DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN

Satışları artıracak Facebook reklamları için başlık yazma ipuçları

Satışları artıracak Facebook reklamları için başlık yazma ipuçları

1 milyarın üzerindeki kullanıcı sayısı ile Facebook, e-ticaret sitelerinin dijital pazarlama faaliyetlerinde ilk başvuracakları platformlar arasında yer alıyor. Doğru bir strateji ile hazırlanıp doğru hedef kitle ile buluşturulan Facebook reklamları, e-ticaret sitelerinin satışlarını artırmalarında önemli bir rol oynuyor. Facebook reklamlarında en uygun stratejiyi belirlemenin ilk adımı ise çarpıcı bir reklam başlığı seçmekten geçiyor. Çünkü konu hakında yapılan araştırmalar, reklamla karşılan kullanıcıyı harekete geçiren en önemli etkenin güçlü bir başlıktan geçtiğini gösteriyor. Başlıktan etkilenen kullanıcı, bir sonraki aşamada reklamın beklentilerine uygunluğuna dikkat ederek son kararını veriyor.

O halde kullanıcıların tıklayabileceği etkili bir Facebook reklamı hazırlamak için başlıklarda hangi noktalara dikkat edilmeli?

Reklam başlığı kısa, enerjik ve basit olmalı

Facebook’ta verilecek reklamın rakiplerden farklılaşacak türde olması, e-ticaret sitelerine kuşkusuz ki büyük avantaj sağlıyor. Böyle bir reklamı hazırlamak için ise titizlikle seçilen fotoğrafa kısa, enerjik ve net bir başlık bulmak oldukça önem taşıyor. Çünkü sosyal medya kullanıcılarının uzun ve kafa karıştırıcı bir başlığı okumaya ne sabırlarının ne de zamanlarının olmadığını unutmamakta fayda var.

Örneğin, tekstil ürünleri sunan bir e-ticaret siteniz varsa ve kış koleksiyonunuzu tanıtacak bir Facebook reklamı hazırlıyorsanız, “sizler için hazırladığımız kış koleksiyonumuzda 2 al 1 öde kampanyamız başladı” gibi bir başlık, klişeden çok fazla öteye gidemeyecektir. Bunun yerine “kış koleksiyonunda 2 al 1 öde” gibi kısa ve net bir başlık kullanmanız daha etkileyici olabilir.

Başlıkta soru cümlesi kullanın

Facebook reklamının başlığında düz cümle yerine soru cümlesi kullanmak, kullanıcıların daha çok ilgisini çekebilir ve etkileşimi artırabilir. Nitekim yapılan bir sosyal medya araştırmasında, bu tip başlıkların yüzde 150 oranında daha çok tıklandığı ve hatta bu soru cümlesinin içinde “siz” hitabı olduğunda artışın yüzde 175 olduğu belirtiliyor. Örneğin, bir seyahat sitesi Facebook reklamında “nereye seyahat etmek istersiniz?” başlığı kullandığında “seyahat edebileceğiniz yerler” başlığından daha fazla tıklama oranı elde edebilir.

Bilgiyi tek seferde verin

Gizemli sözcükler ilgi çekebilir, fakat reklam okuyan kitlenin bu gizemi çözmeye zamanı olmayabilir. İyi bir reklam başlığını belirlerken sunduğunuz ürün veya hizmet hakkındaki bütün bilgileri içermesine dikkat etmenizde yarar var. Örneğin, eğer bebek bakım ürünleri satan bir e-ticaret firmanız varsa “bebeğiniz için olmazsa olmaz 5 ürün” şeklindeki bir başlığı kullanabilirsiniz. Kullanıcıyı bu başlıkla ilgili 5 ürünün olduğu sayfaya yönlendirerek kısa ve basit bir tanıtımla satışlarınızı artırabilirsiniz.

Reklamını yaptığınız ürünün faydalarını başlıkta listeleyin

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kullanıcılar, genellikle satın alacakları üründen nasıl bir fayda sağlayacaklarını da araştırıyorlar. Dolayısıyla Facebook’ta reklam verirken başlıkta ürünün faydalarını anlatmak, tavsiye edilen doğru stratejiler arasında yer alıyor. Örneğin, şampuan reklamı vermek istiyorsanız “saçları uzatan şampuan” başlığı hedef kitlenizin dikkatini çekmekte başarılı olabilir.

E-ticaret sitelerinin Facebook reklamlarından başarılı sonuçlar elde etmeleri için doğru strateji ile hareket etmelerinde çok büyük fayda var. Etkili bir başlık da stratejinin temel taşını oluşturuyor. Ayrıca e-ticaret mağazasının Facebook reklamındaki vaadini taşıyabilecek nitelikte kaliteye sahip olması da gerekiyor. Eğer siz de kaliteli ve modern altyapıya sahip bir e-ticaret mağazasına sahip olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden IdeaSoft’un ücretsiz demo hesabını inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar:

Etiketler: başlık oluşturmake-ticaret kullanıcılarıe-ticaret mağazasıe-ticaret sitesietkili reklam başlığıFacebook kullanıcılarıFacebook reklam başlığıFacebook reklamlarıPazarlamaReklamsatış yapmaksatışları artırmaktıklama oranı
Siz de İşinizi E-ticaret’e Taşıyın!

Akıllı E-ticaret Paketlerini 15 gün ücretsiz deneyin. Kendi e-ticaret sitenizi oluşturun!