Sitenizi mobil SEO için nasıl düzenleyebilirsiniz?

Sitenizi mobil SEO için nasıl düzenleyebilirsiniz?

Bir önceki yazımızda Mobil SEO’nun ve mobil öncelikli indekslemenin üzerinde detaylı bir şekilde durarak, neden bu konuya önem vermeniz gerektiği ele almıştık. Bugünkü yazımızda ise mobil SEO’nuzu geliştirmek ve arama sorgularına daha iyi yanıt verebilmek için neler yapabileceğinizin üzerinde duracağız.

Sitenizin mobil aramalarda daha iyi bir performans göstermesi ve sayfa sıralamanızı geliştirmek için bir takım konulara dikkat etmeniz oldukça önemli. Aşağıda ele alacağımız başlıkların üzerinde durmanız ve bunları geliştirmeniz, sitenizin mobil aramalarda daha iyi sonuçlar vermesine yardımcı olacaktır.

Site içeriği

Web sitenizin mobil versiyonunda, masaüstünde yer alan içeriklerin tümünün yer alması tercih edilen bir durumdur. Videolar, metinler, başlıklar, altbaşlıklar, fotoğraflar, grafikler ve benzeri tüm ögeleri mobil sitenizde de kullanmanız, bu sayfaların içerik olarak daha zengin olmasına yardımcı olacaktır.

Özellikle görsel alt metinleri ve etiketleri, mobil aramalarda daha önemli bir hale geliyor. Sitenize bu görselleri yüklerken, ürün isimleri ve anahtar kelimelerinizi görselin URL ve alt başlığında geçirmeniz, mobil aramalardan daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilir.

Bunlara ek olarak mobil cihazlarda sesli aramaların da artık popülerleşmeye başlaması, sesli arama sorgularına uyumlu içeriklerin de önemini artıyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak, sayfa başlık ve içeriklerinizi sesli aramalara uyumlu hale getirerek, kolay indekslenebilir bir şekilde hazırlamanız, mobil SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olur.

İlgili rehber: SEO çalışmalarına sesli arama sorgularını nasıl dahil edilebilir?

Mobil site açılma hızı

Hız, sitenizin performansını en belirgin şekilde belirleyen faktörlerden biri. Sitenizin hızlı bir şekilde açılması ve sayfa geçişlerinin hızlı olması, site üzerindeki kullanıcı deneyimini bir hayli geliştirecek faktörlerden biri.

Yavaş açılan siteler kullanıcıların siteyi terk etmesine ve kullanıcı deneyiminin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olacağı için, Google bu siteleri daha alt sıralarda listeleyebiliyor.

Site hız testlerinizi yaparak, kullanıcıları site üzerinde daha fazla tutmaya ve onların daha sayfayı fazla ziyaret etmelerini sağlayarak, sitenizin içeriklerinin değerli olduğunu ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğunuzu Google’a gösterebilirsiniz.

Responsive tasarıma geçin

Responsive (mobil uyumlu) tasarımlarda site içeriği ve URL’si değişmez, sadece tasarımsal olarak öğeler mobil cihazlara göre şekillenir. Sayfa URL’nizin ve içeriğin değişmemesi bu sayfaların daha etkili bir şekilde indekslenmesine yardımcı olacağı için arama sorgularındaki yerinizi de daha sağlama alabilirsiniz.

Responsive tasarımlarda, kullandığınız altyapıya göre, mobil cihazlardaki tasarımı dilediğiniz gibi şekillendirerek, bazı ögeleri kaldırabilir ve boyutlarını değiştirebilirsiniz. Bu düzenlemeleri yapmanız, kullanıcıların mobil site üzerinde daha fazla vakit geçirerek, kullanıcı deneyimini artırmasına yardımcı olur.

Görsellerinizi optimize edin

Masaüstü sitenizdeki görsellerinizi mobil cihazlara göre optimize etmeniz de oldukça önemli. İyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek için, görsellerinizin mobil cihazların çözünürlükleriyle uyumlu olması ve ekranda taşmaması gerekir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi responsive tasarımlarıda, sayfa içeriğinin yerini ve kendisini değiştirme fırsatınız olur. Gereken ve özellikle geri dönüşüm alacağınız ürün sayfalarında görsellerinizi mobil cihazlara göre optimize etmeniz, kullanıcı deneyimini bir hayli geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Kolay anlaşılır bir navigasyon

Mobil sitenizi ziyaret eden kullanıcıların site üzerinde rahatlıkla dolaşabilmeleri gerekir. Aradıkları ürünlere ve sayfalara hızlı bir şekilde ulaşabilmeleri için sayfa tasarımında navigasyona özellikle önem vermelisiniz.

Navigasyon araçlarını kullanırken, açılıp kapanan ya da yan taraftan ekrana kayan menüleri kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Sepet, Ödeme Sayfası ve Arama özelliklerini sayfanın üst bölümünde bir bantta kullanarak, her sayfa üzerinden bu sayfalara ulaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Dikkat çeken buton tasarımları

Site üzerinde kullanıcı deneyimini geliştirmek ve geri dönüşümlerinizi artırmak için, eyleme çağrı butonlarınızı dikkat çekici hale getirmeniz de faydalı olacaktır.

