DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Youtube bir içerik pazarlama aracı olarak nasıl kullanılır?

Youtube bir içerik pazarlama aracı olarak nasıl kullanılır?

Videonun yükselişte olduğu son dönemlerde e-ticaret firmaları da kendi hazırladıkları video içeriklerle geri dönüşümlerini artırmaya çalışıyor. Tabii ki video kullanımı dendiğinde de akla gelen ilk sosyal mecra Youtube oluyor.

Peki, Youtube’u bir içerik pazarlama aracı olarak kullanmak mümkün mü? Bunun cevabı tabii ki evet olacak. Diğer sosyal ağlarda olduğu gibi Youtube’daki aktifliğiniz sayesinde de etkileşim yaratabilir, marka bilinirliği oluşturabilir ve içeriklerinizi takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Youtube üzerinde içerik pazarlamadan yararlanabilmek için kendi videolarınızı hazırlamanız gerekiyor. Tabii ki bunun belli maliyetleri olacaktır; fakat kendi video ekibinizi oluşturarak ya da dışarıdan destek alarak video çekimleri yapmak mümkün.

Tüketicilerle paylaşabileceğiniz video içerikler oluşturmayı planlıyorsanız ya da hali hazırda video içerikleriniz bulunuyorsa Youtube’u bir içerik pazarlama aracı olarak düşünebilirsiniz.

İlgili videolar arama motorlarında üst sıralarda çıkar

Youtube’a yüklenen videolar, ilgili Google arama sonuçlarında sayfanın üst sırasında çıkıyor. Bu nedenle de doğru anahtar kelimelerin kullanıldığı video başlıkları Google üzerinden organik olarak videonuza yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Videonuz üzerindeki yönlendirme linkleri aracılığıyla da sitenize trafik çekmeniz oldukça mümkün. Tüketicilere sunduğunuz videolara yerleştirdiğiniz linkler aracılığı ile sosyal yönlendirme trafik oranınızı artırabilirsiniz.

Marka bilinirliği yaratırsınız

İçerik pazarlamanın en büyük amaçlarından biri de marka bilinirliği yaratmaktır. Video içerikler de marka bilinirliği için oldukça faydalı olan içerik türlerinden biridir.

Youtube üzerinde yayınlayacağınız videolar, marka bilinirliğinizin artmasında size yardımcı olacaktır. Yazının devamında da değineceğimiz, ürün tanıtımı ya da eğlenceli videolar markanızın tüketiciler arasında bilinmesini sağlar.

Bunun yanı sıra sadece kendi videolarınızı çekmek zorunda da değilsiniz. Video çekimleri yapan Youtuber’larla iletişime geçerek onlarla ortak projeler yapabilir ya da onların sizin için videolar hazırlamalarını sağlayabilirsiniz. Bu tür çok izlenen ve takipçisi olan kanallarla beraber çalışmak veya onlara sponsor olmak markanızın tanıtımının yapılması konusunda yardımcı olacaktır.

Ürün videoları hazırlayın

Ürünlerinizi video ile tanıtmak tüketicilerin satın alma kararını oldukça değiştirir. Bir fotoğraf üzerinden ürünleri görmektense ürünün kullanım alanlarının yer aldığı videoları izlemek ürünü daha cazip hale getirir. İçerik pazarlamadan yararlanmak için ne tür videolar hazırlamanız gerekiyor, onları da tek tek ele alalım:

Ürün tanıtım videoları hazırlayın

Sitenizdeki ürünlerin tanıtımlarını yapabileceğiniz videolar hazırlayın. Bu ürünlerin tüm detaylarının yer aldığı kısa videolarla, bir görselden çok daha fazla mesaj verebilirsiniz. Ürününüzü tanıtmak için 10 dakikalık videoya ihtiyacınız yok, o ürünü tanıtan ve tüketicilerin dikkat ettikleri özelliklerin yer aldığı kısa ve açıklayıcı bir video yeterli olacaktır.

Rehber videoları hazırlayın

Bir hizmet sunuyorsanız, bu hizmetin nasıl kullanılabileceğine dair video serileri hazırlayabilirsiniz. Böylelikle hem içerik üretmiş hem de müşteri destek biriminizin iş yükünü azaltabilirsiniz.

Aynı şekilde ürünlerinizin nasıl kullanıldığına dair ipuçlarının yer aldığı video içerikler de hazırlayabilirsiniz. Yaratıcı videolarla ürünleri daha cazip hale getirebilir ve tüketicilerin bilmediği ve yararlanmalarını istediğiniz alanları gösteren videolar hazırlayabilirsiniz.

Ürünün yapım aşamasını gösterin

Eğer üreticiyseniz, ürünün nasıl bir şekilde hazırlandığını da gösteren video çalışmaları yapabilirsiniz. Fabrikada ürünün nasıl hazırlandığını, hangi aşamalardan geçtiğini ve tüketiciye nasıl ulaştığını bu videolarda gösterebilirsiniz.

Tüketicilerden videolar isteyebilirsiniz

User generated content (UGC) ya da Türkçesiyle kullanıcıların yarattıkları içeriklerden de yararlanabilirsiniz. Ürünlerinizin kullanan tüketicilere ulaşabilir ve ürünü nasıl kullandıklarına yönelik birer video hazırlamalarını isteyebilirsiniz. Birçok kullanıcı ürünü kullanırken memnun kaldığı takdirde bir şekilde çevresiyle bu ürünleri paylaşıyor. Bu paylaşımların video olarak yapılmasını da onlara sorabilirsiniz.

Bu madde özellikle genç hedef kitlesi olan markalar için yararlı olacaktır. Y ve Z kuşağı özellikle bu tür kampanyalara daha çok yatkındırlar; çünkü teknoloji ile daha iç içelerdir. Onların oluşturduğu içeriklerden de faydalanmanız oldukça olası.

Kullanıcıların izinlerini aldığınız takdirde onların internete yükledikleri videolardan kolajlar oluşturabilir ve ürünlerinizi gösteren videolar hazırlayabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorularla ilgili video hazırlayın

Sitenize, ürün veya hizmetlerinizle ilgili gelen sorularla ilgili videolar da hazırlayabilirsiniz. Böylelikle hem yeni içerikler oluşturmuş olursunuz hem de Google aramalarında bu tür sorulara yanıt arayanlar sizin videolarınızla karşılaşabilirler.

Sıkça sorulan sorular bölümünü iyi incelediğiniz takdirde yeni video içerik fikirleri de bulabilirsiniz. Burada tüketicilerin sordukları sorular belli alanlarda tüketicilerin bilgiye ihtiyaç duyduklarını gösterir. Anahtar kelime aramaları yaparak bu konulardan en çok hangisine ilgi olduğunu araştırarak bu konuya yönelik videolar hazırlayabilirsiniz.

Videoları sitenize ekleyin

Markanızı tanıtacak video içerikler hazırladığınızda artık bu videoları farklı alanlarda da kullanabilirsiniz. Örnek olarak; ürün tanıtımı yaptığınız videoları sitenizde ilgili ürünlerin yanına ekleyebilirsiniz. Böylelikle bir ürünü ziyaret eden kullanıcı, tanıtım videosunu görerek izlemek isteyecektir.

Bunun yanı sıra burada hazırladığınız diğer video içerikleri sitenizin blog kısmında da kullanabilirsiniz. Böylelikle sitenize yeni içerikler gireceğiniz için sitenizi de güncellemiş olacaksınız ve blog tarafını da aktif tutabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıİçerik pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!