DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

İlgi çekici bir sunum nasıl yapılır?

İlgi çekici bir sunum nasıl yapılır?

Girişimcilerin üstünde durmaları gereken konulardan biri de sunum yapmak olmalı. Yatırımcı görüşmelerinde ya da şirketlerini tanıtacakları bir etkinlikte iyi bir sunum yapmak oldukça önemli.

İyi bir sunum aynı zamanda ilgi çekici de olmalı. İlgi çekici ve iyi bir sunum hazırlamak için bazı ipuçlarına ihtiyacınız olacak.

10/20/30 kuralı

10/20/30 kuralı Guy Kawasaki tarafından ortaya atılan bir sunum taktiği. Bu kurala göre sunumlarınız 10 slidetan fazla olmamalı ve 20 dakikadan da uzun olmamalı. 30 ise slideda kullandığınız metinlerin font boyutu.

Ne kadar iyi bir iş yaparsanız yapın Guy Kawasaki sunumlarınızın kısa ve slidelarınızın sayısının da az olması gerektiğini savunuyor. Süre uzadıkça izleyicilerin ilgisi azalmaya başlıyor ve bu da sunumunuzun sıkıcı olmasına neden oluyor. Buna ek olarak sunumunuzda yer verdiğiniz verilerin de rahat bir şekilde okunması gerekiyor. Büyük bir salonda konuşma yapıyorsanız yazı fontlarınızın rahat okunabilmesi için boyutlarının büyük olması gerekiyor.

Eğlenceli olun

Sunumunuzun ilgi çekici olabilmesi için sizin de eğlenceli olmanız gerekiyor. Ciddi bir sunumda eğlenceli olmak için kendinizi zorlamamalısınız; ancak insanların duygularına hitap edebilmeniz gerekiyor. Bunun için de sizin de o duyguları vermeniz gerekiyor. Okuldaki öğretmenlerinizi hatırlayın. Kitapta yazanı olduğu gibi okuyan bir öğretmenin dersi her zaman sıkıcı geçmiştir.

Sizin de etkinlikte sunumunuzu slidelardan okumanız aynı etkiyi yaratır. Bunun için kullanıcılara bazı duygular vermeye ve onların dikkatini sahnede tutmaya çalışın.

Çok hızlı konuşmayın

Sunum süreniz kısa olabilir; ancak anlatacaklarınızı bu kısa süreye sıkıştırmak için çok hızlı bir şekilde konuştuğunuzda karşınızdakiler anlattıklarınızı kaçırabilecektir.

Bu nedenle her etkinlikte aynı sunumu yapmak yerine farklı etkinliklere farklı sunumlar hazırlayabilir ve size ayrılan süreye göre bir konuşma hazırlayabilirsiniz. Anlatacağınız en önemli konu başlıklarını belirleyerek sunum sürenizi belirleyebilirsiniz.

Göz teması kurmayı ihmal etmeyin

Sunumlarında gergin olanlar hızlı bir şekilde konuşur ve hızlı bir şekilde sahnede hareket ederler. Ancak bu sırada göz teması kurmayı ihmal ederler. Bunun için sunumunuzda sahnede hızlı bir şekilde hareket etmeyin. Yavaş ve kendinizden emin bir şekilde durun ve yavaş şekilde hareket edin. Bunu yaparken de devamlı olarak izleyicilerle göz teması kurmaya özen gösterin. Böylelikle onların dikkatini sahneye çeker ve sizi dinlemelerini sağlarsınız.

Sunumunuzu okumayın

Sunumunuzu olduğu gibi okumaya kalkarsanız karşınızdakileri oldukça sıkmaya başlayacaksınız. Bunun yerine sunumunuzda yazan verilerin bazılarını dinleyicilerle paylaşıp, sunumunuzda yer almayan konuları anlatarak, izleyicilerin dikkatini üzerinize çekebilirsiniz.

Sunumunuza tüm verileri yazmayın

Slidelara tüm verileri yazmaktan kaçının. Siz bir sayfayı açtığınızda izleyiciler o sırada sayfadakileri okumaya çalışacaklar ve sizin anlattıklarınızı kaçıracaklar. Bunun yerine sunumunuzun en önemli noktalarını slidelara ekleyin ve bunları mümkün olduğunca kısa tutun. İzleyenler bu verileri okurken bir yandan da sizin anlattıklarınıza odaklanabilmeliler.

Sunumunuzda hikayelerden faydalanın

İyi konuşmacılar farklı anekdotlar ve hikayelerle sunumlarını süslerle. Bu tür hikayeler karşı tarafa bir duygu verir ve onların hikayeye olan ilgisini daha da artırır. İyi konuşmacılar nasıl hikaye anlatmalarını bilirler ve sunumlarında bu teknikten yararlanırlar. Bu nedenle sunumlarınızda küçük hikayeler yaratmaya çalışın.

Dinleyicileri bekletmeyin

Konuşmanızın olduğu saatten önce orada yer almaya çalışın. Konuşmaya başlamadan önce sunumunuzun hazır olması oldukça önemli. Sahneye çıktığınızda bilgisayarınızdan sunumu açmaya çalışmak vakit kaybetmenize neden olacaktır. Bu nedenle sunumunuz hazır bir şekilde sahneye çıkın ve dinleyicileri bekletmeyin.

Görsellerden yararlanın

Bir görsel, sizin birkaç cümlede anlatmak istediklerinizi daha rahat bir şekilde anlatabilir. İlgi çekici, ilginç ve gündemde yer alan konularla ilgili görsel kullanmak sunumunuzu daha ilgi çekici hale getirir. Bazen tek bir görsel kullanarak kullanıcılara birçok duygu verebilirsiniz ve konuşmanıza bile gerek kalmayabilir. Böylelikle sunumunuzda daha çok veriye değinebilir ve daha dolu bir konuşma yapabilirsiniz.

Pratik yapın

İyi bir sunum yapabilmenin en büyük sırlarından biri de pratik yapmaktır. Sunumunuzu hazırlamak sizin için yeterli olmayabilir. Konu hakkında ne kadar çok bilgili olsanız da insanların karşısına çıkıp konuşmak ve bir şeyler anlatmak oldukça zordur. Sahnede olmaya alışkın değilseniz sunumlarınızdan önce bol bol pratik yapın. Bunları bir kameraya kaydedip, sahnedeki duruşunuzu, vücut dilinizi ve konuşmanızı tekrar izleyerek nerelerde hata yaptığınızı görebilirsiniz. Bu da sizin daha profesyonel bir şekilde sahneye çıkmanıza yardımcı olur.

İşinizi E-ticarete Taşıyın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!