DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Video içerikleri e-ticaret sitelerinin yükselişine nasıl katkı sağlıyor?

Video içerikleri e-ticaret sitelerinin yükselişine nasıl katkı sağlıyor?

Video içerikleri, internet kullanıcılarının dikkatini ve ilgisini çekme konusunda çok etkili bir araç. Özellikle sosyal medya pazarlamasında video içerikleri; takipçilerle etkileşim sağlama açısından çok önemli bir yere sahip. Yapılan araştırmalara göre, sosyal medyada en çok paylaşılan içerik türleri arasında; yüzde 48’in üzerinde bir oranla video yer alıyor.

Her ne kadar video pazarlamanın e-ticaret işletmelerinin büyümesine önemli katkıları olsa da, küçük e-ticaret işletmeleri henüz videonun gücünden yeterince faydalanamıyor. Oysa video içerikleri küçük işletmelerin kendilerini ve ürünlerini tanıtmalarına yardımcı olabilir.

IdeaSoft olarak video içeriklerinin e-ticaret sitenize sunduğu faydaları ve sosyal medya stratejinizi video içerikleriyle desteklemenizin önemini sizler için ele aldık…

Öncelikle hedef kitleyi tanımak

Video içeriği oluşturmadan önce takipçilerinizin, en çok hangi tarz videolara ilgi gösterdiğini belirlemeniz faydalı olabilir. Bu konuda öncelikle, sosyal medya platformlarındaki takipçilerinizin içerik görüntüleme alışkanlıkları üzerinde düşünmeniz gerekiyor. Bu konuyu netleştirdikten sonra ise takipçileriniz için; eğlenceli, bilgilendirici veya markanızla aralarında bağ kurulmasını sağlayacak ya da tüm bunların bir kombinasyonundan oluşan, etkili video içerikleri geliştirmenizde büyük yarar var.

Her bir sosyal medya platformu için farklı bir içerik formatı oluşturmak

E-ticaret hedef kitlenizi iyi tanımanızın yanı sıra; sosyal medya kanallarının her biri için uygun, “doğru” bir video içerik formatı oluşturmanız da çok önemli. Örneğin, altı saniye uzunluğundaki Vine videoları markanızın kişiliğini gösterme; Vine’dan biraz daha uzun bir formata sahip olan Instagram videoları ise, merak uyandırıcı lansmanlar ve ürün demo’ları konusunda büyük bir avantaj sunuyor.

Anında etkileşim kurmak

Bildiğiniz gibi, Facebook videoları takipçi etkileşimini artırma açısından son derece etkili. Bu videolar içeriği hikayeleştirmenize izin verecek şekilde, dilerseniz 20 dakika kadar uzunluğunda olabilir. Kısa formattaki videolarda, derli toplu bir hikaye anlatmakta zorlanıyorsanız, Facebook bu anlamda size yardımcı olabilir. Kullanıcıların Facebook’ta harcadığı süreyi de göz önüne aldığınızda e-ticaret siteniz için hazırladığınız pazarlama videolarınızı, hedef kitlenizle etkileşim kurma konusunda önemli bir fırsat olarak görebilirsiniz.

Canlı video desteği

Eğer pazarlama çalışmalarınıza “canlı video” ile katkı sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız, canlı demolar, web seminerleri gibi içerikler hazırlayabilirsiniz. Tüm video içerikleriniz için YouTube videolarını; yalnızca daha uzun ve eğitici videolar paylaşmak amacıyla değil, bu videoları hemen her sosyal ağda paylaşabileceğiniz için tercih etmenizde fayda var. Bu nedenle oluşturduğunuz tüm video içeriklerinden bir YouTube kanalı oluşturmanız yararlı olabilir.

Takipçi kazandıracak içerikler oluşturmak

Takipçilerinizle etkileşiminizi artırmak ve video içeriklerinizle bir arşiv oluşturabilmek için; takipçilerinizin videolarından yararlanabilirsiniz. Örneğin, bu konuda bir yarışma organize ederek; ürününüzü/ hizmetinizi en iyi sunan takipçinize bir ödül verebilirsiniz. Çünkü kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler, birçok açıdan daha orijinal ve ikna edici olabilir. Bu sayede de, videolarınızı kendiniz oluşturmak durumunda kalmadan; çok sayıda içeriğe sahip olabilirsiniz.

Paylaştığımız ipuçları ile siz de sosyal medyada video içeriklerinin gücünden yararlanarak, etkileşiminizi ve satışlarınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft; e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel ve akıllı çözümleriyle her zaman yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret İşletmeciliğiİçerik pazarlamasosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!