DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni e-ticaret siteleri için Twitter’a ilk adım

Yeni e-ticaret siteleri için Twitter’a ilk adım

Facebook gibi görsel sergileme olanakları gelişmiş bir sosyal ağın tanıtım ve pazarlamada kullanımı büyük – küçük tüm işletmeler için kolayca anlaşılabilir bir süreç. Ancak 140 karakter ile sınırlı ve görselleri daha kısıtlı kullanabildiğiniz Twitter’ın olası faydaları, sosyal medya yönetimine büyük bütçeler ayıramayan küçük işletmeler için zaman zaman çok net olmayabiliyor.

Buna rağmen kullanım rakamlarına bakıldığında son bir yıl içinde Twitter’ın kullanıcı rakamlarındaki artışının diğer tüm sosyal ağları geride bırakmış olması önemi ortaya koyması açısından önemli bir gösterge. GlobalIndex’in rakamlarına göre sadece 2012 yılı içerisinde tam 288 milyon kişi Twitter kullanmaya başlamış.

Twitter’ın e-ticaret sitenize faydaları aslında diğer sosyal ağlardan çok da farklı değil: Medya ile ilişkiler, müşteri ilişkileri, etkinlik ve ürün duyurusu, marka bilinirliğini artırma çalışmaları, topluluk oluşturup etki ve erişim alanını genişletmek bunlardan sadece bazıları. Eğer e-ticaret sitenizin satışlarını artırmak istiyor ve Twitter’ın bu konuda size nasıl yardımcı olabileceğinden emin değilseniz IdeaSoft olarak sizler için hazırladığımız bu Twitter’a ilk adım mini rehberi çok işinize yarayabilir..

Twitter’ı ne için kullanacağınıza karar verin

Diğer sosyal ağlar gibi Twitter’ı da belirli bir amaç için kullanabilirsiniz. Örneğin öncelikli amacınız satışları artırmak ise, ürün ve hizmetlere giden bağlantıları dikkat çekici mesajlara ekleyip Twitter’da paylaşabilirsiniz. Amacınız müşteri ilişkilerini güçlendirmek ise, gelen soruları cevaplandırıp müşteriyi ilgili birimlerinize yönlendiren ayrı bir hesap oluşturabilirsiniz.

Hashtag’leri kullanın

Duyuru, etkinlik, ürün, kampanya vs. gibi paylaşımlarınıza mutlaka ‘hashtag’ (yani #anahtarsözcük) ekleyip hem onun üzerinden yürüyen trafiği takip edebilir, hem de retweet’ler yoluyla yaygınlığını artırabilirsiniz. Hashtag’lerin kısa olmasına ve cümle içinde tümcenin bir bileşeni olarak geçmesine özen göstermelisiniz. Örneğin “Yılbaşı için en güzel #hediye seçenekleri sitemizde” gibi. Bu konuda daha önce Facebook’ta hashtag kullanımı ile ilgili makaleye de göz atmanızı öneririz.

Paylaşım zamanlamasına özen gösterin

Açtığınız hesapları sessiz bırakmayın. HootSuite veya Buffer gibi sosyal ağ yönetim uygulamaları kullanarak, önceden hazırladığınız mesajların belirli saatlerde, düzenli olarak paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. E-ticaret sitenizin hedef kitlesinin günün hangi saatinde Twitter’da daha aktif olduğuna takip ederek paylaşımlarınız için en uygun zamanlamayı tespit edebilirsiniz.

Takip etmeyi unutmayın

İzleyici tabanınızı büyütmek ve daha etkili hale getirmek için en iyi yollardan biri, sizin de Twitter üzerinden diğer kullanıcıları takip etmenizdir. Özellikle fazla takipçisi olan bazı hesapları retweet ya da ‘mention’ etmek, sizin de bilinirliğinizi artıracaktır.

Doğru iletişim kurun

Kısa cümlelerle, samimi ama saygılı, pozitif, inandırıcı ifadeler kullanın. ‘Ürünümüz şu anda sitemizde satışa sunulmuştur’ gibi resmi dilekçe cümlelerinin yeri sosyal ağlar değildir. Bunun yerine ‘Merakla beklediğinizi bildiğimiz bu ürüne artık daha kolay ve uygun koşullarla sahip olabilirsiniz’ gibi bir ifade daha samimi bir etki oluşturacak ve kullanıcıyı sitenize çekmek için daha etkili olacaktır.

Eğer daha önce kullanmadıysanız Twitter ilk bakışta gözünüzü korkutabilir ama aslında pazarlama için etkili olduğu kadar kullanımı da kolay bir kanaldır. Bu temel bilgilerden yola çıkarak kısa sürede bu konuda ustalaşabilir ve e-ticaret sitenizin satışlarını artırmaya başlayabilirsiniz. Tabi bunun için bir de sizi yarı yolda bırakmayacak son derece güçlü bir e-ticaret alt yapısına ihtiyacınız olacak. Gelin IdeaSoft hesabınızı hemen oluşturun ve kazanmaya siz de bugünden başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!