DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni başlayanlar için link inşası – 4: 10 önemli ipucu

Yeni başlayanlar için link inşası – 4: 10 önemli ipucu

Yeni başlayanlar için link inşası yazı dizisinin ilk 3 bölümünde, bir e-ticaret sitesinin başarılı bir SEO kampanyası için ihtiyacı olan link building aşamalarını ele almıştık. Dizinin son bölümünde ise biraz daha detaya ineceğiz. Bu bağlamda, SEO için önemli birtakım ipuçları üzerinde durarak link inşası için gereken temel adımları tamamlayabilirsiniz.

SEO’yu çok daha verimli kılacak söz konusu taktikler ile link inşası çalışmalarından çok daha fazla verim alabilmeniz mümkün. İşte link inşası yaparken göz ardı edilmemesi gereken SEO ipuçları…

1) Referans web sitenin itibarına dikkat edilmeli

Link inşasının belki de en önemli noktası link verecek web sitesinin ne kadar itibarlı olduğu. Organik trafiği yüksek, alan adı (domain) mümkün olduğunca eski, yasal içeriğe sahip sitelerden alınan referansların kalitesi çok yüksek. Bu yüzden bu sitelerde az sayıda bile olsa link building çalışması yapmak, sıralamalarda hızla yükselmenin önünü açabiliyor. En verimli bağlantıların gov ve edu uzantılı adreslerden geldiği de unutulmamalı. Özellikle eğitim materyallerini satışa sunan e-ticaret siteleri, bazı üniversitelerden aldıkları referanslarla ilk 3 sırayı garantileyebiliyor.

2) Çok sayıda link alışverişi tehlikeli olabilir

Karşılıklı referans alışverişi (link exchange) her ne kadar olumlu bir adım olsa da bütün link building çalışmaları bu alışveriş üzerine kurulmamalı. Çok fazla link değişimi Google tarafından cezalandırılmaya yol açabiliyor.

3) E-ticaret siteleri için long tail anahtar kelimeler altın değerinde

Uzun ve detaylı anahtar kelimeler üzerine link inşası yapmak özellikle e-ticaret siteleri için büyük önem taşıyor. Satılan ürünler/hizmetler ile ilgili ne kadar detaylı anahtar kelime kullanılırsa o ürünün sayfası o kadar üst sırada yer alabiliyor.

4) Çalışma yapılacak anahtar kelimeler çeşitlendirilmeli

Sürekli aynı anahtar kelimeler üzerine link inşası yapmaktansa, benzer kelimelerle oluşturulan anahtar kelimeler çeşitlilik söz konusu olduğundan arama motorlarının dikkatini çekebiliyor. Aynı amaca hizmet eden farklı aramalarda da üst sıralarda yer almak için bu çeşitliliğe önem verilmesinde fayda var.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

5) Çalışma yapılan içeriğin her bir ögesine ayrı odaklanılmalı

Link building için oluşturulan içeriğin başlığı, ara başlıkları, sayfa adresi (URL), etiketleri içerikte kullanılan görsellerin isimleri çalışma için seçilen anahtar kelimeler ile ilgili olur ya da direkt bu kelimeleri barındırırsa, bu çalışmadan çok daha yüksek verim alınabilir.

6) Bağlantının yerleştirileceği yer iyi seçilmeli

Link inşası çalışması için anahtar kelimeler, oluşturulan içeriğe serpiştirilmeli. Ancak bağlantı, en üstte kullanılan anahtar kelimeye yerleştirilmeli. En iyi sonuçlar için metnin anahtar kelime ile başlamasında yarar var.

7) Link ne kadar eskiyse o kadar değerli

Link inşası ile sağlanan referanslar arasında en değerlileri en eski olanları. Bu yüzden yapılan çalışmaların takibi sağlanmalı ve eskiden yapılan çalışmaların hala aktif olmasına dikkat edilmeli. Geçmişte kalmış sayfaların silinmesi, yeni çalışmalara rağmen düşüşe neden olabilir.

8) Yorumlar ile inşa çalışması yapılmamalı

Referans istenen web sitesine içerik eklemek yerine bazı ilgili içeriklerin altına yorum ekleyerek yapılan inşa çalışmaları etkisiz olabiliyor. Hemen hemen her sitenin yorumlar için düzenlediği nofollow kodu bu çalışmalardan hiçbir verim alınamamasına, hatta spam çalışmanın fark edilmesine yol açabiliyor.

9) Nofollow kodu barındıran içerikler daha değerli

Oluşturulan içerikte verilen bazı bağlantılara nofollow kodu eklenmesi, içeriği Google için değerli kılabiliyor. Bu nedenle rakiplerden, sosyal medya sitelerinden ve çok itibarlı web sitelerinden bahsederken nofollow kodu kullanılmalı. Ayrıca onaydan geçmeyen yorumlar için de nofollow kodu kullanılabilir.

10) Yalnızca link inşası için açılmış siteler tehlike barındırıyor.

Yalnızca link inşası ve reklam amacıyla açılan blog’lar, portallar ve forumlar yapılan çalışmanın sıralamaya zarar vermesine neden olabiliyor. Bu yüzden gerçek, yani kaliteli içeriğe sahip web sitelerinden referans alınmalı, reklam ve bağlantı çöplüğü haline gelen işlevsiz sitelerden uzak durulmalı.

Özellikle e-ticaret sitelerinin marka bilinirliği yaratması ve müşteri sadakati oluşturabilmesinde önem taşıyan link inşası çalışmasını, seride belirtilen noktaları göz önünde bulundurarak yürütmelerinde büyük yarar var. Buna ek olarak, e-ticaret sitesinin kaliteli bir altyapıya sahip olduğundan da emin olunmalı. Eğer siz de müşterilerinizi etkilemek istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve hemen modern altyapıya sahip bir e-ticaret mağazası oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Arama Motoru Optimizasyonubağlantı vermeke-ticaret kullanıcılarıe-ticaret mağazasıe-ticaret sitesigooglelink buildinglink çalışmasılink inşasılinklemenofollow koduonline alışverişreferans web sitesiSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!