DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Twitter ile satışlarınızı artırmak için görsellerin gücünden yararlanın

Twitter ile satışlarınızı artırmak için görsellerin gücünden yararlanın

Dünya genelinde 650 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcısı olan Twitter; gerçekleştirdiği yeniliklerle, e-ticaret sitenizin sosyal medya pazarlaması için önemli bir platform olma özelliğini sürdürüyor.

 

Kuruluşunu takip eden ilk zamanlarda sadece metin ve bağlantı paylaşılan bir platform olarak bilinen Twitter’da gerçekleşen yenilikler, e-ticaret sitelerinin bu platformdaki ‘kullanıcı alışkanlıklarını’ yeniden gözden geçirmesine neden oluyor. Özellikle görsel paylaşımına olan ilginin artması e-ticaret sitelerini de bu eğilimi takip etmeye yönlendiriyor.

 

Peki her gün yaklaşık 500 milyon tweet’in paylaşıldığı Twitter’da öne çıkarak, daha fazla kişiye ulaşabilmek ve potansiyel müşterilerinizle etkileşiminizi artırmak için, bu platformu nasıl daha etkin kullanabilirsiniz?

 

Twitter’da görsel paylaşımı

Twitter 140 karakterlik yazı içeriği paylaşımına olanak sağlayan özelliklerine önce fotoğraf ve illüstrasyon gibi görsel paylaşımını ekledi. Ekim 2012’de, 6 saniyelik videolar çekip paylaşmaya izin veren Vine uygulamasını satın alarak, video paylaşımlarına da yeşil ışık yaktığını gösterdi.

 

Eskiden Twitter’da yalnızca üzerine tıklandığında açılan görsel içerikler, “önizleme” özelliğinin eklenmesiyle artık doğrudan görüntülenebiliyor. 2014’ün başlarında duyurulan; fakat henüz tüm kullanıcılar için zorunlu olmayan, tasarım ve fonksiyon değişikliklerinin ise kişiler kadar şirketleri de yakından ilgilendireceğini öngörmek zor değil. Yakın zamanda zorunlu hale getirilmesi muhtemel olan Twitter’ın yeni arayüzünde kullanıcılar, isterlerse haber akışlarının yalnızca fotoğraf ve videolardan oluşmasını sağlayabilecek.

 

Görsel içeriklerle farklılaşmak

Birçok sosyal medya platformunda olduğu gibi, Twitter’da da giderek önem kazanan görselleri doğru kullanmak, tanıtım ve promosyon kampanyalarınızda da daha başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olabilir. Yenilikleri takip ederek ve stratejinizi bu doğrultuda güncelleyerek rakiplerinizden farklılaşarak Twitter’da ön plana çıkabilir; etkileşiminizi, site trafiğinizi ve satışlarınızı artırabilirsiniz. Örneğin, kullanıcı sayısı gün geçtikçe artan Vine’ı bu amaçla kullanarak; Vine videolarınızı Twitter’da paylaşabilir böylece kampanyalarınıza daha fazla ilgi çekebilirsiniz.

 

Ürün fotoğraflarına önem vermek

Twitter’da ürünlerinize ait kaliteli ve orijinal fotoğraf ve videolar paylaşarak, ürünlerinizi dikkat çekici ve etkili bir biçimde sunabilir, satışlarınızı artırabilirsiniz. Örneğin Twitter’ın; dört farklı fotoğrafın tek tweet içerisinde paylaşılabildiği, “kolaj oluşturma” özelliğini kullanarak, tweet’lerinizin etkileşimini ve dolayısıyla da genel etkileşiminizi artırabilirsiniz.

 

Twitter’da paylaştığınız görsellerin yanında, sayfanızın dikkat çekmesini sağlayan ana görselinizin ve profil fotoğrafınızın temasına, kalitesine ve boyutlarına da özen göstermenizde fayda var. Örneğin ana görselinizin 1500×500 piksel olması, fotoğrafın daha net ve tam olarak görünmesini sağlar. Ayrıca görsel boyutlarının, profil fotoğrafınızda 400×400; tweet’lerinizdeki görsellerde ise 876×438 piksel ölçülerinde olmasına dikkat etmek gerekiyor.

 

Twitter’da görsel kullanımına ilişkin analizler

Bildiğiniz gibi, Twitter’da etkileşimi artırmak; daha sık ve fazla sayıda retweet, bahsedilme yani mention ve paylaşım anlamına geliyor. Twitter görsel paylaşım özelliğini tanıttığından bu yana, etkileşim oranlarında önemli artış görülüyor.

 

Yapılan analizler, Twitter’da görsel içerikli tweet’lerin, diğer tweetlere göre yüzde 89 oranında daha fazla favorilere eklendiğini gösteriyor. Ayrıca görsel içerikler tweet’ta bulunan bağlantının tıklanma oranlarını yüzde 18 artırıyor ve bu içerikler yüzde 150 oranında daha fazla retweet’leniyor. Bu sonuçlar her tweet’in mutlaka bir görsel içermesi gerektiği anlamına gelmese de; görsel öğelerin akılcı kullanımının, “içerik güçlendirme stratejiniz” içerisinde mutlaka yer alması gerektiğinin altını çiziyor.

 

IdeaSoft, yalnızca Twitter’daki etkileşiminizi ve e-ticaret sitenizin trafiğini artırma konusunda değil; dijital pazarlamayla ilgili her soru ve sorununuzda yanınızda. IdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerinin sunduğu ayrıcalıklarla tanışmak için, ücretsiz demo hesabınızı şimdi oluşturun, kârlı çıkın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!