DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Tüketicilerin e-ticaret sitelerini terk etmesinin 10 nedeni

Tüketicilerin e-ticaret sitelerini terk etmesinin 10 nedeni

E-ticaret sitenizi açıp, internet üzerinden satış yapmak artık oldukça kolay bir hale geldi; ancak sadece bir internet sitesi açmak ve rünlerinizi buraya yerleştirerek satış yapmayı beklemek ve tüketicileri memnun etmek o kadar da kolay değil.

Satış stratejilerinin yanı sıra e-ticaret sitenizin de tüketicileri memnun etmesi gerekiyor. Tüketicilerin sitenizi terk etmesi sizin satış yapamamanıza neden olacağı için bu konu üzerinde ciddi bir çalışma yapmanız gerekiyor. Bu yazıda da sitenizde geliştirmeler yapabilmeniz için, tüketicilerin e-ticaret sitelerini terk etmelerinin arkasında yatan nedenleri listeleyeceğiz.

Yavaş açılan sayfalar

Tüketicilerin bir internet sitesini terk etmelerinin en büyük nedenlerinden biri yavaş açılan internet sayfalarıdır. E-ticaret sitenizin yavaş açılması, resimlerin ve diğer öğelerin yavaş yüklenmesi ziyaretçilerin sitenizi terk etmesine neden olacaktır.

İnternet sitenizin daha hızlı açılması için neler yapabileceğinizi “E-ticaret sitenizin yüklenme hızını nasıl artırabilirsiniz?” isimli yazımızdan okuyabilirsiniz.

İnternet sitenizin mevcut açılma hızını test etmek içinse “Hız testi araçları” isimli yazımıza bakabilirsiniz.

Karışık ödeme süreci

Ödeme işlemlerinin karışık olması da tüketicilerin siteyi terk etmesine neden olur. Ödeme işlemlerinizi ve bu adımları oldukça basit ve az tutmanız gerekiyor. Ödeme işlemlerinizde görselliği öne çıkarabilir ve işlem sayısını azaltarak tüketicilerin daha rahat bir şekilde ödemelerini yapmalarını sağlayarak, sitenizde kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Sitenin güvenlik öğelerine önem vermemesi

Sitenizde güvenlik öğelerine yer vermemeniz, tüketicilerin siteyi terk etmesine neden olur. SSL sertifikanız, 3D Secure ve diğer güvenlik öğelerinize sitenin görünür bir alanında yer vermeniz, gerekiyor.

Bunun yanı sıra sitenizin tasarımının da ziyaretçilere güven vermesi gerekiyor. Eski ve karmaşık tasarımlar tüketicilerin kafasını karıştırabileceği için çok fazla tercih edilmemektedir. Tasarım konusunda bu unsurlara da dikkat etmeniz oldukça önemli.

Kalitesiz içerik ve görseller

Sitenizin içinde bulunan içeriklerin ve görsellerin kalitesinin yüksek olması da oldukça önemli. Düşük çözünürlüklü görseller ve detaylı ürün görsellerinin olmaması, tüketicinin ürün hakkında detaylı bilgi alamamasına neden olur ve bu nedenle de tüketicinin siteyi terk etmesine sebep olur.

Aynı şekilde detaylı ve iyi hazırlanmamış yazılı içerikler de tüketicinin ürün hakkında bilgi alamamasına neden olacağı için bu da sitenin terk edilmesine sebep olur.

Mobil uyumluluğun olmaması

Son dönemlerde sürekli üzerinde durduğumuz konulardan biri de e-ticaret sitelerinin mobile uyumlu olması. Mobile uyumluluk, akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber bir zorunluluk değil standart haline gelmeye başladı.

Sitenizi mobil cihazlardan ziyaret edenler olabilir ve onlara sitenizdeki alışveriş deneyimini sunmanız gerekiyor. Bu nedenle de mobile uyumlu bir internet sitenizin olması gerekiyor. Akıllı telefonununda sitenizi ziyaret eden bir kişi eğer buradaki deneyimden memnun olmazsa sitenizi terk edecektir.

İletişim bilgilerinin olmaması

Sitenizde iletişim bilgilerinizin eksik olması da sitenizin terk edilmesine neden olabilecek başka bir durum. Sitenizi ziyaret edenler iletişim bilgilerinize ulaşmak isteyeceklerdir. Herhangi bir sorunla yaşanması durumunda kiminle iletişime geçeceklerini bilmeliler. Bu nedenle hem “Hakkımızda” hem de “İletişim” sayfalarına yer vermeniz oldukça önemli.

Kullanıcı yorumlarının olmaması

Sitenizde ürünlerinizle ilgili kullanıcı yorumlarının olmaması da başka bir eksiklik olacaktır ve kullanıcıların siteyi terk etmesine neden olacaktır. Kullanıcı yorumlarına yer vermek, sitenizdeki ürünler hakkında diğer tüketicilerin neler düşündüğünü tüm ziyaretçilere gösterecektir. Bu yorumların olmaması tüketicilerin ürün hakkında fikir sahibi olamamasına neden olur.

Çok fazla reklam bannerlarına yer vermek

Reklam içerikli bannerların çok fazla olması ve sitenin her yerinde farklı bir görsel reklam olması tüketicilerin dikkatini dağıtacaktır. Bu nedenle de alışveriş yapmak bu tür siteler üzerinde zorlaşacağı için tüketiciler biraz zaman geçirdikten sonra bu sayfalardan ayrılmak isteyeceklerdir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasımüşteri ilişkileri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!