DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya pazarlamasında uyulması gereken 9 kanun

Sosyal medya pazarlamasında uyulması gereken 9 kanun

Sosyal medya pazarlamasına yönelirken bir takım kurallara uymak gerekiyor. E-ticaret firması olarak sosyal medyada yer almaya çalışırken, bu kanunlara uymak, bu çalışmalardan alacağınız geri dönüşümleri daha çok artıracaktır.

Tabii ki her firmanın sosyal mecralardaki faliyetleri ve bu mecralardan beklentileri farklı olacaktır. Ancak amaçlar ve beklentiler farklı olsa da bu mecralar üzerinde uyulması gereken kurallar benzerlik göstermektedir. Bu rehberde de sosyal medya pazarlamanın 10 kanunu ele alacağız.

Odaklanma kanunu

Sosyal mecralarda daha fazla etkileşim alıp, daha fazla geri dönüşüm sağlayabilmek için sosyal medya ve içerik pazarlamasına odaklanmanız gerekiyor. Başka bir deyişle sosyal medya sadece ürün fotoğrafı atmak, boş olunan zamanlarda ilgilenilmek demek değildir.

Sosyal mecralardaki aktiviteleriniz üzerine yoğunlaşmalı ve bir plan dahilinde burada çalışmalar yapmalısınız.

Dinleme kanunu

Sosyal medyada başarılı olma yollarından biri de sosyal medyayı dinlemektir. Sosyal mecralarda markanız ve ürünleriniz hakkında neler konuşulduğunu devamlı olarak takip etmeli, kullanıcıların isteklerini, taleplerini, şikayetlerini ve memnun oldukları konuları yakından incelemelisiniz.

Bunların yanı sıra, rakiplerinizin yaptığı çalışmaları ve rakiplerinizin müşterilerinin yaptıkları yorum ve değerlendirmeleri de takip etmek ve dinlemek, işinizi geliştirme konusunda size yardımcı olacaktır.

Kaliteli içerik kanunu

Sosyal ağlarda ürettiğiniz içeriklerin de kaliteli olması gerekiyor. Bu mecralarda takipçi kazanabilmek ve onlarla etkileşiminizi artırabilmek için içeriklerinizi kaliteli bir şekilde hazırlamalısınız. Gerek kullandığınız görseller, gerek hazırladığınız metinler üzerine ciddi çalışmalar yapmanız gerekli.

Takipçilerinize takip edebilecekleri ve ilgilerini çekebilecek içerikler sunabilmek için içerik çalışmalarınıza değer katmanız gerekecektir.

Sabır kanunu

Bir diğer kanun ise, sosyal medyada sabırlı olmak gerektiğidir. Sosyal ağlardaki başarı birden bire gelmeyecektir. Bir süre içerik çalışmalarınızı yapmalı, marka bilinirliğinizi artıracak ilgi çekici içerikler paylaşmalı ve sabırlı bir şekilde beklemelisiniz. Marka bilinirliğiniz artıkça, takipçileriniz ve etkileşiminiz de artmaya başlayacaktır.

Etkileme kanunu

Sosyal mecralarda söz geçen ve sektörel olarak insanları etkileyebilecek kişileri arayabilirsiniz. Bu kişilerle iletişime geçebilir ve onlardan sizin içeriklerinizi paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Sektördeki önemli ve sözü geçen kişilerin bu tür paylaşımlar yapmaları, onların takipçilerinize ulaşma fırsatını size verir.

Etkileşim kanunu

İçerik kalitenizi artırıp, takipçilerinizin ilgisini artırmaya başladığınızda onlarla daha fazla etkileşime girmeye başlayacaksınız. Bunu sağladığınızda da takipçilerinizin sizin içeriklerinizi paylaşmaya başlayacaklar ve onlar bu içerikleri paylaştıklarında, onların takipçilerine de ulaşma fırsatı bulacaksınız.

Onların takipçilerine ulaşmak, yeni hedef kitlelere markanızı tanıtma fırsatı sağlar. Bunu yapabilmek için de takipçilerinizle bir şekilde etkileşime girerek, içeriklerinizi paylaştırmalısınız.

Değer kanunu

İçerik ve sosyal medya pazarlamadaki en önemli kurallardan biri de karşı tarafa bir değer katabilmektir. İçeriklerinizi oluştururken ve sosyal mecralarda paylaşırken, takipçilerinize ne gibi değerler katabileceğinize odaklanmalısınız.

Onlara sunacağınız değerler, takipçi ve etkileşim oranlarınızı doğrudan etkileyecektir. Onların yararına ve onların ilgisini çeken paylaşımlar yapmayarak, sadece reklam amaçlı paylaşımlar yaparsanız, beklediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Takipçilerinizin hoşuna gidecek ve bir değer katacak içeriklere odaklanmalısınız.

İletişim kanunu

Sosyal mecralar üzerinden sizinle iletişime geçen takipçilerinizle iletişime geçmeniz oldukça önemlidir. Ürün ya da hizmetlerinizle ilgili gelen sorular, siparişlerde yaşanan sorular ya da yeri geldiğinde normal konuşmalar sosyal mecralar üzerinde yapılmalıdır.

Takipçilerinizle bu iletişimi kurabilir ve devamlılığını sağlarsanız, daha sadık bir müşteri kitlesine hitap etmeye başlayabilirsiniz.

Sürdürülebilirlik kanunu

Sosyal mecralar üzerinde bir görünüp, bir yok olmamalısınız. Yaptığınız çalışmalar sürdürülebilir olmalı. Bu nedenle de bir sosyal medya stratejiniz olmalı, günün hangi saatlerinde aktif olacağınız, kaç içerik paylaşacağınız, iletişim dili ve prosedürleriniz önceden belirlenmeli ve bu plana sadık kalınmalı.

Bir süre içerik yayınladıktan sonra ortadan kaybolursanız, takipçileriniz sizi unutabilir. Bu da etkileşim oranlarınızın düşmesine sebep olabileceği gibi, yeniden bu etkileşimi yakalamak için ekstra çalışmalar yapmanıza neden olabilir.

Bu sebeple yaptığınız plana sadık kaldıktan sonra, belli dönemlerde bu stratejiyi geliştirerek, son durumunuza göre önlemler almalısınız.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasısosyal medya pazarlaması
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!