DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Türkiye’nin güncel e-ticaret istatistikleri

Türkiye’nin güncel e-ticaret istatistikleri

​E-ticaret şüphesiz içerisinde bulunduğumuz dönemde Türkiye’de en gözde alanlardan biri ve bu sadece bir başlangıç. Önümüzdeki dönemlerde Türkiye’de hem e-ticaret işletmesi hem de e-ticaret müşterisi sayısının artması ve genel olarak pazarın çok daha büyümesi bekleniyor.

 

Peki şu anda Türkiye’deki e-ticaret girişimcileri kimler ve e-ticareti nasıl yapıyorlar? PayU’nun paylaştığı “Türkiye e-ticaret girişimcilik haritası” bu konuda son dönemde yapılmış önemli araştırmalardan biri ve IdeaSoft olarak sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğümüz pek çok önemli bilgiyi içeriyor.

 

Araştırmada e-ticaret girişimcilerinin profillerinin yanı sıra faaliyet süreleri, aktif oldukları e-ticaret kategorileri , ekip sayıları ve reklam bütçelerini hangi mecralara ayırdıkları gibi pek çok farklı bilgi yer alıyor…

 

Öncelikle Türkiye’de e-ticaret ile uğraşanların yüzde 91’inin erkek ve sadece yüzde 9’unun kadın olduğunu görüyoruz. Yaş gruplarına göre ise en kalabalık olan grup yüzde 46 ile 25 – 34 yaş aralığı. Ardından ise yüzde 38 ile 35 – 44 yaş aralığı geliyor. E-ticaret ile uğraşan 45 – 54 yaş aralığında girişimcilerin oranı yüzde 10 iken, 18 – 24 yaş aralığındakiler yüzde 5’te kalıyor.

 

E-ticaret ile uğraşanların yüzde 48’i üniversite, yüzde 25’i ise ilk ve orta öğretim mezunu.

 

Şehirlere bakıldığında yüzde 57 ile İstanbul açık ara önde görüyor. E-ticaret sitesi sahiplerinin bulunduğu diğer iller ise sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, İzmit. Diğer iller ise yüzde 19 oranına sahip.

 

 

E-ticaretin son derece gündemde olduğunu gösteren diğer bir rakam ise e-ticaret sitelerinin faaliyet sürelerinde göze çapıyor. Sitelerin yüzde 58’i son bir yıl içerisinde açılmışlar. Fakat sürdürülebilir başarı da mümkün; 5 yılın üzerinde süredir aktif olan e-ticaret sitelerinin oranı yüzde 13. E-ticaret sitelerinin alt yapı için birinci tercihleri yüzde 67 ile IdeaSoft akıllı e-ticaret paketleri gibi hazır alt yapılar.

 

E-ticaret sitelerinin aktif oldukları kategorilere bakıldığında ise Aksesuar, takı, saat kategorisi birinci sırada yer alıyor. Ardından ise sırasıyla elektronik, diğer, hobi/oyuncak, giyim, kozmetik, anne/bebek ürünleri, bilişim/yazılım, mobilya ve ayakkabı geliyor.

 

 

E-ticaret sitelerinin büyük kısmı 1 – 5 kişilik küçük operasyonlarla idare ediliyor. Yüzde 68’lik bu grubun ardından ise yüzde 13 ile 6 – 10 kişilik ekipler geliyor. 2013 yılında firmaların yüzde 96’sı işlerinin büyümesini bekliyor.

 

E-ticaret sistesi sahiplerinin reklam için en çok bütçe ayırdıkları mecra arama motoru reklamcılığı. Ardından ise sosyal medya reklamları geliyor. Geri kalan seçeneklerin ise tamamı yüzde 10’un altında görünüyor.

 

 

E-ticaret sitesi sahiplerinin sektörle ilgili gelişmeleri ve bilgileri aldıkları birinci kaynak yüzde 91 ile şu anda okumakta olduğunuz IdeaSoft E-ticaret Bilgi Bankası gibi online kaynaklar. Eğer siz de sektörle ilgili önemli gelişmelerden anında haberdar olmak ve e-ticaret işinizi kurmak, sürdürmek ve büyütmek istiyorsanız IdeaSoft’un Facebook ve Twitter hesaplarını takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret GirişimciliğiE-ticaret Sektörü
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!