DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Twitter’dan e-ticaret sitenize daha fazla trafik sağlamanın 6 yolu

Twitter’dan e-ticaret sitenize daha fazla trafik sağlamanın 6 yolu

E-ticaret sitenizin Twitter hesabında paylaştığınız tweet’lerle, daha fazla sayıda kullanıcının dikkatini ve ilgisini çekebilmeniz; etkileşim oranını artırmanız açısından son derece önemli. Bu paylaşımlar aynı zamanda, e-ticaret sitenize daha fazla trafik sağlamanız ve kullanıcı dönüşümü açısından da fayda sağlayabilir.

E-ticaret sitenizin Twitter’daki başarısının tek ölçütü, paylaştığınız tweet’lerin retweet sayısı değil. Twitter’da markaların kullanıcılarla kurduğu bağlantı zamanla, güvene dayalı bir ilişkiye dönüşme ve uzun vadede müşteri sadakati oluşturma gibi çok önemli bir potansiyel taşıyor.

Peki e-ticaret sitenizin Twitter’daki etkinliğini artırmak için neler yapabilirsiniz?

1. Takipçilerinizin çevrimiçi olduğu zamanlarda tweet paylaşın

Twitter’da günde yaklaşık milyon tweet paylaşılıyor. Takipçilerinizin paylaştığınız tweetleri yakalayabilmesi için onların çevrimiçi oldukları saatleri bilmeniz ve ilgi duydukları konulardan da haberdar olmanız gerekebilir.

Bunun için, farklı zamanlarda paylaştığınız tweet’lerin oluşturduğu etkileşimleri kontrol edebilirsiniz veya Buffer ya da SocialBro gibi hizmetlerden yararlanarak; siteniz için en doğru tweet paylaşma vakitlerini belirleyebilirsiniz.

2. Kaliteli ve yararlı içerikler

E-ticaret sitenizin hesabından, hedef kitlenizi ilgilendirmeyecek, gereksiz içerikler paylaştığınızda; takipçileriniz sizi takip etmekten vazgeçerek tepkilerini gösterebilir. Bu nedenle, paylaştığınız içeriklerin her zaman en iyi kalitede olmasına; hedef kitlenize yardımcı olabilecek ve sitenizin Twitter etkileşimini artırabilecek içeriklerden oluşmasına özen göstermenizde yarar var. Bu aynı zamanda, Twitter’daki takipçilerinizle aranızda bir güven duygusu kurabilmeniz ve site trafiğinizi artırmak için de önem taşıyor.

3. Haftasonu tweet’leri

Yapılan araştırmalar; Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde paylaşılan tweet’lerin tıklanma oranının, hafta içinden daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu noktada, hafta sonunda daha az tweet paylaşılmasının ve hafta içinden daha yavaş akan bir timeline’ın, tıklama oranını artırmasından söz edilebilir. Bu nedenle, tweet’lerinizin tıklanma oranını artırmak için hafta sonunda 2 veya 3 defa tweet paylaşmanız faydalı olabilir.

4. Takipçi sayısını artırmak

Takipçi sayınızı ne kadar artırırsanız, tıklanma oranınızı da o kadar yükseltme şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca, “retweet” sayınız arttıkça; takipçi sayınızı da artırabilirsiniz. Çünkü retweet’leriniz sayesinde; e-ticaret sitenizin hesabından haberdar olan diğer kullanıcılar da sizi takip ederek, takipçi sayınızı artırabilirler.

5. Anahtar kelime kullanmak

Twitter’da kullanıcılar kaliteli içeriklerle ilgileniyor ve doğal olarak da timeline’larına bu amaçla bakıyorlar. Aradıklarını bulamadıklarında ise Twitter arama motoruna kelimeler girerek, aradıkları konuda en son paylaşılan tweet’lere göz atıyor. Bu nedenle, tweet’lerinizin ve içeriklerinizin Twitter arama sonuçlarında görünmesi için; hedef kitlenizin Twitter’da arama yaparken en fazla kullandıkları kelimeleri, anahtar kelime olarak seçmeniz gerekiyor.

Böylece, anahtar kelimeler sayesinde; aramalarda görünen tweet’lerinizin tıklanma oranı da artabilir. Bu aynı zamanda, e-ticaret sitenizin trafiğini ve kullanıcıların dönüşüm oranını artırması açısından da faydalı olabilir.

6. İkna edici tweet’ler

Tweet’lerinizi; kullanıcıların dikkatini çekerek içerisindeki bağlantıya tıklamaları konusunda onları kışkırtan, merak ettiren ve ikna eden başlıklar olarak görebilirsiniz. Bu anlamda tweet’lerinizi, takipçilerinizin içerisindeki bağlantıya tıklamaları konusunda onları ikna edip edemeyeceğini sorgulayarak oluşturmanız önem taşıyor.

Paylaştığımız ipuçlarından faydalanarak siz de Twitter yoluyla e-ticaret sitenizin trafiğini ve dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft e-ticarette satışlarınızı artıracak her konuda size özel, akıllı çözümleriyle yanınızda. Gelin, siz de demo hesabınızı oluşturun ve IdeaSoft ile kazanmaya hemen başlayın…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamasosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!