DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni ürününüzün talep yaratıp yaratmayacağını nasıl öğrenebilirsiniz?

Yeni ürününüzün talep yaratıp yaratmayacağını nasıl öğrenebilirsiniz?

Kendi ürününüzü satmak için bir e-ticaret sitesi açmayı düşünüyorsanız ya da fiziki mağazanızı internete taşıyarak ürünlerinizi online olarak satmak istiyorsanız, öncelikle satacağınız ürünlere olan ilgiyi ölçmenizde yarar var.

Tüketicilerin bu ürünlere olan ihtiyacı ve talebi, sizin işinizin ne kadar karlı ve uzun soluklu olacağını belirleyecektir. Öncelikle piyasada, satacağınız ürünlere yönelik bir talep yaratmanız veya bu talebi ölçmeniz gerekiyor. Tüketicilerin talebi olmadığı sürece, online işinizi uzun vadede ayakta tutamayabilirsiniz.

E-ticaret sitenizi açmadan önce ürünlerinize olan talebi nasıl ölçebileceğinize dair bazı ipuçları vereceğiz. Bunları yaparak ürünlerinizin talep yaratıp yaratmayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Ürününüzle ilgili internet aramalarını araştırın

Piyasaya sunacağınız ürünlere olan ilgiliyi ölçümlemek için öncelikle yapmanız gerekenlerden biri anahtar kelime araştırması yapmak. Tüketicilerin, internet üzerinden bu ürüne ya da bu ürüne benzer kelimeleri arayıp aramadıklarını görmeniz gerekmektedir. Bu aramaları görmek için de en iyi yöntemlerden biri de anahtar kelime araştırması yapmaktır.

İnternet üzerinden kelime araştırması yapabileceğiniz ücretsiz araçlar bulunuyor. Bu araçlardan faydalanarak ürünleriniz için gereken anahtar kelime aramalarını yapabilirsiniz.

Google Keyword Planner Tool

Google Keyword Planner Tool, ücretsiz olarak anahtar kelime arayabileceğiniz bir araç. Ürününüzle ilgili olacak anahtar kelimeleri bu ara. üzerinde listeleyerek, aylık olarak bu kelimelere Google üzerinde ne kadar arama geldiğini görebilirsiniz.

Bu kelimelerin arama hacmi, ürünlerinize olabilecek tahmini arama talebini de görebilirsiniz. Bu arama hacimlerine göre, organik aramalar üzerinden internet sitenize ne kadar kişinin geleceğini tahmin edebilirsiniz.

Google Trends

Kullanabileceğiniz bir ücretsiz araç ise Google Trends. Bu araç, Google üzerinde yapılan aramaların ne kadar popüler olduğunu görmenizi sağlıyor. Belli zaman periyotlarında seçtiğiniz anahtar kelimelerin ne kadar arandığını veya ne kadar popüler olduğunu görebilirsiniz.

Bu anahtar kelime gruplarının yılın belli dönemlerinde ilgi görüp görmediğini de ölçümleyebilirsiniz. Böylelikle sezonluk ürünler özelinde satış yapmayı planlıyorsanız, yılın hangi dönemlerinde bu aramaların yapıldığını görerek planlamalarınızı hazırlayabilirsiniz.

Test amaçlı reklam kampanyaları hazırlayın

Tüketicilerin ürününüze olacak olan ilgilerini test etmek amacıyla internet üzerinde reklam kampanyaları hazırlayabilirsiniz. Bu reklam kampanyalarının geri dönüşümleri de size ürünleriniz hakkında bir geri bildirim sunacaktır.

Reklamların tıklanma oranı, siteye yönlendirme ve sayfa gösterim sayıları reklam kampanyalarınızın ne kadar ilgi gördüğünü gösterecektir. Reklam kampanyalarınızın ilgi uyandırması, tüketicilerde bir talep uyandıracaktır.

Eğer reklamlarınız yeterli tepkiyi almıyorsa, yanlış bir ürün üzerinden e-ticaret sitenizi oluşturmaya çalışıyorsunuzdur. Bunun farklı sebepleri de olabilir; ancak reklam kampanyalarınızın sonuçları, tüketicilerin taleplerine yönelik tahminler oluşturmanızı sağlayacaktır.

Rakiplerinizi inceleyin

Ürünlerinize pazarda ilgi olup olmadığını araştırmanın bir diğer yöntemi ise rakip analizi yapmaktır. Sizinle benzer ürün satan rakipleriniz bulunuyorsa, bu firmaların yaptıkları işleri de takip ederek, pazardaki talep yoğunluğunu öğrenebilirsiniz.

  • Rakipleriniz sosyal medyada takip ediliyor mu? Size rakip olan firmaların sosyal medyadaki aktifliklerine bakabilirsiniz. Takipçi sayıları, paylaşımlarının ne kadar popüler olduğu ve etkileşimlerine bakabilirsiniz. Takipçi sayıları ve etkileşim oranları yüksekse, bu pazara bir ilgi olduğu ortaya çıkacaktır.
  • Rakiplerinizin sitesinde ürünle ilgili yorumlar var mı? Rakibinizin internet sitesinde bu ürünlerle ilgili kullanıcı yorumları bulunuyor mu? Bu yorumlar olumlu veya olumsuz mu? Eğer tüketicilerin memnun olmadıkları alanlar varsa, bu sizin için bir avantaj olabilir. Ürünün eksik yanlarını gidererek daha iyi bir ürünü piyasaya sunabilirsiniz.
  • Rakibiniz ne zamandır bu pazarda? Rakibinizin ne kadar süredir bu işin içinde olduğunu araştırmanız da oldukça önemli. Uzun süredir bu sektörde yer alıyorsa, rakibiniz bu sektörde tutunmayı başarmıştır ve tüketiciler bu sektöre ve ürünlere ilgi gösteriyor demektir.

Ön siparişler alın

Ürününüze pazarda bir talep olup olmayacağınız ön sipariş alarak da ölçümleyebilirsiniz. Ön sipariş alıyor oluşunuz, henüz ürünün hazır olmadığını; ancak belli bir tarihte satışa çıkacağının habercisidir. Eğer tüketiciler bu ürüne ilgi duyuyorlarsa ve satın almak isteyecekleri bir ürünse, bu ürüne ön siparişle sahip olmak isteyeceklerdir.

Ön sipariş almanın size bazı yararları da olacaktır:

  • Ön sipariş almak, ürünleri hazırlamak için size nakit akışı sağlayabilir.
  • Ön siparişler, ürünleri satışa hazırlamak için ne kadar bir stok ve envantere ihtiyacınız olduğunu da size gösterir.
  • Özel bir teklifle sunduğunuzda, tüketicilerde bu ürünü satın almaya yönelik bir hissiyat da yaratacağı için ürüne yönelik bir talep de oluşturur.

Eğer beklediğiniz sonuçları alamaz ve istediğiniz ön sipariş adetlerine ulaşamazsanız, parayı kullanıcılara iade ederek ürünü piyasaya sürmekten ve bu işi internete taşımaktan vazgeçebilirsiniz.

Pazardaki talebi ölçmek ve buna göre adımlar atmak oldukça önemli. Eğer bu tür bir ürününüz bulunuyorsa ve işinizi online ortama taşımak istiyorsanız, İdeaSoft’un e-ticaret paketlerine bakabilir ve sitenizi çok kolay bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.

Önümüzdeki günlerde pazarda, bir ürüne yönelik nasıl talep yaratılabileceğine dair bilgileri de sizinle paylaşıyor olacağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!