DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal medya içerik stratejinizi nasıl belirleyebilirsiniz?

Sosyal medya içerik stratejinizi nasıl belirleyebilirsiniz?

Sosyal medya pazarlamadan yararlanırken, içeriklerinizi belli bir strateji ve plan ile hazırladığınız takdirde bu çalışmalarınızdan daha fazla verim alacaksınız. Plansız bir şekilde ilerlemek, bu pazarlama yönteminde belli bir standart olmadan ilerlemenize ve geri dönüşümlerinizin düşük olmasına neden olur.

Blogunuzda olduğu gibi sosyal medya strajenizi belirlerken de bir içerik stratejisine ihtiyaç duyarsınız. Önceki yazılarımızda blog içerik stratejisi oluşturma hakkında bahsetmiştik. Bu yazımızda da bu stratejiyi sosyal medya kanallarınız için nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

Hedef kitlenizi tanıyın

Herhangi bir içerik oluşturmadan önce hedef kitlenizi tanımanız gerekiyor. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikler oluşturmadığınız takdirde beklediğiniz etkileşimi ve geri dönüşümü alamayabilirsiniz.

Takipçilerinizin demografik yapısını ve ilgi alanlarını çıkardıktan sonra elinizde bazı veriler olacaktır. Bu kişilerin yaş grupları, kadın erkek oranlarının dağılımı ve hangi konulara daha çok ilgi duyduklarına dair verileri analiz ettikten sonra hedef kitlenize dair belli bir bilgiye sahip olacaksınız.

Ne tür içerik türlerinden yararlanacağınıza karar verin

Sosyal mecralar üzerinde farklı içerik türlerinden yararlanmak mümkün. Fotoğraf, Gif, video, metin gibi farklı türlere yer verebilirsiniz. Bunların yanı sıra kendi blogunuza da yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Sosyal ağlarda hangi tip içeriklere ağırlık vereceğinize karar vermeniz gerekiyor. Bu içerikleri oluşturacak bir ekibiniz var mı? Devamlı olarak görsel ağılıklı paylaşımlar yapmayı planlıyorsanız, bu görselleri hazırlayacak bir ekibinizin olması gerekiyor.

Video çalışmalara yer verecekseniz, video çekimleri yapan bir ekibinizin de olması gerekiyor. Eğer kendi videolarınızı çekmeyip, internet üzerindeki videolardan yararlanmak istiyorsanız, bu videoları araştırıp bulacak bir ekibinizin de olması gerekiyor.

Metin paylaşımlarında bulunmayı planlıyorsanız, yine bu metinleri devamlı olarak yazacak bir ekibinizin olması gerekmekte.

Sosyal mecralar üzerindeki aktifliğiniz tüm bunları da kapsayabilir. Böyle durumlarda hangi içerik tipine ağırlık vereceğinizi belirlemeli ve bir plan oluşturmanız gerekiyor.

Ne sıklıkta paylaşım yapacaksınız?

Sosyal platformlar üzerinden ne sıklıkta paylaşımlar yapacağınızı da belirlemeniz gerekiyor. Tabii ki bunu belirlemedeki en önemli faktör, sosyal medya ekibinizin büyüklüğü. Bu iş için belli bir ekibiniz bulunmuyorsa, bu paylaşım sıklıkları düşebilir ve belli bir düzende gitmeyebilir. Bu nedenle ekibinizin büyüklüğüne göre paylaşım sıklıklarınız değişiklik gösterebilir.

İlgili araştırma: Sosyal medyada etkileşimi en yüksek gün ve saatler

İçerik takvimi hazırlayın

Yapacağınız paylaşımları günlüki haftalık ya da aylık olarak gösteren bir takvim hazırlamanız sizin yararınıza olacaktır. Bu takvim üzerinde bir aylık bir plan hazırlayabilirsiniz. Ayın hangi günlerinde hangi paylaşımların yapıldığını görebilir, gün ve hafta içerisinde kaç paylaşım yapıldığının takibini tutabilirsiniz.

Bu takvimleri yapmanız, uzun vadeli sosyal medya içerik pazarlama çalışmaları yapmanızda size yardımcı olacaktır. Bir aylık planlar hazırladığınızda, sosyal medya çalışmalarınızda neler olup bittiğini görebilir ve bunların raporlamalarını daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

İlerleyen dönemlerde, önceki aylardaki paylaşımlara bakabilir ve hangi içerik türlerinin ya da paylaşımların daha çok ilgi gördüğünü, hangilerinin görmediğini inceleyerek, stratejilerinizde değişiklikler yapabilirsiniz.

Amaçlarınızı belirleyin

Sosyal medya pazarlamada neyi amaçlıyorsunuz? Bu soru içeriklerinizi hazırlarken sizin için oldukça önemli olacaktır; çünkü her amaç için farklı içerikler üretmeniz gerekir.

  • Sitenize trafik çekmeyi planlıyorsanız, sitenize yönlendirme linklerine ihtiyaç duyacaksınız. Bu nedenlede paylaşımlarınızda bir link yönlendirmesine ihtiyaç duyarsınız. Bu sayfalar bir ürün sayfası olabilir ya da bir kampanyayla ilgili bir landing page olabilir.
  • Etkileşim sağlamak istiyorsanız tüketicilerin ilgisini çekecek içerik konuları bulmalı ve bunları paylaşmanız gerekiyor.
  • Müşteri desteği sağlayacaksanız takipçilerinizin mesajlarını takip etmeli ve sosyal ağlar üzerinde sizinle ilgili anahtar kelimelerin monitoring’ini yapmanız gerekmektedir. Bu kelimeleri takip ederek sizin hakkınızda konuşan kişilere ulaşabilirsiniz.
  • Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak istiyorsanız bunlara yönelik görsel, video ya da metin paylaşımlarında bulunmanız gerekiyor.

Sosyal medyada bulunma amacınız birçok şeyi değiştirecektir ve bunlara göre bir strateji oluşturmanız gerekecektir.

Blogunuzla entegre bir şekilde çalışın

E-ticaret sitenizin blogu bulunuyorsa, bu blogtaki içeriklerle entegre bir şekilde de sosyal medya paylaşımlarınızı planlayabilirsiniz. Blogunuzdaki içerikleri sosyal mecralarda paylaşarak takipilerinizin bu içerikleri görmelerini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu tür paylaşımlar yapmak sitenize trafik çekeceği için, site ziyaretçi ve sayfa görüntülenme sayısını da artıracaktır.

Hangi sosyal mecralarda aktif olacağınızı seçin

Tüm sosyal ağlarda da olabileceğiniz gibi sadece belli mecralara da ağırlık verebilirsiniz. Eğer geniş bir sosyal medya ve içerik ekibiniz yoksa tüm mecralarda yer alamanız oldukça zor olacaktır.

Bunun yanı sıra hedef kitlenizin yer aldığı sosyal mecralarda yer almak daha verimli sonuçlar almanızı da sağlayacağı için öncelikle hangi mecralarda yer almanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor.

İlgili rehber: Hangi sosyal medya platformunun sizin için daha uygun olduğunu nasıl seçebilirsiniz?

İlgili rehber: Hangi sosyal mecra hangi amaca hizmet ediyor?

İletişim dilinizi belirleyin

Sosyal medyadaki takipçilerinizle iletişim kurarken belli bir dil kullanmanız ve bu standardı korumanız gerekmektedir. Böylelikle farklı kişiler sosyal hesaplarınızı yönetiyor olsa dahi kullanılan dil hep aynı kalır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için “Sosyal medya iletişim dilinizi nasıl oluşturabilirsiniz?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıSosyal medya
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!