DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Türkiye e-ticaret perakende pazarının son durumu

Türkiye e-ticaret perakende pazarının son durumu

Türkiye’de özellikle son yıllarda e-ticaret pazar hacmi çok hızlı bir şekilde büyüyor. Bu gelişmede internet kullanıcılarının artması, teknolojik yenilikler, mobil internet kullanımının yaygınlaşması kadar ülkemizdeki yoğun kredi kartı kullanımının da etkisi büyük.

Saleduck’ın, Türkiye’de yaptığı pazar araştırmasından çıkan verilere göre, 2009 yılından itibaren e-ticaret yılda ortalama yüzde 31 oranında büyüyerek 2014 yılında yüzde 290 büyüme kaydetti. Bu hızlı büyümeye rağmen Türkiye’nin, online prekendeciliğin toplam perakende harcaması içindeki payı açısından değerlendirildiğinde birçok ülkenin oldukça gerisinde olduğu da görülüyor.

Peki, bugün Türkiye’de e-ticaret perakendeciliğinin geldiği son durum ne? İşte, Saleduck’ın yaptığı pazar araştırmasından çıkan veriler ışığında, ülkemizin e-ticaret pazar hacmi ile ilgili çarpıcı gerçekler…

Türkiye’de e-ticaret pazarının bugünü

Ülkemizde, 2009 yılında yaygınlaşmaya başlayan e-ticaret perakende sektöründe bugün, tüketici davranışlarına baktığımızda ödemelerde, müşterilerin yüzde 85 kredi kartı kullandığı yüzde 5 ise kapıda ödeme yaptığı görülüyor. Türkiye’de tüketicilerin yüzde 74’ü internet mağazalarını tercih etmelerinin en önemli sebebi olarak fiyatların daha düşük olmasını ve daha avantajlı kampanyalar yapılmasını gösteriyor. Yine online alışveriş yapan tüketicilerin değerlendirmelerine göre; alışveriş yaptıkları mağazayı seçerken tercihleri üzerinde, ücretsiz nakliye, ödeme seçeneklerinin çeşitliliği, ürün tanıtımlarının detaylı ve net olması, marka imajı ve iade güvencesi gibi özelliklerin belirleyici olduğu da öne çıkan sonuçlar arasında.

Online alışverişi tercih etmeyen tüketicilerin ise, kişisel verilerinin güvenliğiyle ilgili şüpheleri,ürünü yakından görmeyi ve denemeyi tercih etmeleri, online ödeme seçeneklerine güvenmemeleri gibi nedenler gösteriliyor.

E-ticaret perakende sektöründe kategoriler

Tüketiciler farklı ihtiyaç, güdü ve tercihlerine göre bugün gıdadan mobilyaya, kıyafetten beyaz eşyaya kadar çok geniş bir yelpazede online alışveriş gerçekleştirebiliyorlar. Araştırma sonuçlarına göre ülkemizde 2015 yılı itibariyle 10,1 milyar TL pazar büyüklüğüne ulaşan e-ticaret perakende sektöründe; yüzde 40 ile pazarın lider kategorisi elektronik. İkinci sırada gelen giyim yüzde 16’lık bir paya sahipken, yüzde 13 ile beyaz eşya ve mobilya onu izliyor. Kitap ve müzik yüzde 11, yeme-içme alışverişi ise yüzde 2’lik bir oranla Türk tüketici online alışveriş tercihlerinde son sıralarda yer alıyor.

E-ticaret pazarının geleceği

İnternet perakende pazarının öngörüldüğü şekilde her yıl ortalama yüzde 12 oranında büyümeye devam etmesi durumunda 2019 yılında yüzde 77 oranında bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. Akıllı telefonların ve mobil cihazların hızla yaygınlaşması da bu süreçte tüketici davranışlarını ve e-ticaret alışveriş sürecini oldukça etkileyecek.

Elde edilen veriler, 2019 yılında online alışverişlerin yüzde 19’unun mobil cihazlardan yapılacağını gösteriyor. Bu da mobil e-ticaret sitelerinin giderek daha büyük bir önem kazanacağını vurgulaması açısından oldukça önemli.

Siz de, SaleDuck’ın Türkiye ile ilgili araştırmasından derlediğimiz bu veriler ışığında, hızla büyüyen ve önem kazanan e-ticaret işinde daha başarılı bir çizgiye erişebilirsiniz. Türkiye’nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak, size ihtiyacınız olan tüm desteği sağlıyoruz. Hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturun ve daha başarılı bir geleceğe ilk adımı atın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: E-ticaret SektörüSektör Analizi
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!