DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya için çarpıcı içerikleri nasıl oluşturabilirsiniz? – 1. Bölüm

Sosyal medya için çarpıcı içerikleri nasıl oluşturabilirsiniz? – 1. Bölüm

Sosyal medya pazarlama, e-ticaret firmalarının marka bilinirliklerini artırmak, ürün tanıtımlarını yapmak ve tüketicilerle iletişime geçmek için sıkça kullandığı pazarlama yöntemlerinden biri. Kullanıcı tarafından da bakıldığında, gün içerisinde kullanıcıların sosyal mecralarda uzun vakit geçiriyor olması, bu mecraları markalar için daha cazip hale getiriyor.

Sosyal medyanın yükselişte olması tabii ki bu mecralardaki rekabeti de bir hayli artırıyor. E-ticaret firmalarının bu platformlarda çalışmalar yapıyor olması, kullanıcıların gün içerisinde birçok içerik görmesine neden oluyor ve bu nedenle de e-ticaret firmalarının çarpıcı içerikler oluşturup bu rekabetten sıyrılması gerekiyor.

Sosyal mecralarda çarpıcı içerikler oluşturmak için de firmaların bu çalışmalar üzerine kafa yormaları ve stratejiler belirlemeleri gerekiyor. Tabii ki her bir mecranın dinamikleri farklı olduğu içinde, farklı sosyal ağlar için farklı fikirler ve stratejiler gerekebiliyor. Bu rehberimizde de farklı mecralar için içerik oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiği üzerinde duracağız.

Youtube için çarpıcı içerikler oluşturmak

Video içeriklerin popülerleşmesi ve video içerik oluşturma maliyetlerinin düşmeye başlaması, içerik üreticilerini videolara yönlendirmeye başladı. Kullanıcıların da video içeriklere daha fazla değer vermesi, videoların etkileşim oranlarının diğer içerik türlerinden daha yüksek olmasını sağlıyor.

Youtube için içerik oluştururken belli kriterlere uymak ve içerikleri bu stratejiyle oluşturmak, çalışmalarınızın daha çarpıcı bir hal almasına yardımcı olur.

  • Bir hikaye anlatın. Hikayeyi öne çıkartmak, videoların daha fazla dikkat çekmesine yardımcı olur. Kullanıcılar sıradan ürün videoları görmektense, bir hikayeyi takip etmeyi daha çok isterler.
  • Youtube kanalızı iyi bir şekilde optimize edin. Video başlıklarını, açıklamalarını, kullandığınız anahtar kelimeleri, etiketleri ve kanal sayfanızı iyi bir şekilde optimize etmek, Youtube üzerindeki görünürlüğünüz artıracak faktörler arasındadır.
  • Kaliteli çekimler ve kurgular yapın. Elinizdeki pazarlama bütçesini etkin bir şekilde kullanmak için profesyonel olarak video çekimleri yaptırabilirsiniz. Profesyonel olarak video çekimi konusunda destek alamıyorsanız, kendi videolarınızı oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılardan bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Bir içerik kampanyası oluşturarak, aynı kategorideki içeriklerinizi bir arada toplayın. Böylelikle kampanya dahilinde farklı içeriklerle tüketicilere ulaşabilirsiniz.
  • Video içeriklerinizi ortalama olarak 2 dakikalık uzunlukta tutmaya özen gösterin. Video süresinin uzaması, izlenme sürelerini ve oranları azaltabilir.
  • Kampanyanın doruk noktasına ulaşırken ürün tanıtımlarınızı yapmaya başlayın. Kampanyanın tüm odağı ürün olduğunda izleyiciler bundan sıkılabilirler. Bu nedenle de kampanyanın doruk noktasıda ürünü ortaya çıkartmak daha iyi bir geri dönüşüm elde etmenize yardımcı olur.

Youtube kanalınızı en iyi şekilde nasıl kullanabilirsiniz?

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 1. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 2. Bölüm

Ürün tanıtım videolarınız için video çekim ipuçları 3. Bölüm

Facebook için çarpıcı içerikler oluşturmak

Facebook halen sosyal medya pazarlamasında önemli bir rol oynuyor. Kullanıcı tabanının geniş olması ve çok çeşitli reklam alternatiflerinin olması, markaların bu mecrayı tercih etmesini sağlıyor. Geniş bir hedef kitleye ulaşma şansının olması da tabii ki, içeriklerle daha fazla etkileşim sağlanmasına da yardımcı oluyor.

Facebook üzerinde farklı içerik türlerinin paylaşımını yapmak da mümkün. Bu nedenle de her konuda sosyal medya pazarlama için biçilmiş kaftan görevi görüyor. Bu mecradaki içeriklerinizi oluştururken de dikkat etmeniz gereken bir takım detaylar bulunuyor.

  • Ücretli reklam içerikleri oluşturun. Facebook son yıllarda organik olarak gönderi erişimlerini bir hayli kısıtladığı için, geniş kitlelere ulaşmak için ücretli paylaşımlar yapmak gerekiyor. Hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirleyerek içeriklerinizi reklam olarak paylaşmak erişimlerinizin artmasına yardımcı olur.
  • Canlı yayınlar yapın. Son dönemlerde popülerliği artan canlı yayınlar, takipçilerle etkileşime geçmek ve markanın tanıtımını yapmak için oldukça idealdir.
  • Hikayelerle içeriklerinizi destekleyin. Videolarda olduğu gibi yazılı ve görsel içeriklerinizde de hikayeler üzerinden kurgular yaratmak, içerik kampanyalarınızın başarısını daha da artırır.
  • Merak uyandırarak, takipçilerin hesabınızı merakla takip etmesini sağlayın. Merak uyandırmak ve bunu bir hikaye ile desteklemek, içeriklerinizin alacağı etkileşim oranlarını da artıracaktır.

Rehber serimizin ilk bölümünün burada sonuna geliyoruz. Bir sonraki yazımızda da Twitter ve Instagram üzerinde nasıl bir yol izleyebileceğiniz üzerinde duruyor olacağız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!