DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Girişimciler şirket kültürü oluştururken nelere dikkat etmeliler?

Girişimciler şirket kültürü oluştururken nelere dikkat etmeliler?

Küçük ölçekli şirketlerin ya da kendi işini kuracak olan girişimcilerin daha yolun başındayken üzerinde durmaları gereken konulardan biri de nasıl bir şirket kültürü oluşturmaları gerektiğidir.

Kendi ekibinizi kurabilir veya işinizi internete taşırken yeni bir ekip oluşturabilirsiniz. Ancak her iki ihtimalde de temelleri sağlam olan bir şirket kültürü oluşturmanız, uzun vadede size çok yarar.

Şirket kültürü neden önemli?

Oluşturduğunuz bu şirket kültürü, zor zamanlarında şirketin ayakta kalmasını sağlayabilir ya da iflas etmesine neden olabilir. Bir benzetme ile anlatacak olursak, şirketinizin kültürü aslında onun kalbi diyebiliriz.

Şirket kültürü, şirket içinde çalışanların birbirleriyle olan iletişimini, işlerindeki performansını ve genel motivasyonlarını doğrudan etkiler. Bu nedenle de şirketin yapısına uygun bir kültürün oluşturulması gerekiyor.

Başka bir şekilde anlatmak gerekirse, temelleri sağlam atılan ve uygulanan bir şirket kültürü oluşturulduğunda, huzurlu bir iş yeri, mutlu çalışanlar ve verimli işler de bu kültürle beraber gelir.

Şirket kültürü oluştururken neler yapmak gerekiyor?

Başarılı bir şirket kültürü oluştururken bazı önemli konulara dikkat etmek gerekiyor.

Şirket kültürü oluşturmayı ertelemeyin

Hem çalışanların hem de şirketin yararına bir kültür oluşturmayı ertelememek çok önemli. Bir iş nasıl başlarsa o şekilde devam eder ve bu nedenle de ilk etapta şirket içinde nasıl bir yapı olması gerektiğine karar vermelisiniz. Belli kurallar oturduktan sonra, ilerleyen zamanlarda bu kuralları değiştirmek oldukça zor oluyor.

Birçok şirket, bu konunun üzerinde yeterince durmadığı için, çalışan sayısı artmaya başladığında ve küçük işletmeden çıkarak orta ölçekli bir firma haline dönmeye başladığında bazı sorunlar ortaya çıkmaya başlıyor.

Bu sorun özellikle hızlı büyüyen ve kurumsallaşan şirketlerde daha çok görülüyor. Belli bir düzen olmadığı için, şirkete yeni gelenler motive edilemiyorken, eski çalışanlarla yeniler arasında bir kopukluk olabiliyor. Yöneticilerle çalışanlar arasındaki ilişki tam oturmadığı için bu ikili ilişkiler arasında bazı problem yaşanabiliyor. Şirketin ilk kurulum aşamasında bu tip detaylara önem vermek oldukça önemli.

Bu ikili ilişkiler zaman içerisinde genellikle yöneticinin isteğine ve karakterine göre yönlenebiliyor; ancak ilk başta belli başlı kurallar koyulursa şirket içinde herkesin yaklaşımı birbirine aynı olacağı için bu tip sorunlar minimum seviyede ortaya çıkar.

Şirket kültürünüzün yer aldığı bir kitapçık veya slide hazırlayın

Ekibiniz büyüdükçe, şirketinizin kültürünü onlara aktarmanız daha zor olabilir. Bu nedenle şirket kültürünüzü yansıtan küçük bir kitapçık ya da slidelardan oluşan bir dosya hazırlayabilirsiniz. Ekibinize yeni katılan kişiler bu belgelerden yararlanarak şirket hakkında daha detaylı bilgi alarak, daha kolay adapte olabilirler.

Şirkettteki bir kişi bu işten sorumlu olsun

Tabii ki sadece bir kişinin tüm kültürü oluşturması mümkün değil. Tüm ekibin buna dahil olarak katkıda bulunması gerekiyor. Ancak hızlı sonuç alarak, işlerin takibinin yapılabilmesi için bir kişinin görevlerinden biri şirket kültürünü oluşturmak ve bu konuda yapılması gerekenleri belirleyerek diğer çalışanlara iletmek olması.

