DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Üyelik formlarında dikkat edilmesi gerekenler

Üyelik formlarında dikkat edilmesi gerekenler

E-ticaret şirketleri üye sayılarını artırmak ve daha çok kişiye ulaşmak isterler. Sayfaya üye çekmek için de e-ticaret siteleri üyelik formlarından yararlanıyorlar. Bu üyelik sayfalarının tasarımları ve içinde barındırdıkları öğeler ise tüketicilerin bu formları doldurmaları ve sitelere üye olmaları konusunda büyük önem taşıyor.

Online satış yapan firmaların üyelik formlarını oluştururken daha fazla geri dönüşüm sağlamak için bazı öğelere dikkat etmeleri gerekiyor.

Formlarınızı kısa tutun

Üyelik formlarında en çok dikkat etmeniz ve üstünde durmanız gereken unsur üyelik formlarınızın uzunluğudur. Bu formların uzunluğu ya da kısalığı geri dönüşüm oranlarınız belirler. Daha fazla geri dönüşüm sağlamak istiyorsanız formlarınızı mümkün olduğunca kısa tutmanız gerekiyor.

Tüketiciler ilk kez girdikleri bir siteye birçok farklı bilgi girişi yapmak istemeyeceklerdir. Bu nedenle formda çok basit bilgi girişlerine yer vermeniz oldukça önemli. Tüketiciyi siteye üye yaptıktan sonra diğer bilgileri de alışveriş sırasında sorabilirsiniz. Ancak temel olarak isim, soyad ve e-posta adresi bilgilerine sahip olmanız yeterli olacaktır.

Formları insanların görebileceği bir yere koyun

Daha çok kişinin sitenize üye olmasını sağlamak için üyelik formunuzun site üzerinde rahat görünen bir konumda olması gerekiyor. Site tasarımınıza uygun olarak tüketicilerin en çok dikkatini çekecek alanlardan birine üyelik formunuzu koyabilirsiniz. Böylelikle bu formlar daha çok kullanıcının dikkatini çeker ve geri dönüşüm oranlarınızda bir artış olur.

Üyelik, tüketicilere ne sağlayacak?

Tüketicilere sayfanıza üye olduklarında ne kazanacaklarını da belirtmeniz gerekiyor. Bir kullanıcı kişisel bilgilerini neden sizinle paylaşmalı? Siz marka olarak tüketicilere, üye olduklarında ne sunacaksınız? Onların ilgisini nasıl çekebileceksiniz?

Sadece kampanyaları haber veren e-posta gönderimi yapmak kullanıcıların ilgisini çok fazla çekmeyecektir. Bu nedenle onların ilgisini çekecek farklı bir yaklaşım izlemeye özen gösterme ve bunu onlara belirtmelisiniz.

Üyelik için başka sayfaya yönlendirmeyin

Üyelik formunu oluşturduğunuzda bu formu doldurmak için kullanıcıları başka sayfalara yönlendirmemelisiniz. Sayfa üzerindeki tek bir kutu üzerinde sadece birkaç adımda üyelik işlemini tamamlamalısınız.

Tüketiciler farklı bir sayfaya yönlendirildiklerinde uğraşmak istemeyebilirler. Bu aynı zamanda sitenizden çıkılmasına da neden olur ve kullanıcı tamamen sitenizi terk edebilir.

Geri dönüşümlerinizi böyle bir sorun nedeniyle düşürmemek için, tek bir form üzerinde dışarıya yönlendirmeden üyelik işlemlerini çözmeye çalışın.

A/B testleri yapın

Test yapmak ve farklı form tasarımları kullanmak da oldukça önemli. Sitenizde belli dönemlerde farklı üyelik formları kullanmalı ve hangi formun daha yüksek geri dönüşüm sağladığını analiz etmelisiniz. Yüksek geri dönüşüm sağlayan üyelik formuna karar verdikten sonra sitenizde bu formu devamlı olarak kullanabilirsiniz.

Pop up formlarla kullanıcıları üyeliğe yönlendirin

E-ticaret sitenizin açılış sayfasında pop-up formlar kullanabilir ve sitenin açılışında tüketicileri üyeliğe yönlendirebilirsiniz. Pop-up formları kullanırken dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor. Pop-up formlarınızda mutlaka kapatma butonu koymalısınız. Ziyaretçileri üyeliğe zorlamamalı ve ziyaret sırasında tüketiciler bu pop-up formları kapatabilmeliler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticarer bilgi bankasıTasarım
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!