DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni e-ticaret sitenizi tanıtmanın 5 etkili yolu

Yeni e-ticaret sitenizi tanıtmanın 5 etkili yolu

E-ticaretin belki de en zor süreci olarak, sitenin açılıp da henüz duyulmadığı ve trafik alamadığı başlangıç aşaması gösterilebilir. Bu, birçok e-ticaret girişimcisi için oldukça stresli ve kafa karıştırıcı bir dönem olabilir. Fakat bu noktada uygulayabileceğiniz birkaç basit yöntem ve ayıracağınız bir bütçeyle bu süreci de başarılı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Reklam ve pazarlama, markanın başarısı için en önemli unsurların başında geliyor. Özellikle de işinizin başlangıç aşamasında, reklam için doğru stratejileri oluşturmak, uygun bir bütçe belirlemek ve bu bütçeyi en efektif şekilde değerlendirmek büyük bir önem taşıyor.

İşte, yeni e-ticaret sitenizi hedef kitlenize duyurmak için yararlanabileceğiniz 5 etkili yöntem…

1-Sosyal medya

Günümüz internet kullanıcıları zamanlarının çok büyük bir bölümünü sosyal medyada geçiriyor. Facebook, Twitter, Instagram gibi popüler platformlar reklam ve pazarlama açısından da işletmelere büyük fırsatlar sunuyor. Yeni kurduğunuz e-ticaret sitenizin tanıtımını doğru bir hedef kitle profili belirleyerek başarılı bir şekilde bu kanallar üzerinden yapabilirsiniz.

2-E-posta kampanyası

Eğer offline mağazanızı online’a taşıyorsanız, var olan müşterilerinizin bilgilerini içeren bir bir e-posta abone listesine sahip olabilirsiniz. Listenizdeki müşterilerinize yeni sitenizin duyurusu için özel bir e-posta içeriği oluşturmanız hem sitenizin tanıtımı hem de müşteri bağlılığı için oldukça doğru faydalı olacaktır.

Örneğin müşterilerinize göndereceğiniz bu e-postanın içeriğinde yeni sitenizden, avantajlarından, nasıl kullanılabileceğinden bahsederek, sitenizin geliştirilmesi için onların görüş ve önerilerine değer verdiğinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca bu e-posta ile sitenize davet edeceğiniz müşterilerinize ilk alışverişler için kullanabilecekleri bir indirim kuponu veya hediye çeki de verebilirsiniz. Bu da yeni e-ticaret sitenizin biraz hareket kazanması için oldukça etkili bir yöntem olarak değerlendirilebilir.

3- Arama motorları

Arama motorları, internet kullanıcılarının ihtiyaç duydukları ürüne, bilgiye ulaşmak için en çok tercih ettikleri araçların başında geliyor. İyi planlanmış bir arama motoru optimizasyonu (SEO) ile yeni açtığınız e-ticaret sitenizin hedef kitlenizle buluşmasını sağlayabilirsiniz.

4- Site ve forum reklamları

Alanınızla, sektörünüzle alakalı, satışını yaptığınız ürün ve ürünlerle ilgili popüler forumlara ve sitelere reklamlar vererek sitenizin hedef kitleniz tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle spesifik bir alanınız varsa, ürün veya ürünlerinize ihtiyaç duyabilecek hedef kitlenizi net olarak tanımlayabilmeniz ve onlara ulaşabileceğiniz siteleri belirlemeniz çok daha kolay olabilir. Örneğin kadınlara yönelik kozmetik ürünleri satıyorsanız, kadınların paylaşımda bulundukları forum sitelerine, popüler haber sitelerinin kadın ve güzellikle ilgili bölümlerine banner reklamlar verebilirsiniz.

Eğer tanıtım için ayırdığınız bütçeniz uygunsa, çok daha kısa zamanda daha etkili sonuçlara ulaşabilmek için bu alanlarda sayfa giydirme reklamları da yapabilirsiniz. Tabi böyle bir bütçe ayırdığınız reklamın hedefine ulaşabilmesi için yaratıcı ve etkili bir tasarıma sahip olması çok önemli. Bu konuda kreatif destek almayı da düşünebilirsiniz.

5- Offline mecralar

E-ticaret sitenizin tanıtımını sadece internet üzerinden yapabileceğiniz ve anında dönüşler sağlayabileceğiniz gibi bazı offline kanalları da değerlendirebilirsiniz. Örneğin tanıtımınız için bir promosyon kampanyası oluşturduysanız ve hedef kitleniz de belliyse sitenize trafik almak ve sitenizin bilinmesini sağlamak için bu duyuruyu, radyo spotlarıyla ve hedef kitlenizin ilgilendiği dergilere ilanlar vererek de gerçekleştirebilirsiniz.

Siz de yeni kurduğunuz e-ticaret sitenizin tanıtımını en etkili şekilde yapabilmek ve reklam bütçenizi en doğru şekilde değerlendirebilmek için verdiğimiz bu ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Türkiye’nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı olarak, IdeaSoft size e-ticaretinizde başarılı olabilmeniz için her türlü desteği sunuyor. Siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun, e-ticaretinize en doğru yerden başlayın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaE-ticaret Girişimciliği
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!