Tüm ekip bir aile gibi olun

Beraber çalıştığınız insanlarla bir aile olmanız da oldukça önemli. İş hayatında beraber olduğunuz insanları, iş dışında vakitlerde beraber olduğunuz insanlardan daha çok görüyorsunuz. Bu nedenle de iş ortamında da bir aile ortamı yakalayabilmek, şirketin de verimini artırır.

Birbirine karşı saygı ve sevgisi olan bir ekip, beraber çalışmaktan da mutlu olacak. Kendini güvende ve huzurda hisseden çalışanların motivasyonu da yükseleceği için, yaptıkları işi de kendi işleriymiş gibi sahiplenerek çalışacaklar.

Ekibinizi ne olursa olsun koruyun

Çalışanlarınızın arkasında durmak, onların da özgüvenlerini artıracak bir yaklaşım. İş hayatında her zaman hatalar olacaktır ve bazen bu hatalar para ve iş kaybına da neden olabilir. Bu gibi durumlarda şirket yöneticilerinin yaklaşımı oldukça önemli. Ekibini koruyan bir yönetici, çalışanlarına verdiği değeri ortaya koyar.

Böyle bir yaklaşım, çalışanların da daha dikkatli çalışmalarına ve ilerleyen zamanlarda daha az hata yapmaları için onları teşvik eder.

Çalışanlarınızı dikkatli seçin

Şirketiniz büyümeye başladığında, çalışanlarınızı seçerken dikkatli davranın. Herkes sizin oluşturduğunuz bu kültüre ayak uyduramayabilir. Bunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bu kişilerin, karakter ve çalışma yapısı olarak şirketinize uygun olup olmayacağı çok önemli.

Kendi alanında başarılı bir kişi bile olsa, karakter yapısı olarak sizin yapınızla örtüşmüyorsa, şirket içinde çelişkiler olmaya başlayacak ve yeni gelen kişi kurallara uyum sağlamakta zorlanacak. Bu da tabii ki işlerin ilerleyişini olumsuz yönde etkileyebilecek faktörlerden biri. Bu nedenle beraber çalışacağınız kişileri seçerken, ailenize yeni birini dahil ediyormuşsunuz gibi yaklaşmayı denemelisiniz.

Şirket kültürü tek bir kişinin değil, tüm ekibin ihtiyaçlarını karşılayabilmeli

Kendi şirketinizi kuruyor olabilirsiniz; ancak bir ekiple beraber çalışacaksanız, her şey sizin istediğiniz gibi olmamalı. Şirketin kültürü, sizin değil şirketinizi yansıtacak. Bu nedenle herkesin yararına olacak bir yaklaşımla bu kültürü belirlemelisiniz.

Herkesle iletişim halinde olun

Şirketinizde çalışan tüm personelle iletişim halinde olun. Yöneticiler asla ulaşılamaz pozisyonda olmalılar. Yöneticilerin, daima çalışanlarına vakit ayırabilecek şekilde çalışmaları gerekiyor. Aksi takdirde iletişim kopuklukları nedeniyle işler tam anlamıyla yürüyemez ve çalışanlarla yöneticiler arasında bir uçurum oluşmaya başlar. Bu da tabii ki şirkete olumsuz olarak yansır.

Tek ortak noktanız iş olmasın

Çalışanlarınızla tek ortak noktanız iş olmasın. Onlarla mesai saati içinde ya da dışındayken de konuşun, vakit geçirin. Onları daha yakından tanımaya çalışın. Mesai saatleri içindeyken ara ara işi kenara bırakıp, onların neler düşündüğünü ve neler yaşadığını öğrenmeye çalışın.

İş hayatı demek, bütün gün masa başında oturup çalışmaktan ibaret değil. Birçok kurum bunu bu şekilde düşünüyor olabilir. Ancak mesai saatleri arasında küçük molalarda çalışanların birbirleriyle iletişim kurmasına olanak sağlamanız önemli. Sosyal yaşam insanın doğasında var. Bu nedenle bu tarz küçük molalar işteki verimliliğe de artırır. Kimseden sabah 9 akşam 6 kesintisiz çalışmasını bekleyemezsiniz. Kurumsal şirketlerin çoğu bu yaklaşımda olduğu için, patron geldiğinde masasında çalışıyormuş gibi görünen gizli işsizlerle dolu. İş yerinde insanların birbirleriyle sosyalleşmelerine izin vermek çalışanların ve yöneticilerin arasındaki iletişimi de güçlendirir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: e-ticaret bilgi bankasıGirişimcilik
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!