DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Sosyal mecralarda müşteri ilişkileri konusuna neden önem vermelisiniz?

Sosyal mecralarda müşteri ilişkileri konusuna neden önem vermelisiniz?

Müşteri destek işlemleri için çağrı merkezleri halen birincil sırada olsa da, sosyal mecraları da göz ardı etmemek gerekiyor. Tüketicilerin markalarla iletişime geçmek için sıklıkla kullandığı sosyal mecralar, müşteri desteği sunmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için önemli bir alan. Bu sebeple de bu konu üzerinde çalışmalar yapmanız ve ekibinizi sosyal mecralar üzerinden müşteri desteği sunmaya teşvik etmelisiniz.

Sosyal mecralar üzerinde tüketiciler sorunlarını markalara ileterek, bu platformlar üzerinden destek almayı istiyorlar. Sosyal medyada müşteri yönetimi konusunda dikkat etmeniz gerekenleri daha önceki rehberlerimizde ele almıştık. Bu rehberimizde de sosyal medya üzerinden müşteri ilişkileri sunmanın size ne gibi faydalar sunacağının üzerinde duracağız.

İlgili rehber: Sosyal medyada müşteri desteği sağlama hakkında bilmeniz gerekenler

Anında iletişim kurma imkanı

Sosyal mecralar üzerinde müşteri desteği sunmaya başladığınızda, tüketicilerle anında iletişim kurma fırsatınız olur. Sosyal medyada hızlı geri dönüşler sağlanması tüketiciler açısından oldukça önemlidir. Markalar için bu sürecin yönetimi iyi bir şekilde yapıldığında müşteri memnuniyeti önemli şekilde artacaktır. Genellikle yanıt vermek için önerilen süre 1 ile 2 saat arasındadır. Sorunla ilgili mesajı aldığınızı iletmek ve sorun üzerinde çalıştığınızı belirtmek dahi, müşterilerinizi memnun edecek bir davranıştır.

İletişim daha kişisel olabilir

Sosyal mecralar tüketicilerin de daha rahat bir şekilde iletişim kurdukları ortamlardır ve bu sebeple de daha yakın, samimi ve kişisel bir iletişim kurma imkanınız olur. Sosyal mecralar üzerinde takipçilerinizle iletişime geçerken çok fazla resmi olmayan bir dil kullanarak, onlarla daha yakından iletişim kurabilirsiniz.

İletişim transparan bir hale gelir

Özel mesajlar haricinde firmanın etiketlendiği ve diğer kullanıcıların da görebileceği konuşmalar, iletişiminizin transparan bir hale gelmesini sağlar. Bu da diğer kullanıcılara markanızın iletişim yeteneklerini göstermek için bir fırsattır. Müşterilerinizle kurduğunuz ilişkinin farklı kullanıcılar tarafından görülmesi de, müşterilerinize gösterdiğiniz ilginin herkes tarafından görülmesini sağlar. Bu da genel olarak markanızın imajını olumlu bir şekilde etkiler.

Sosyal görüntülenmeniz artış gösterir

Markanızın kullanıcılar tarafından etiketlenmesi sosyal mecralar üzerinde markanızla ilgili daha fazla paylaşım yapılmasına da yardımcı olur. Hesabınızın etiketlenmesi ve sizin de bu hesaplar üzerinden takipçilere yanıt vermeniz yine sizinle ilgili yapılan paylaşım sayısını artıracaktır. Profilinizin çok fazla paylaşılıyor olması da sosyal mecralarda hesabınızın diğer kullanıcılara gösterilme oranını önemli şekilde artıracaktır.

Takipçiler bu deneyimlerini paylaşarak reklamınızı yaparlar

Sosyal mecralar üzerinden markalarla iletişime geçen kullanıcılar, bu paylaşımlarını kendi profilleri üzerinden yaptıkları için, kendi çevrelerindeki kişilere de markanızla ilgili olan paylaşımları göstereceklerdir. Bu alanda kullanıcılarla iletişime geçerek bunu açık bir şekilde yapmanız, kullanıcılarla olan iletişiminizi diğer hesaplara da gösterecektir. Aldığı hizmetten memnun kalan kişiler de bu durumla ilgili görüşlerini sosyal ağlarda paylaşmaya daha meyillidirler.

Markanızla ilgili olumlu yorumları paylaşmaları da bu kişilerin, kendi çevrelerine sizinle ilgili reklam yapmalarını sağlayacağı için markanız için kulaktan kulağa pazarlama çalışmaları yapılmış olacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!