DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Ürün açıklamalarınızı geliştirecek 6 ipucu

Ürün açıklamalarınızı geliştirecek 6 ipucu

E-ticaret sitenizde ürün açıklamalarının bir hayli önemi vardır. Tüketicilerin ürün açıklamaları sayesinde ürünler hakkında fikir edindiklerini unutmamanız gerekir. Bu sebeple de detaylı hazırlanmış açıklama metinleri ürünlerinizi daha iyi yansıtmanızı sağlar.

Ürün açıklamalarının sitenize SEO katkısı da bulunur. Arama sonuçlarına etki ettikleri için, gelişmiş ve kapsamlı içerikler hazırlamanız Google aramalarında da size yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenizin anlayacağı bir dil kullanın

Google aramaları önemli olsa da önceliğini hedef kilenizin bu içerikleri rahat bir şekilde anlayabilmeleri olmalı. Çünkü sadece SEO odaklı içeriler oluşturursanız, ürünlerin anlaşılabilir olmasından uzaklaşabilirsiniz.

Hedef kitlenizin dikkatini çekecek başlıklar, açıklamalar ve teknik özellikler girmelisiniz. Okuyucular akıllarındaki sorulara bu açıklamalarda yanıt bulabilmeliler.

Ara başlıklar kullanın

Ürün açıklamalarınızda uzun metinler oluşturuyorsanız, okunabilirliği kolaylaştırmak ve özellikleri birbirinden ayırmak için ara başlıklar kullanın. Böylelikle ara başlıklarla vurucu mesajları öne çıkartabilir ve tüketicileri bu açıklamaları okurken daha iyi bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

Ürünün tüketicilere ne fayda sağlayacağından bahsedin

Fayda odaklı olmak ve bu faydaları tüketicilere anlatmak da ürünün satış oranlarına etki edecek faktörler arasında yer alıyor. Tüketiciler bir ürünün kendilerine ne faydası olacağını merak ederler. Sattığınız ürünler onların hangi problemlerini çözüyor ve nasıl bir şekilde bu problemlerini çözüyor?

Tüketicilere bir fayda sağlamanız ve bu faydayı dikkat çekici bir şekilde anlatmanız, satışlarınıza olumlu bir şekilde yansır.

Odağınız müşterileriniz olsun

Ürün açıklamalarınızda markanızı ya da ürünü öne çıkartmak yerine müşteri odaklı olmaya çalışın. Karşınızdaki kişi bu ürünü neden almalı, ona ne gibi faydalar sağlayacak, neden bu ürün için par harcasın? Bu soruların yanıtlarını vermeniz daha değerlidir.

Kendinizin reklamını yapmak ya da ürünü gereğinden fazla övmek, olumsuz bir imaj yaratabilir. Bu sebeple de müşteri odaklı ve fayda odaklı olmanız daha olumlu bir iz bırakır.

Videolar ekleyin

Artık video çekimleri yapmak eskiye nazaran daha kolay ve düşük maliyetli. Ürünlerinizle ilgili video içerikler oluşturmak, ürünlerin kullanım alanlarını göstermek tüketicilerin satın alma davranışlarını olumlu bir şekilde etkilemektedir. Farklı video içerikleri oluşturarak tüketicilerin ürünler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Video çekimi ile ilgili rehberler

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 1. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 2. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 3. Bölüm

E-ticarette geri dönüşüm sağlayan video içerik türleri

Video düzenlemeleriniz için kullanabileceğiniz 4 program

Sıkça yapılan video pazarlama hatalarından nasıl kaçınabilirsiniz?

Ürünün kullanım alanlarını gösteren fotoğraflar kullanın

Video içeriklerin yanı sıra fotoğraflardan da yararlanabilirsiniz. Detaylı ürün açıklama metinlerinizi ürünün kullanım alanlarını gösteren farklı fotoğraflarla süsleyebilirsiniz. Farklı konseptlerde ürünlerinizin çekimlerini yaparak, kullanıcılara ürünlerinizi daha iyi tanıtabilirsiniz. Hem video hem de fotoğraf içeriklerinizin olması satın alma algısını doğrudan etkileyecek faktörler arasında yer alır.

Fotoğraf çekimi ile ilgili rehberler

Kendi ürün fotoğraflarınızı nasıl çekebilirsiniz? 1. Bölüm

Kendi ürün fotoğraflarınızı nasıl çekebilirsiniz? 2. Bölüm

Kendi ürün fotoğraflarınızı nasıl çekebilirsiniz? 3. Bölüm

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!