DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satışları artırmak için sosyal medyada remarketing’i etkili kullanmanın yolları

Satışları artırmak için sosyal medyada remarketing’i etkili kullanmanın yolları

Tüketicilerin, online alışveriş sırasında, bir siteye ilk girişlerinde satın alma işlemini gerçekleştirme oranları çok yüksek değil. Araştırmalar ve istatistikler çerçevesinde değerlendirildiğinde, satın alma davranışını gerçekleştirmek için potansiyel bir müşterinin belki de bir çok kez sitenize gelip ilgilendiği ürünü incelemesi gerekebiliyor. Bu yüzden de e-ticaret sitenizin dönüşüm oranlarının ve buna bağlı olarak kazancınızın artması için tekrarlayan ziyaretlerin önemi büyük.

Bu noktada, bir ürününüzü inceleyen fakat bir sebepten dolayı satın alma işlemini gerçekleştirmeden sitenizden ayrılan bir müşterinize başka bir sitede yeniden ulaşarak reklamınızı gösterebilir ve onu tekrar sitenize çekebilirsiniz. Remarketing yani yeniden pazarlama olarak adlandırılan bu sistemde reklamı veren ve yayınlayan sitelerin entegre bir şekilde çalışması söz konusu. Bu da, hedef kitleyi cookie’ler aracılığıyla tanıyabilen sistemler sayesinde kolaylıkla gerçekleşebiliyor.

Günümüz internet dünyasında ise Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram gibi sosyal ağların, ulaştığı kitle açısından siteniz için ne kadar önemli birer trafik kaynağı olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bugün sadece Facebook’ta 1,5 milyar aylık aktif kullanıcı bulunuyor.

Türkiye’nin lider e-ticaret altyapı sağlayıcısı IdeaSoft olarak size e-ticaret siteniz için remarketing ve sosyal medyada kullanımıyla ilgili ipuçlarını açıklıyoruz…

Remarketing stratejinizi oluştururken hedef kitlenizi tanıyın

Hedef kitlenizin sitenize ne amaçla girdiği, hangi ürünleri incelediği, hangi sayfalarda daha fazla kaldığı ve hangi kelimeleri arattığı onları tanımanız ve doğru bir remarketing stratejisi geliştirebilmeniz için büyük önem taşıyor. Özellikle arattıkları kelimeler remarketing için belirleyeceğiniz kuralları oluştururken sizin için eşsiz bir kaynak niteliğinde olabilir. Remarketing yapabilmek için Google AdWords hesabınıza girip yönlendirmeleri izleyerek yeniden pazarlama kodunu almanız ve bunu sitenizin tüm sayfalarına eklemeniz çok önemli.

Sitenizin ziyaretçilerini, potansiyel veya mevcut müşterilerinizi segmentlere ayırarak ne kadar iyi tanımlarsanız, remarketing’de farklı amaçlar için özel listeler oluştururken işiniz o kadar kolaylaşır. Örneğin, sitenizin belli bir sayfasını ziyaret eden kullanıcıları hedeflediğiniz bir liste ya da belli bir ürünü inceleyen ziyaretçilerinizi hedefleyen bir liste oluşturabilirsiniz. Listelerinizi oluşturma konusunda daha detaylı bilgi için Google AdWords Yardımdan yararlanabilirsiniz.

Remarketing’ten sosyal medyada yararlanın

Remarketing için aldığınız kodu sitenizin tüm sayfalarına eklediğinizden emin olduktan sonra sosyal medya hesaplarınızdan paylaştığınız her iletiye de sitenizin sayfalarınızın URL’sini eklemeyi unutmayın. Bu şekilde sosyal medya üzerinden gelen ziyaretçilerinizi de hedefleyebilirsiniz.

Örneğin sitenizdeki özel bir ürün ile ilgili bir blog yazınızı sosyal medya hesaplarınızdan paylaştınız ve bu URL üzerinden hedef kitleniz sitenizi ziyaret ederek blog’u okudu. O ziyaretçileri de mevcut listeleriniz üzerinden yeniden hedefleyebilir veya sadece o ürünle ilgili bir liste oluşturabilirsiniz.

Remarketing’te hangi reklamlar etkili olabilir?

Yeniden pazarlamanın başarısı için belirlediğiniz listeye hangi reklamı göstereceğiniz konusunda doğru değerlendirmelerde bulunmanız çok önemli. Eğer sosyal medya paylaşımlarınız genel olarak markanızla veya imajınızla ilgiliyse bu, o kanallar üzerinden gelen ziyaretçilerinizin ilgisini çekebildiğinizi gösteriyor.

Bu durumda hedeflediğiniz listeye göstereceğiniz reklam da bu çerçevede daha genel bir marka tanıtımı ya da imaj reklamı olabilir. Eğer belirli ürüne yönelik ya da ürününüzün özelliklerine yönelik paylaşımlar yapıyorsanız, o paylaşım üzerinden gelen ziyaretçilere özel olarak o ürünün reklamını göstermeniz çok daha etkili sonuçlara ulaştırabilir.

Spesifik başka bir örnek vermek gerekirse; Instagram’da ürünlerinizin fotoğraflarını paylaşıyorsanız, o fotoğraflar üzerinden sitenize gelen ziyaretçilere yine o ürünlere özel oluşturduğunuz listeler yoluyla yeniden pazarlama yapabilirsiniz.

Remarketing ile ilgili paylaştığımız bu bilgilerle siz de sitenizin ziyaretçilerine yeniden pazarlama yaparak dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz. IdeaSoft olarak e-ticaret sitenizin başarılı olması akıllı paketlerimizle size ihtiyacınız olan her türlü teknik altyapı desteğini sağlıyoruz, siz de hemen ücretsiz demo hesabınızı oluşturarak başarınızı artırın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: PazarlamaSosyal medya pazarlama
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!