DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal Medya Yönetimi Rehberleri [Dosya]

Sosyal Medya Yönetimi Rehberleri [Dosya]

E-ticarette pazarlamanın olmazsa olmazlarından biri de tabii ki sosyal medya. Sosyal medya pazarlama, tüketicilerin internetteki faaliyetlerinin artmasıyla beraber hem online hem offline şirketler tarafından sıkça kullanılan mecralar olmaya başladılar.

Yeni hedef kitlelere ulaşmak, ürünleri ve hizmetleri daha geniş kitlelere duyurmak, anında müşteri hizmeti sağlamak gibi birçok farklı amaçla, sosyal medya pazarlamasından yararlanılabiliyor. E-ticaret firmaları gerek reklam vererek gerekse içerik çalışmalarıyla organik olarak hedef kitlelerindeki kullanıcılara ulaşıyorlar.

Herhangi bir ajansla çalışmayan küçük ve orta çaplı e-ticaret şirketlerinin sosyal medya pazarlamasından yararlanmadan önce bilmeleri gereken bazı durumlar söz konusu. Aslında herhangi bir ajansla çalışan şirketlerin dahi bu konulara hakim olmaları gerekiyor. Aksi takdirde ajansların her dediklerinin doğru kabul ederek, istenmeyen hatalar ve olumsuzluklarla karşılaşılabiliyor.

Geçtiğimiz yıllar içerisinde hazırladığımız bu sosyal medya rehberlerinde, sosyal mecralarda yapmanız ya da yapmamanız gereken durumların üzerinde durduk. Sosyal medya stratejisi belirlemeden, en çok paylaşımların yapıldığı günlere kadar, sosyal ağlarla ilgili birçok konuyu burada sizinle paylaşıyoruz. Yazıları okumak için başlıklara tıklamanız yeterli.

E-ticarette sosyal medya pazarlamanın önemi

E-ticaret ile birlikte sosyal medya kavramının da gelişmesi, bu pazarda önemli gelişmelerin yaşanmasına sebep oldu.

E-ticaret siteniz için 10 ücretsiz sosyal medya yönetim aracı

Eğer doğru araçları kullanabilirseniz, sosyal medya hesaplarınızı hem güncel tutabilir, hem de gereksiz iş gücü kaybından kurtulabilirsiniz.

Sosyal medya analizi ile site trafiğinizi 3 kat artırmanın yolları

Organik trafikler e-ticaret siteleri için önemli olsa da artık sosyal medya trafikleri de bir o kadar önem taşıyor.

En sık sorulan sosyal medya pazarlama soruları ve cevapları

Sosyal medya pazarlama çalışması yapan ya da yapmayı planlayan e-ticaret şirketlerinin sosyal medya stratejilerini geliştirmeye yönelik en sık sordukları soruları ele alarak sizin için cevaplayacağız.

Social Login nedir? Social Login ile ilgili bilmeniz gerekenler

Üyelik işlemlerini kolaylaştırmak ve birçok farklı hesap açma zahmetinden kurtardığı için Social Login internet siteleri için oldukça yararlı araçlardan biri.

Sosyal medya üzerinden internet sitenize nasıl trafik çekersiniz?

Kullanıcıların sosyal medya üzerinde daha aktif olmaları ve markalarla bu platformlar üzerinden etkileşime girmeleri nedeniyle, sosyal medyadan gelen trafikler artıyor.

Sosyal medyada etkileşimi en yüksek gün ve saatler

Doğru saatlerde ve günlerde paylaşım yapmak, içeriklerinizin daha çok görülmesini, daha çok tıklanmasını ve etkileşiminin artmasını sağlar.

Girişimciler neden sosyal medyada aktif olmalılar?

Pazarlama söz konusu olduğunda sosyal medya yönetimi, şirketler için çok büyük önem taşıyor. Aynı durum girişimciler ve küçük girişimler için de geçerli.

Sosyal medyada müşteri ilişkilerinizi güçlendirecek 9 ipucu

Yapılan araştırmalar, son yıllarda internet kullanıcılarının, markalara sosyal medya hesapları üzerinden ulaşmaya ve bu platformlar üzerinden destek almaya çalıştıklarını gösteriyor.

E-ticaret siteleri sosyal medya araçlarını nasıl kullanabilir?

Hem zamandan kazanmak hem de stratejik bir yönetim oluşturmak için küçük ve orta ölçekli e-ticaret şirketleri sosyal medya yönetim araçlarından faydalanabilirler.

Sosyal medyada takipçi sayısı mı, etkileşim mi daha önemli?

Sosyal medya pazarlamadan yararlanırken, şirketler takipçi sayısını artırmaya daha çok özen gösteriyorlar. Ancak bu ne kadar doğru bir yaklaşım?

Farklı sosyal ağların kendilerine has süper güçleri

Her şey hazır; e-ticaret siteniz, tedarikçileriniz, e-ticaret altyapınız ve elemanlarınız hazır ve kusursuz çalışıyorlar. Eksik olan ise pazarlama stratejileriniz arasında mutlaka bulunması gereken sosyal medya pazarlama stratejiniz.

Sosyal medyada yapmamanız gereken 4 şey

E-ticaret sitenizin trafiğini artırmanız; sitenizi tanıtmanız ve daha fazla sayıda potansiyel müşteriye ulaşmanız için, sosyal medya çok elverişli bir platform.

Eski içerikleri yeniden paylaşmak için 4 önemli neden

sürekli orijinal ve güncel içerikler oluşturmak fazlasıyla zaman alan bir çalışma. Bu nedenle daha önce yayınladığınız eski içeriklerinizi küçük değişikliklerle blogunuzda ve sosyal medyada tekrar yayınlamak başvurabileceğiniz etkili yöntemlerden biri.

Hashtag kullanımı e-ticaret sitelerinin satışlarını nasıl artırıyor?

Hashtag, sosyal medya paylaşımlarında bir kelime veya kelime grubunu tanımlamak, bir anlamda iletiyi etiketlemek için kullanılıyor.

Sosyal medya üzerinden müşteri hizmetleri sağlamak

Yükselen beklentiler müşteri hizmetleri alanında firmaların da farklı stratejiler izlemesini zorunlu hale getiriyor.

Bir sosyal medya kampanyası nasıl hazırlanmalı?

Hedef kitlenizle iletişiminizi artırmanın en etkin yollarından olan sosyal medya kampanyalarını geliştirirken, belirlediğiniz hedef kitleye uygun sosyal platformlar seçmenizde yarar var.

5 Adımda kurumsal sosyal medya stratejisi

Yapılan bir araştırmaya göre müşterilerin yüzde 42’si sosyal medya aracılığıyla markaya iletmiş oldukları yorumların bir saat içinde cevaplanmasını ve eğer yaşadıkları bir sorun varsa, bunun en kısa sürede çözümlenmesini bekliyor.

Sosyal medyadaki olumsuz yorumlar e-ticaret işiniz için bir tehlike mi?

Müşteriye en iyi ürün ve hizmet deneyimi sunan firmaların sosyal medya hesaplarında bile zaman zaman olumsuz müşteri yorumları ile karşılaşılabiliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!