Buton tasarımlarızı yaparken, biraz büyük ve arkaplanla zıtlık oluşturacak renkler kullanabilir, dikkat çeken renkleri seçebilir ve buton içindeki metin puntolarınızı da büyütebilirsiniz.

Bu butonların göze çarpması, kullanıcıların bu butonlara tıklama olasılığını da daha fazla artıracaktır.

Mobil pop-up kullanımından kaçının

Mobil SEO’nuzu etkileyen faktörlerden biri kullanıcı deneyimi ve mobil pop-up’lar bu kullanıcı deneyimini oldukça olumsuz etkileyen faktörlerden biri.

Masaüstü tasarımlarınızda kullandığınız pop-up’ları mobil tasarımınızda etkinsizleştirmeniz bu deneyimi geliştirmenize yardımı olacaktır. Google, özellikle mobilde pop-up konusunda kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkilediğini düşündüğü zamanlarda sayfa sıralamasını kötü yönde etkileyebiliyor. Aşağıdaki rehberimizden konu ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

İlgili rehber: Pop-up kullanımlarında özellikle dikkat etmeniz gereken unsurlar

Uzun metinleri ara başlıklar ya da listelerle bölün

Yine kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına, site üzerinde uzun metinleriniz bulunuyorsa bu metinleri sadeleştirmeniz ya da ara başlıklarla bölmeniz faydalı olacaktır.

Mobil cihazlarda bu uzun metinler sayfanın çok aşağıya doğru kaymasına neden olacağı için kullanıcıların sayfayı terk etmelerine neden olabilir. Bunun yerine paragraflardan oluşan metinler yerine, ara başlıklarla bölünmüş ve önemli maddelerin listelendiği içerikler, kullanıcıların bu metinleri daha rahat algılamasını sağlayacaktır.

Diğer Yazılar

Senem Savcu
15 Aralık 2022

İnternetten satış yapmak için e-ticarete başlamak isteyenlere rehber hazırladık. Bu e-ticaret rehberi ilk etapta ihtiyaç duyulabilecek birçok bilgiyi içerisinde bulundurmaktadır. E-ticaret nedir? İnternet ortamında ürün veya bir hizmetin satışının gerçekleştirildiği elektronik ticarettir. Geleneksel ticaretin yanı sıra internette bir site veya pazaryeri aracılığıyla satış yapılabilmektedir. Genellikle e-ticarete başlamak isteyen kişiler internet sitesi kurmak veya pazaryerlerinde satış…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
1 Kasım 2022

İçinde bulunduğumuz “dijital çağ”, hızla ve önemli ölçüde girişimcilerin ticaret yapma biçimini değiştiriyor. Bu anlamda, online alışveriş yapanların sayısının artması; internetten satış için şirket kurmak isteyen birçok girişimciyi, digital bir mağaza açarak e-ticaret sektörüne adım atmaya yöneltiyor. Bilindiği gibi; fiziksel bir mağaza sahibi olmak ile karşılaştırıldığında, internetten satış için şirket kurmak, yatırım ve işletme maliyetlerinin…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
29 Ekim 2022

E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler E-ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir ve yeni başlayanlar ilk olarak nelere ihtiyaç duyar? Bunu mercek altına almak ve e-ticarete yeni başlayacaklara ön ayak olmak istedik. Geçtiğimiz 5 yılda ülkemizde elektronik ticaret hızla gelişim gösteriyor. Birçok büyük markanın ilgisini çektiği gibi küçük ve orta ölçekli işletmelerin de e-ticaret ilgi odağı…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
28 Ekim 2022

Uzun zamandır çalışarak online satış sitesi kurdunuz ve satış yapmak için tüm eksikleri tamamladınız. Aynı zamanda ilk satışınızı da yaptığınızı düşünelim. Böylece artık online satış sitesi kurmak sizin için bir plandan öteye geçmiş ve gerçekleşmiş oldu. Ancak ilk günlerdeki yoğunluk azaldıktan sonra ve diğer konularıda hallettikten sonra satışlarınıza odaklanacaksınız. Dikkatinizi çeken ilk konunun satış rakamlarına…(Continue Reading)

Savaş Çetinkaya
26 Ekim 2022

Halihazırda kendini kanıtlamış bir markaya, sahip olduğundan daha iyi bir isim bulmayı hiç denediniz mi? Bu küçük oyunun, düşündüğünüzden daha güç olduğunu, ilk denemeden sonra bile kolayca fark edebilirsiniz. Benzer şekilde; e-ticarette sıkça oynamak zorunda kaldığımız bir oyun: Sanal mağazamıza isim seçmek. Farklı ürünler ve markalara yer vereceğiniz sanal mağazanıza yeni bir alan adı ve…(Continue Reading)