DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Twitter ile satışları artırmak için 11 ipucu

Twitter ile satışları artırmak için 11 ipucu

​Twitter son dönemin en etkili pazarlama araçlarından biri. E-ticaret sitenize trafik sağlamak, var olan müşterilere destek sunmak ve potansiyel müşteriler ile bağ kurabilmek gibi benzersiz faydalar sağlayan Twitter’dan daha çok faydalanabilmek içinse bazı temel noktalara dikkat etmek gerekiyor.

 

IdeaSoft olarak aşağıda sıraladığımız bazı temel ipuçlarını uygulayarak sadece e-ticaret sitenizin ziyaretçi sayısını artırmakla kalmayacak, müşterileriniz ile daha güçlü bağlar kurabilecek, rakiplerinizi ve sektörü daha yakından takip edebilecek ve doğrudan satışa dönebilecek etkili kampanyalar oluşturabileceksiniz.

 

İşte e-ticaret işinizi büyütmek için Twitter kullanımına yönelik bazı temel ipuçları…

 

1- Detaylı profil oluşturun: Markanız ile uyumlu bir Twitter kullanıcı adı seçmenin yanı sıra tercih edeceğiniz görselin de markanızı yansıtıyor olması son derece önemli. Ayrıca Twitter profilinde sitenizi ve işinizi anlatan kısa açıklama ve adresinizin yer alması etkisini artıracaktır. Özetle profil bilgilerinizi mümkün olduğu kadar doldurun.

 

2- İyi bir dinleyici olun: Sadece @KullaniciAdi sizden bahseden tweet’leri değil, Twitter’ın arama özelliğini kullanarak sizden ve markanızdan bahsedenleri takip edin.

 

3- Etkileşim fırsatlarını kaçırmayın: Markanıza yöneltilmiş soruları, eleştiri bile içerseler, yanıtsız bırakmayın. Hakkınızdaki olumlu paylaşımlar için teşekkür edin ve re-tweet ederek takipçileriniz ile paylaşın. Olumlu paylaşımları favorilerinize eklediğinizde paylaşımda bulunan kullanıcı haberdar olacağını ve bundan memnun olacağını unutmayın.

 

4- Kanaat önderlerini bulun: Bazı kullanıcılar Twitter üzerinde daha etkilidir ve diğerlerinin satın alma kararlarına yön verebilirler. Bu kullanıcıları bulduktan sonra takip edin ve onlarla etkileşimde bulunun.

 

5- Özgün içerik üretin: Sosyal medyada sadece başkalarının paylaşımlarını yeniden sunanlar kullanıcılar için yeterince ilginç değildir. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek özgün içerikler üretin ve Twitter üzerinden paylaşın.

 

6- Hashtag’leri kullanın: Pek çok kişi ilgi çekici konuları takip etmek için hashtag’leri kullanır. Sizin alanınızla ilgili hashtag’ler popüler olduğunda o hashtag’leri kullanarak siz de görüşlerinizi paylaşın.

 

7- Farklı medya türlerini kullanın: Twitter artık sadece 140 karakterden ibaret değil. Fotoğraf ve hatta video paylaşımları da Twitter üzerinde çok ilgi çekiyor. Bu yüzden uygun durumlarda Twitter’lerinize görsel ve video eklemeyi ihmal etmeyin.

 

8- Sık tweet atın: Çok seyrek tweet gönderirseniz Twitter hesabınız potansiyel takipçilerin gözünden kaçabilir. En azından günde bir tweet göndermeye çalışın.

 

9- Sadece kendinizden bahsetmeyin: Sosyal medyanın ana bir kuralı olarak sadece reklamınızı yaptığınız paylaşımlar olumsuz karşılanacaktır. Bunun yerine hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek paylaşımlarda bulunmaya, işlerine yarayacak önerilerde bulunmaya çalışın. Bu sitenize doğrudan trafik sağlamayacak olsa da, takipçilerin paylaşımlarınıza daha çok değer vermesini sağlayacaktır.

 

10- Özel kampanyalar düzenleyin: Düzenlediğiniz kampanyaları ve indirim fırsatları Twitter üzerinden paylaşmanın yanı sıra, sadece Twitter takipçilerinize özel kampanyalar düzenleyin. Bu sayede sitenizi zaten takip eden ziyaretçilerinize Twitter hesabınızı da takip etmeleri için bir neden vermiş olursunuz.

 

11- Hedeflerinizi belirleyin: Twitter pazarlamanızın etkisini artırabilmek için somut hedefler koymanız ve bu hedeflere ulaşmaya çalışmanız önemlidir. Örneğin kendiniz için ulaşmak istediğiniz takipçi sayısını ya da Twitter üzerinden aylık ne kadar trafik sağlamak istediğinizi belirleyip bunları hedef olarak tanımlayın ve ölçün.

 

Sadece dijital pazarlama ile ilgili değil, e-ticaret konusunun her alanı ile ilgili sizlerin işine yarayacak bu gibi yazıları gözden kaçırmamak için size de IdeaSoft’un Twitter hesabını takip etmenizi öneririz. Bu sayede sadece e-ticaret konusunda faydalı paylaşımlarımızı değil, özel kampanya ve fırsatlarımızdan da ilk elden haberdar olabilirsiniz…

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: Dijital pazarlamaPazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!