DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni başlayanlar için sosyal medya strateji ipuçları

Yeni başlayanlar için sosyal medya strateji ipuçları

Sosyal mecralar uzun zamandır e-ticaret firmaları için iyi bir reklam ve pazarlama platformu olarak öne çıkıyor. Geniş hedef kitlelere ulaşma, marka bilinirliği artırma ve kullanıcılara satın almaya yönlendirmek için bu mecralar birçok açıdan etkili oluyor. E-ticaret sektörüne yeni giren kişiler de bu mecralarda pazarlama çalışmaları yapmak istiyor; ancak bu mecraların dinamiklerini bilmemek ya da doğrudan sosyal medya odaklı bir strateji belirlememek, bu mecralarda yapılan çalışmaların verimliliğini düşürebiliyor.

Bu rehberimizde de sosyal medya strateji oluşturma üzerine kısa bilgiler sunuyor olacağız. Özellikle sosyal medya yönetimi konusunda çok fazla tecrübesi olmayan kişiler için burada paylaştığımız bilgiler oldukça faydalı olacaktır.

Sosyal medya stratejisini nasıl oluşturabilirsiniz?

E-ticaret siteniz, bu pazarlama stratejisinin bel kemiğini oluşturacaktır. Farklı sosyal mecralarda yaptığınız çalışmaların amacı, e-ticaret sitenize kullanıcıları çekmek, markanızı tanıtmak ve satışlarınızı artırmaktır. Bu sebeple de stratejinizin de web sitenizin etrafında kurulu olması gerekir.

Bir stratejinizin olması, uzun vadede daha sağlıklı ve verimli çalışmalar yapmanıza yardımcı olacağı için bu alandaki yatırım getirilerinizin de artmasına yardımcı olacaktır.

Stratejinizde bulunması gereken 5 temel faktör

Her stratejinin temel taşları bulunur. Bu temel taşlarını anlamadan bir strateji oluşturmak; yapacağınız çalışmaların geri dönüşümlerini düşürebilir. Bu temel taşları ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Hedef: Sosyal mecralarda yapacağınız çalışmalarda bir hedefinizin olması gerekir. Marka bilinirliği artırmak, web siteye trafik çekmek, ürün tanıtımları yapmak, etkileşim oluşturmak gibi farklı amaçlarınız olabileceği gibi bunların hepsine de odaklanarak, hedeflerinizi genişletebilirsiniz.
  • Hedef kitle: Sosyal mecralardaki çalışmalarınızdan en iyi sonuçları alabilmek için, hedef kitlenizi iyi analiz etmeniz ve yaptığınız çalışmalarda bu hedef kitlenin ilgisini çekebilmeniz gerekir. Bunun yanı sıra hedef kitle analizinizi iyi yapmanız, sosyal platformalar üzerinde, doğrudan sizinle ilgili olabilecek kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur.
  • İçerik türleri: Bu mecralarda paylaşımlar yaparken farklı içerik türlerinden yararlanmanız ve hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikler oluşturmanız bir hayli önemlidir. Sosyal medya stratejinizin büyük bir bölümü oluşturduğunuz içeriklerle ilgili olacağı için, iyi bir içerik takvimi hazırlamak ve farklı içerik türleriyle etkileşimlerinizi yüksek tutmanız gerekecektir.
  • Kanallar: Hangi sosyal mecrayı kullanacağınız ya da hangileri üzerine odaklanacağınız da çok önemlidir. Hedef kitlenizin yoğun bir şekilde kullandığı ve size en çok geri dönüşüm sağlayacak olan kanallar üzerine stratejilerinizi geliştirmeniz oldukça önemlidir.
  • Yönetim süreci: Stratejinizi hazırladıktan sonra bu stratejiyi uygulamaya geçirmek ve hesaplarınızı yönetmeniz de bir hayli önemlidir. İçeriklerin takibini ve paylaşımlarını yapmak, takipçilerle etkileşim ve iletişim içinde olmak, hesapların yönetimini kimin ve nasıl yapılacağını belirlemek, yönetim sürecinin parçaları arasında yer alır.

İlgili rehber: Sosyal medya içerik takvimi nasıl oluşturulur?

İlgili rehber: Sosyal medyada en çok etkileşim getiren içerik türleri

Stratejiyi uygulama geçirme

Stratejinizi hayata geçirmek için öncelikle sosyal medya pazarlamadaki hedeflerinizi ele almalısınız. Tek bir hedef üzerine odaklanmanız gerekemez; birden fazla hedef üzerine odaklanabilirsiniz.

Farklı hedefleriniz olduğunda, oluşturacağınız içerikler ve reklam kampanyalarının da bu hedefleri desteklemesi gerekir. Örneğin önceliklerinizden biri marka bilinirliğinizi artırmaksa, markanızı tanıtan içerikler oluşturabileceğiniz gibi reklam kampanyaları hazırlayarak, e-ticaret sitenize yönlendirme yapacak içerik oluşturabilirsiniz. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtan reklam metinleriyle, markanızı farklı hedef kitlelerine gösterebilirsiniz.

Bu çalışmaları yaparken bir yandan da takipçilerinizi satışa yönlendirebilecek ve ürün alternatifi sunacak paylaşımlar yapabilirsiniz. Burada önemli olan, hedeflerinize uygun içerikleri belirleyerek, organik olarak ya da reklamlarla bu içerikleri amacına hizmet edecek şekilde kullanmak olacaktır.

Hedeflerinizi belirledikten sonra da hedef kitlenizi iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Müşteri profilinize en iyi yansıtacak hedef kitleyi seçmek, çalışmalarınızdan daha fazla geri dönüşüm almanızı sağlar. Sosyal platformlarda bu hedeflemeleri yapmamanız, reklamlarınızın sizinle ilgili olmayacak kitlelere de gösterilmesine neden olacağı için yatırım getirinizin düşmesine neden olur.

İçerik üretim aşamasında, farklı içerikler konseptleri belirlemek ve bu içeriklerle hem etkileşim hem de geri dönüşüm yaratmanız faydalı olacaktır. Tek başına sıradan ürün fotoğrafları paylaşmak, bir süre sonra takipçilerinize sıkıcı gelmeye başlayacaktır. Onların ilgisini çekmek, sizinle etkileşime geçmelerini sağlayacak içerik konseptleri oluşturmanız bu açıdan oldukça önemlidir.

Her sosyal platform, markanız için uygun olmayabilir; bunun yanı sıra tüm platformları aynı anda yönetmeniz de bir hayli zordur. Bu sebeple de hedef kitlenizin aktif bir şekilde kullandığı ve size en çok sonucu getirecek olan sosyal ağları belirlemeniz çok önemlidir. Böylelikle hem doğru bir kitleye ulaşmış olursunuz hem de daha verimli bir şekilde çalışabilirsiniz. Sosyal medya ekibiniz olmadan tüm hesapları yönetmeye çalışmanız, iş yükünüzü artıracağı için buradaki hizmet kalitenizin düşmesine neden olur.

Son olarak da yönetim kısmına geldiğimizde, sosyal mecralar üzerinde aktif olmanız, düzenli olarak hesaplarınızı kontrol etmeniz, takipçilerle etkileşime girmeniz, reklam kampanyalarınızın takibini yapmak ve sonuçlarını analiz etmeniz bir hayli önemlidir. Bu çalışmaların yapılmaması ve sosyal medya çalışmalarınız için bir standart oluşturmamanız verimliliğinizi düşürecektir. Bu sebeple de yönetim sürecine oldukça iyi bir şekilde dahil olmanız gerekir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!