DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Tüketiciler perakendecilerden ne bekliyor?

Tüketiciler perakendecilerden ne bekliyor?

Elektronik ticaret her geçen gün kendini yenilemeye ve kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre, çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 75’i, gelecek 10 yıl içerisinde alışverişlerin çoğunlukla internet üzerinden yapılacağını düşünüyor. Benzer araştırmaların da gösterdiği gibi fiziksel mağaza sayısı gelecek yıllarda azalırken hizmet veren online mağaza sayısında büyük bir artış yaşanacak.

Alışveriş ve ticaretin geleceğinin internet üzerinden yapılan satışlarda olduğu düşünüldüğünde, online alışveriş yapan kullanıcıların da beklentileri büyük önem kazanıyor. Perakende satışın geleceğini belirleyecek olan da büyük oranda tüketicinin ihtiyaçları ve beklentileri olacak gibi görünüyor. Peki tüketiciler online perakendecilerden ne bekliyor?

Tanıtım

Online alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 42’si, aradıkları ürünü satan e-ticaret sitelerine arama motorları üzerinden ulaşıyor. Bu kullanıcıların yüzde 57’si internet alışverişlerinde uygulanan ürün iade koşullarının fiziksel mağazalara göre çok daha avantajlı olduğu için çevrimiçi alışveriş yaptığını ifade ediyor. Aynı araştırmada sosyal medya paylaşımları sonucu e-ticaret sitelerine yönelen kullanıcı yüzdesiyse 24 olarak belirleniyor. YouTube videolarının etkisi yüzde 20 iken, Facebook Messenger ve WhatsApp uygulamalarıyla gönderilen mesajlar sonucu online alışverişe yönelenlerin oranı da yüzde 19. Bu rakamlara bakıldığında, e-ticaret siteniz için doğru bir SEO çalışması yapmanızın satış oranlarınızda rol oynayabileceğini görmek mümkün. Bunun yanı sıra satın alma koşullarının iyileştirilmesi ve sosyal medyada etkili bir iletişim yürütmeniz de e-ticaret işinizi olumlu yönde etkileyebilir.

Kolaylık

Araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 40’ı, internet alışverişinin kolaylığı ve yaygınlığı nedeniyle gelenekselleşmiş fiziksel mağazaları daha az tercih ettiğini söylüyor. Pek çok ülkede, mahalle dükkanlarından belli başlı ürünler için yapılan alışverişler dışında fiziksel mağazalar artık eskisi kadar kullanılmıyor. Çıkan bu sonuçlara göre fiziksel mağazanızı kapatmanıza gerek yok, ancak teknolojinin gerisinde kalmayarak müşterileriniz için mağazanızı çağa uydurarak daha çekici hale getirmenizde fayda var.

Yenilik

Yaşları 18 ile 24 arasında değişen genç bir grup arasında yapılan araştırmaya göre e-ticaretin masaüstü bilgisayarlar ve tabletlerin de ötesine geçeceği öndörülüyor. Bu yaş grubundaki kullanıcıların yüzde 46’sı, sanal gerçeklik gözlükleri ile gezebildikleri çevrimiçi mağazaların ilgi çekici olduğunu ve alışverişe teşvik ettiğini söylüyor. Ayrıca kullanıcıların yüzde 54’ü de sanal gerçeklik dünyasının gelecekte standart online platform olacağı ve sanal gerçeklik kullanan mağazaların sıradanlaşacağı beklentisini taşıyor.

Bütün bu veriler göz önüne alındığında online perakende önümüzdeki yıllarda da hız kesmeden büyümeye devam edecek gibi. Ancak fiziksel mağazaların da tamamen yok olacağını söylemek için henüz çok erken. Siz de e-ticarette şimdiden söz sahibi olmak ve gelişmelerin gerisinde kalmamak için e-ticaret sitenizi oluşturmak istiyorsanız hemen şimdi IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilir ve IdeaSoft ayrıcalıklarından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: alışverişçevrimiçi alışverişe-ticarete-ticaretin geleceğifiziksel mağazamüşterionlineperakende satışsanal gerçekliksanal gerçeklik mağazatüketicitüketici beklentileritüketici davranışlarıtüketici eğilimleri
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!