DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Yeni başlayanlar için link inşası – 3: Stratejik adımlar 2

Yeni başlayanlar için link inşası – 3: Stratejik adımlar 2

Link building stratejisinin, SEO çalışmalarının bel kemiği olduğu artık herkesçe kabul gören bir düşünce. Bunun sebebi de arama motorlarının sıralamaları oluşturmak için sitelere gelen referansları temel almaları. Doğal olarak referans veren sitenin itibarı ne derece yüksekse, referansın kalitesi de o derece yüksek olacağı için link inşası çalışmaları hangi siteden referans alınacağı ya da hangi siteye referans verileceği konusuna odaklanıyor. Bu stratejiyi kontrol altına almak ve PageRank’i yükseltmek için kullanılabilecek 2 kod mevcut: nofollow ve dofollow.

Peki PageRank nedir? Günümüzde PageRank algoritması geçerli mi, nofollow ve dofollow kodları ne işe yarar?

PageRank nedir?

PageRank, Google’ın sıralamalarda kullandığı eski bir algoritma. Buna göre, kabaca her siteye 0 ile 10 arasında bir değer veriliyor. Bu değer ne kadar yüksekse, sitenin Google gözündeki itibarı o kadar yüksek oluyor. Bu değerin yükselmesi ise öncelikle link inşası çalışmaları ile sağlanabilir. En verimli çalışma, yüksek PageRank’i olan bir siteden referans alma ile sağlanır. Yüksek itibarlı bir web sitesine referans vermek ise çalışmayı yapan sitenin PageRank’inin düşmesine sebep olabilir. İşte bunun önüne geçmek için Google, nofollow ve dofollow kodlarını ortaya çıkardı.

nofollow nedir?

nofollow kodu, başka bir siteye verilen referansın Google tarafından PageRank değerlendirmesinde yok sayılmasını sağlıyor. Örneğin, bir sayfada bulunan sosyal medya paylaşım butonlarına nofollow kodu eklenebilir. Bunun amacı PageRank’i çok yüksek sosyal medya sitelerine mecburi referans verirken, PageRank değerlendirmesinin dikkate alınmamasını sağlamak. Bu kodu ayrıca rakiplerden bahsederken de kullanmak mümkün.

E-ticaret siteleri gibi çok fazla sayıda sayfası olan siteler için nofollow kodu; iletişim, web sitesi haritası ve benzeri sayfalara giden bağlantıları engellemek için de kullanılabilir. Ayrıca eğer sayfa altlarına eklenen yorumlar onaydan geçmiyorlarsa, olası bağlantı paylaşımlarıyla PageRank düşürme ihtimalini ortadan kaldırmak için de her yoruma nofollow kodu otomatik eklenecek şekilde ayarlanabilir. Aynı uygulama, reklamlar ve ücretli bağlantılar için de yapılabilir.

dofollow nedir?

Aslında herhangi bir referans bağlantıya hiçbir kod eklenmemesi ile dofollow kodunun eklenmesi arasında bir fark yok. Google’ın örümcekleri, nofollow eklenmediği sürece bağlantılardan gelen tüm referansları kabul ediyorlar. Ancak dofollow ile bazı bağlantıların öne çıkması söz konusu. nofollow kodu anahtar kelime şeklinde, dofollow kodu anahtar kelime şeklinde uygulanabilir. nofollow ve dofollow Google’ın ortaya çıkardığı kodlar olduğu için diğer arama motorlarınca dikkate alınmazlar.

PageRank algoritmesı bugün kullanılıyor mu?

Aslında son PageRank güncellemesinin Aralık 2013’te yapıldığı biliniyor. Bundan sonra halka açık herhangi bir güncelleme yapmayan Google, nihayet Nisan 2016’da PageRank’i toolbar’dan tamamen kaldırdı. Google PageRank’in bundan sonra güncellenmeyeceğini ve baz alınmayacağını duyurdu. Ancak çalışmalar PageRank algoritmasının hala etkili olduğunu gösteriyor.

Link building çalışmalarını durduran, nofollow ve dofollow kodlarını kullanmadan çok sayıda bağlantı referansı veren ve alan sitelerde düşüşler görüldüğü gibi çalışmalara devam eden, az sayıda ancak kaliteli bağlantı üzerinden referans alıp veren sitelerin yükselişte olduğu ortaya çıkıyor. Bazı SEO uzmanlarına göre, verileri artık halka açık olmayan PageRank algoritması, yeni güncellemeyle geçerli olan RankBrain algoritmasının (Google’ın geliştirdiği bir çeşit yapay zeka) bir parçası. Daha önce defalarca Google’ın önem vermediğini iddia ettiği algoritmaların uzun yıllar boyunca geçerliliğini koruduğu biliniyordu. Bu yüzden, hiçbir etkisi olmadığı kesinlikle kanıtlanana kadar nofollow ve dofollow kodlarının link inşası çalışmalarının bir parçası olması öneriliyor. Özellikle çok fazla sayıda sayfaya sahip olan e-ticaret siteleri, belli başlı konularda öne çıkmak ve zirveye yerleşmek için nitelikli link building çalışmalarına her koşulda devam etmeli.

E-ticaret sitelerinin link inşasına önem vermeleri ve bu anlamda önemli adımlar atmaları, SEO kapsamında başarılı olabilmeleri açısından gerekli. Bunun yanında kaliteli bir altyapıya sahip e-ticaret mağazası ile kullanıcılara hitap etmek de hayati derecede önem taşıyor. Eğer siz de müşterilerinize bekledikleri hizmeti sunmak istiyorsanız IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve e-ticaret dünyasına hemen adım atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: bağlantı vermekdefollowe-ticarete-ticaret kullanıcısıe-ticaret mağazasıe-ticaret sitesigoogleGoogle algoritmalarılink buildingLink inşası çalışmalarınofollowPagerankrankbrainSEO
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!