DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Tüketiciler bir e-ticaret sitesinden ne ister?

Tüketiciler bir e-ticaret sitesinden ne ister?

E-ticaret sektöründe başarılı ve uzun soluklu olabilmek için tüketicilerin taleplerini dikkate almanız gerekiyor. İşinizi geliştirip daha iyi bir hale getirebilmek için tüketicilerin gözünden bakabilmeniz gerekiyor.

Her markanın hedef kitlesinin farklı beklentileri olabilir; ancak genel olarak tüketicilerin e-ticaret sitelerinden beklentileri ele aldığında 9 temel unsur öne çıkıyor.

Hızlı yüklenen sayfalar

Tüketicilerin bir internet sitesinde bekledikleri en önemli özelliklerin başında hızlı yüklenen sayfalar geliyor. E-ticaret sitenizin sayfalarının hızlı yüklenmesi tüketicilerin gözünde büyük önem taşıyor.

Kullanıcılar bir internet sitesinin açılması için 3 saniye bekliyor ve 3 saniye içinde açılmayan siteleri terk ediyorlar. İnternet sitenizin hız testini yapmak için ücretsiz hız testi araçlarından yararlanabilirsiniz.

Tasarım

Tasarım ise tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını etkileyen bir diğer unsur. Tasarım, internet sitesinin güvenirliğini de yansıtan unsurlardan biri. Aslında internet sitesinin güvenliği olup olmamasının tasarımla doğrudan bir ilgisi yok; fakat üzerine emek harcanmış ve ürünleri iyi yansıtan, düzenli ve kalite görsel kullanan bir e-ticaret sitesi kullanıcılarda güvenilirlik izlenimi yaratıyor.

Bunu, aynı olmalarına rağmen daha kaliteli bir ambalajla tüketicilere sunulan bir ürünün tüketiciler tarafından daha çok tercih edilmesine benzetebiliriz.

Promosyonlar ve ücretsiz teslimat

Tüketiciler, internetten alışveriş yapacakları zaman daha çok kampanyaları takip ediyor. Bunun yanı sıra şirketlerin ücretsiz kargo sunup sunmadıklarına ya da kaç liralık alışveriş sonrasında ücretsiz teslimat sağladığını dikkate alıyor.

İnternet sitenizin ana sayfasını tasarlarken, kampanyalarınızı, fırsat ürünlerinizi ve eğer varsa ücretsiz kargo seçeneklerinizi öne çıkarmayı unutmayın.

Ödeme güvenliği bilgileri

E-ticarette güvenlik, Türkiye’de halen anlaşılamayan ve tüketicilerin gözünü korkutan kavramlardan biri. Bu nedenle bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmayı planlayan tüketici, ödeme sistemlerini ve güvenlik sertifikalarını görmek isteyecektir.

Bu bilgileri de ana sayfanızın uygun bir yerinde göstermeye çalışın. Burada kullandığınız görsellerin kaliteli ve çözünürlüklerinin de yüksek olmasına özen gösterin.

Müşteri hizmetleri

E-ticaret şirketlerinin olmazsa olmaz unsurlarından biri de kaliteli bir müşteri hizmetleri ekibine sahip olmak. İnternetten alışveriş yapanların da markalardan en çok bekledikleri özelliklerden biri de kaliteli bir müşteri destek hizmeti sunmaları.

Daha önceki yazılarımızda da e-ticarette müşteri memnuniyeti üzerine yazmıştık ve şirketinizin müşteri destek bölümünün, markanızın yüzü olduğunu ve buradaki iletişimin, markanızın kimliğini yansıttığından detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Tüketicilerin beklentilerini tam anlamıyla karşılayabilmek için müşteri hizmetleri departmanınızın da kaliteli bir şekilde hizmet veriyor olmasına dikkat edin.

İade politikası

Tüketiciler için en önemli unsurlardan biri de markaların iade politikaları. Tüketiciler internetten bir ürün almadan önce, genellikle bir süre araştırma yaparlar ve sonrasında satın almaya karar verirler. Karar verdiklerinde ise ürünü satın alacakları sitenin iade politikalarını incelemek isterler.

Bir sorunla karşılaştıklarında rahatlıkla ürünü iade edebilmek isteyeceklerdir bu sebeple de iade politikanızın sitede kolay bir şekilde bulunabilmesi gerekiyor. İade politikanızı sitenizin footer kısmına yerleştirebilirsiniz. Böylece herhangi bir sayfadan dahi tüketiciler bu bilgilere ulaşabilir.

Misafir girişi ile alışveriş

E-ticaret şirketleri ellerindeki verileri ve kullanıcı sayısını artırmak için alışveriş sırasında ziyaretçilerin siteye üye olmalarını istiyorlar; fakat bu durum bazı tüketicilerin siteyi terke etmesine neden olabiliyor.

Bunun önüne geçmek için sitenizde misafir girişi ile de alışveriş yapma seçeneği sunmalısınız. Ziyaretçiler sadece bir kez alışveriş yapmayı düşünüyor ya da kişisel bilgilerini paylaşmak istemiyor olabilirler. Bu yüzden de üyelik şartı gerekmeksizin sitenizden alışveriş yapılabiliyor olmasını sağlayarak bu tüketicileri de kazanabilirsiniz.

Hizmetinizden ve ürününüzden memnun kalan ziyaretçiler daha sonraki alışverişlerin de zaten üye olmayı isteyeceklerdir.

Bu ziyaretçileri sitenize üye yapmak istiyorsanız, üye oldukları takdirde ne gibi avantajlar kazanacaklarını onlara belirtebilir ve onlara bir opsiyon sunmuş olursunuz. Üye olmaya zorlamak yerine onlara seçim sunmanız tüketicilerin hoşuna gidecektir.

Kaliteli ürün görselleri

Online alışverişlerde tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu yönde etkileyebilmek için ürün görsellerinizin de kaliteli olması gerekiyor. Tüketiciler ürünleri yakından inceleyemedikleri için sadece sizin, site üzerine yerleştirdiğiniz görselleri görecekler. Bu yüzden de ürün görsellerinin yüksek çözünürlük, ürünün detaylarını açık bir şekilde ortaya koyan kaliteli fotoğraflar olmasına özen göstermelisiniz.

Mobile uyumluluk

Son olarak üzerinde duracağımız madde ise e-ticaret sitesinin mobile uyumluluğu olacak. Birkaç yıl önce bu durum çok fazla öne çıkmasa da artık tüketicilerin akıllı telefonları üzerinden ürün araması yaptıklarını ve internet sitelerini bu cihazlar üzerinden ziyaret ettiklerini göz önünde bulundurursak, mobile uyumluluk da markaların tüketicilere sunması gereken özelliklerden biri olarak öne çıkıyor.

Kullanıcı deneyimini geliştirmek ve tüm platformlar üzerinden tüketicilere iyi bir alışveriş imkanı sunabilmek için markaların e-ticaret sitelerini mobile uyumlu hale getirmeleri de tüketicilerin online alışveriş deneyimleri için önemli bir rol oynuyor.

Mobile uyumlu internet site tasarımları hakkında daha fazla detay almak isterseniz İdeaSoft mobil tasarımlarını inceleyebilirsiniz.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankası
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!