görmeyebilir. Kart seçeneğini kullandığınızda, videonun sağ tarafında bir uyarı çıkıyor ve kullanıcı tıkladığında buradaki bilgileri kullanabiliyor.

Kartlar ile isterseniz tüketiciler internet sitenize yönlendirebilir; isterseniz başka video ya da oynatma listeleri önerebilirsiniz.

Ana sayfanızda farklı oynatma listelerine yer verin

Sahip olduğunuz videoları kullanıcılara göstermek için ana sayfanızı düzenleyebilirsiniz. Öne çıkan videonun altındaki bölümlere istediğiniz kadar oynatma listesi ekleyebilir ve videolarınızı buradan kullanıcılara sunabilirsiniz.

Örnek olarak, rehber videolarınızı koyarak, ürünlerin daha iyi nasıl kullanılabileceğine dair kullanıcılara videolar sunabilirsiniz. Bunun yanı sıra reklam ve tanıtım videolarınız için ayrı bir bölüm yapabilir ve bir sonraki bölümde de ürünlerinizi tanıtan videolara yer verebilirsiniz.

Böylelikle, Youtube üzerinde yaptığınız işleri açık bir şekilde sayfanızı ziyaret eden kişilere göstererek, video izlenme sayılarınızı artırabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!